Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca globalnym zagrożeniem dla świata

źródło: Polska - The Times (16.08.10), 28 sierpnia 2010 r.

Jakub Głowacki, Polska - The Times

Cukrzyca jest takim samym globalnym zagrożeniem dla świata jak HIV/AIDS - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia, po raz pierwszy w historii uznając chorobę niezakaźną za epidemię.

Co 5 sekund jedna osoba na świecie zapada na cukrzycę, a co 10 sekund ktoś umiera w wyniku powikłań tej choroby.

Na cukrzycę choruje już prawie 290 milionów ludzi. Jeśli nie uda się powstrzymać aktualnego tempa wzrostu zachorowań, to w 2030 roku chorych będzie powyżej 435 milionów - to więcej ludzi, niż mieszka obecnie w całej Ameryce Północnej. Problem w tym, że tylko połowa ludzi wie, że choruje. A niezdiagnozowana i nieleczona cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udarów i amputacji.

Co 5 sekund jedna osoba na świecie zapada na cukrzycę, a co 10 sekund ktoś umiera w wyniku powikłań tej choroby.
Tryb życia, jaki prowadzi większość z nas, i zły sposób odżywiania są przyczyną plagi wysokorozwiniętych społeczeństw - nadwagi i otyłości. Te z kolei prostą drogą prowadzą do zachorowań na cukrzycę. Na świecie jest już ponad 300 milionów ludzi otyłych. Spośród chorych na cukrzycę 80 proc. to ludzie otyli lub z nadwagą. Dlatego w leczeniu cukrzycy bardzo ważne jest obniżenie masy ciała chorego. Tymczasem większość leków na cukrzycę ułatwia tycie. Chory przybiera na wadze, pomimo że stosuje nawet restrykcyjną dietę. Insulina jest bowiem hormonem anabolicznym i stymuluje organizm do gromadzenia energii w postaci węglowodanów i tłuszczu. Powoduje również zatrzymywanie wody w organizmie. Do niedawna bardzo otyli chorzy na cukrzycę, aby pozbyć się nadmiaru kilogramów, musieli poddawać się drastycznym zabiegom chirurgicznym polegającym na wyłączeniu z użycia odcinka przewodu pokarmowego.

Na szczęście z pomocą przyszła im nauka. Już nie tylko skalpel może być dla nich ratunkiem. Cząsteczka GLP-1 (liraglutyd) jest w 97 proc. podobna do ludzkiego hormonu jelitowego GLP-1. Dla chorego z cukrzycą typu 2 wystarczy jedno wstrzyknięcie dziennie, niezależnie od pory posiłku, aby utrzymać prawidłowy poziom cukru. Co więcej: cząsteczka ta przyczynia się również do redukcji masy ciała i tkanki tłuszczowej, hamuje bowiem uczucie głodu - mówią o tym opublikowane niedawno na Światowym Kongresie Cukrzycy w Orlando dane amerykańskie.

Działanie liraglutydu na zmniejszenie masy ciała jest na tyle spektakularne, że trwają prace nad jego zarejestrowaniem w leczeniu otyłości.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca globalnym zagrożeniem dla świata
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line