Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Sobota, 14 grudnia 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
Sklep dla diabetyków
mylife YpsoPump
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Odkryto, jak można zapobiec bezpłodności
źródło: Onet.pl (25.07.11), 9 sierpnia 2011 r.

Przyjmowanie metforminy od 8. roku życia może zapobiegać rozwojowi zespołu wielotorbielowatych jajników i problemom z zajściem w ciążę w przyszłości - wykazały badania, o których informuje "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism".

Choć ośmioletnie dziewczynki nie przejawiają zewnętrznych objawów tego schorzenia, wskaźniki fizjologiczne, na podstawie których można określić ryzyko, są już możliwe do zidentyfikowania w organizmie. Dlatego może być to idealny czas, by rozpocząć działania prewencyjne - wyjaśnia dr Lourdes Ibánez, endokrynolog z Uniwersytetu Barcelońskiego.

Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym, który stosuje się już w leczeniu zespołu wielotorbielowatych jajników u kobiet w wieku rozrodczym, jednak dotychczas nie była ona testowana pod kątem zapobiegania temu schorzeniu u bardzo młodych pacjentek.

Naukowcy przeprowadzili badania wśród 38 dziewczynek, które znajdowały się w grupie ryzyka rozwoju zespołu wielotorbielowatych jajników (bardzo niska waga urodzeniowa i wczesne pojawienie się owłosienia łonowego). Połowa z nich przyjmowała metforminę codziennie od ósmego do dwunastego roku życia, a druga połowa tylko przez rok począwszy od 12. roku życia.

Okazało się, że w wieku 15 lat dziewczynki, które zaczęły przyjmować lek wcześniej i brały go dłużej, były w ośmiokrotnie mniejszym stopniu narażone na rozwój zespołu policystycznych jajników w porównaniu z drugą grupą.

zespół wielotorbielowatych jajników jest najczęstszą przyczyną problemów z płodnością u kobiet
Zespół wielotorbielowatych jajników jest najczęstszą przyczyną problemów z płodnością u kobiet. Pierwszymi objawami mogą być nadwaga, nieregularne miesiączkowanie, trądzik i nadmierne owłosienie spowodowane dysproporcjonalnym poziomem hormonów męskich.

Podobnie jak w przypadku cukrzycy typu 2, początki schorzenia związane są z nadmierną produkcją insuliny. Nadwyżka tego hormonu prowadzi do zachwiania równowagi w jajnikach i nadmiernej aktywności androgenów, a to z kolei stymuluje rozwój torbieli.

Metformina reguluje poziom insuliny, dzięki czemu proces produkcji hormonów przez jajniki wraca do normy. - Jako lek przeciwcukrzycowy metformina może być stosowana od 10. roku życia. Posiada mało skutków ubocznych i nie ma powodów, by myśleć, że jej przyjmowanie przez dziewczynki narażone na rozwój zespołu policystycznych jajników jest ryzykowne - mówi dr Ibánez.

- Obecnie zamierzamy obserwować pacjentki do 18. roku życia, by sprawdzić, czy wstępne rezultaty będą utrzymywały się z wiekiem - dodaje badaczka.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Odkryto, jak można zapobiec bezpłodności
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu
mojacukrzyca.org


Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 13 grudnia 2019 r.

Zadaj pytanie on-line