Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Sobota, 14 grudnia 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
Sklep dla diabetyków
mylife YpsoPump
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Diabetycy bardziej podatni na nowotwory
źródło: PAP - Nauka w Polsce (26.09.11), 29 września 2011 r.

Osoby chore na cukrzycę są bardziej podatne na występowanie nowotworów - to wniosek kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą zakończonego w Lizbonie. W kongresie uczestniczyło 18 tys. ekspertów medycznych z 20 państw.

Opinia o tym, że cukrzycy mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka niż osoby zdrowe jest coraz bardziej powszechna, lecz nadal wielu z nią polemizuje.

"Mimo tego jednak, światowe statystyki dowodzą, że nowotwory częściej występują u diabetyków. Szczególnie wysokie ryzyko wystąpienia raka notowane jest w przypadku wątroby, piersi oraz trzustki osób chorych na cukrzycę. Prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu jest w grupie tych organów nawet dwa razy większe" - powiedział dr Joao Raposo, przewodniczący Portugalskiego Stowarzyszenia Ochrony przed Cukrzycą.

światowe statystyki dowodzą, że nowotwory częściej występują u diabetyków
Tymczasem według portugalskiego onkologa dra Jorga Espirito Santo, wśród diabetyków notowana jest też stosunkowo wysoka liczba zachorowań na raka wyrostka robaczkowego oraz nerek.

"Posiadając wiedzę na temat wyższego ryzyka zachorowań na nowotwory w przypadku określonych organów możemy udoskonalić profilaktykę badań chorych na cukrzycę" - zaznaczył dr Espirito Santo.

Raposo dodał, że specjaliści są podzieleni co do przyczyn, które podnoszą statystyki występowania raka u osób chorych na cukrzycę. "Według jednych, podatność na nowotwór może być spowodowana nadmiarem insuliny w organizmie pacjenta, zaś dla innych - nałożenie się dwóch chorób jest spowodowane niezdrowym stylem życia diabetyków, zobowiązanych do surowej diety oraz ograniczenia aktywności fizycznej" - tłumaczył.

Cukrzyca obejmuje grupę chorób metabolicznych, które charakteryzują się podwyższonym poziomem cukru we krwi.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~sali  IP: 89.187.237.xxx(2011-11-30 17:51:10)
Wg mnie, przyczyną większej podatności na nowotwory wśród cukrzyków niż w innych grupach ludzi, są jednocześnie 2 czynniki: a) przyjmowanie zwiększonej (> 45 j) ilości dobowej insuliny niż wynosi zapotrzebowanie ludzkiego organizmu, oraz b) przyjmowanie zwiększonej ilości białek w dobowym pożywieniu cukrzyka ponad zapotrzebowanie jego organizmu. Pierwszy czynnik wpływa budująco na strukturę nowotworu a drugi na przyswajalność białka przez organizm. Proste to i logiczne.


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Diabetycy bardziej podatni na nowotwory
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu
mojacukrzyca.org


Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 13 grudnia 2019 r.

Zadaj pytanie on-line