Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Piątek, 6 grudnia 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

METFORMINA - zbieramy dla Was informacje o zagrożeniu [aktualizacja]

Sklep dla diabetyków
mylife YpsoPump
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Kamienie w nerkach mają związek z ryzykiem cukrzycy
źródło: PAP - Nauka w Polsce (31.10.11), 2 listopada 2011 r.

Osoby, które cierpiały z powodu kamieni nerkowych są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 - wynika z analizy przedstawionej na łamach "Journal of Urology".

Dotychczasowe badania wielokrotnie wykazywały, że ryzyko wytworzenia się kamieni nerkowych jest wyższe w przypadku diabetyków. Obecnie okazało się, że zależność ta działa w obie strony.

Wśród ponad 94 tys. dorosłych mieszkańców Tajwanu osoby z historią kamicy nerkowej w ciągu pięciu lat miały o około 30 proc. częściej diagnozowaną cukrzycę typu 2.

Osoby, które cierpiały z powodu kamieni nerkowych są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2
Choroba ta rozwinęła się u 12,4 proc. badanych z grupy, która miała wcześniej kamienie nerkowe (ponad 23 tys. osób) oraz u 9,6 proc. uczestników, którzy nie mieli do czynienia z tym schorzeniem (70,7 tys. osób).

Wspólnymi dla cukrzycy i kamicy nerkowej czynnikami ryzyka są otyłość i wiek. Jednak nawet po wzięciu pod uwagę tych i innych aspektów, ryzyko wciąż utrzymywało się na tym samym poziomie.

Dr Herng-Ching Lin z Uniwersytetu Medycznego w Tajpej zwraca uwagę na istnienie dowodów świadczących o tym, że insulina, która reguluje poziom cukru we krwi, może mieć wpływ na powstawanie złogów w nerkach. Wysoki poziom tego hormonu może bowiem zmieniać skład moczu (promotorami krystalizacji są wapń, kwas szczawiowy, kwas moczowy lub cystyna).

Choć naukowcy przyznają, że ich badania miały pewne ograniczenia (jak brak szczegółowych informacji dotyczących diety, historii choroby w rodzinie czy aktywności fizycznej), są przekonani, że pojawienie się kamieni w nerkach powinno być dla lekarzy i pacjentów sygnałem alarmowym, za którym powinna iść zmiana niezdrowych nawyków oraz podjęcie działań zapobiegających rozwojowi cukrzycy.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Krysmal!  IP: 93.105.120.xxx(2011-12-29 19:10:03)
Witam, Choruję na kamicę nerkową od 16 lat ale,nie wiem jaki mam rodzaj kamieni,bo nie miałam badanych.Mam równiez problemy z nietolerancją glukozy i prawie wszystkie objawy,jakie występują w cukrzycy.Mimo,ze cukrzycy jeszcze nie mam cukier mierzyc muszę,zwłaszcza po posiłkach.Czuję się okropnie zmeczona,senna,brak mi sił,mam problemy ze wzrokiem z sercem i nie tylko.Wiem,ze moze mi grozic cukrzyca ,ze wszystkimi objawami i przyznam się,ze nigdy nie sądziłam,ze kamica moze miec związek z cukrzycąPOZDRAWIAM


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Kamienie w nerkach mają związek z ryzykiem cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 5 grudnia 2019 r.

Zadaj pytanie on-line