Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Piątek, 6 grudnia 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

METFORMINA - zbieramy dla Was informacje o zagrożeniu [aktualizacja]

Sklep dla diabetyków
mylife YpsoPump
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Mniej kalorii to ulga dla serca cukrzyka
źródło: PAP - Nauka w Polsce (30.11.11), 5 grudnia 2011 r.

Niskokaloryczna dieta poprawia na długo funkcjonowanie serca otyłych osób z cukrzycą - informuje serwis "EurekAlert".

Jak wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznego zjazdu Radiological Society of North America (RSNA), niskokaloryczna dieta pozwala wyeliminować zależność od insuliny i poprawić działanie serca u pacjentów z cukrzycą typu II.

Według autora badań, doktora Sebastiaana Hammera z uniwersytetu w Lejdzie (Holandia), u otyłych pacjentów zmiany stylu życia mogą mieć lepsze skutki dla serca niż podawanie leków (choć wielu pacjentom łatwiej przyjmować leki niż zmienić styl życia).

u otyłych pacjentów zmiany stylu życia mogą mieć lepsze skutki dla serca niż podawanie leków
Doktor Hammer za pomocą rezonansu magnetycznego analizował pracę serca i badał otaczającą je tkankę tłuszczową u 15 pacjentów (7 mężczyzn i 8 kobiet) z cukrzycą typu II przed przejściem na ostrą dietę 500 kalorii - oraz po czterech miesiącach takiej diety. Zmierzono także zmiany indeksu masy ciała (BMI). W ciągu czterech miesięcy BMI obniżyło się średnio z 35,5 do 27,7, a objętość tkanki tłuszczowej wokół serca spadła z 39 mililitrów do 31 mililitrów. Ważny wskaźnik E/A, pozwalający ocenić pracę serca, poprawił się - wzrósł z 0,96 do 1,2.

Po kolejnych 14 miesiącach zwykłej diety pacjenci przybrali nieco na wadze (BMI znów wzrósł - do 31,7), ale ilość tłuszczu wokół serca zwiększyła się minimalnie (do 32 ml), zaś E/A wyniosło 1,06. Tak więc wyniki leczenia dietą okazały się całkiem trwałe.

Dr Hammer podkreśla znaczenie techniki rezonansu dla oceny powodzenia w leczeniu, zwraca też uwagę, że nie każdy pacjent może stosować tak ostrą dietę - dlatego konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Cukrzyca typu II jest najczęstszą postacią cukrzycy u osób dorosłych - stanowi od 90 do 95 proc. wszystkich przypadków cukrzycy w tej grupie wiekowej. Tylko w USA jest około 18,8 mln stwierdzonych przypadków cukrzycy i około 7 mln nierozpoznanych.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~sali  IP: 89.187.237.xxx(2011-12-07 18:20:27)
Chyba chodziło o dietę 500 kcal a nie dietę 500 kalorii. To różnica 1000 krotna. Na marginesie, chciałbym poznać chociażby jednego otyłego z BMI ponad 35, który przez 4 miesiące, codziennie stosował tak ostrą, katorżniczą dietę. Toż przecież wróbel stosuje większą. Ja przy BMI=26 z głodu przymieram gdy w czasie jednego dnia mam dietę ok. 1400 kcal. A jakie są Wasze doświadczenia z minimalizacją diety?


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Mniej kalorii to ulga dla serca cukrzyka
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 5 grudnia 2019 r.

Zadaj pytanie on-line