Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, kwiecień 2013, nr 4 (207)

dodano: 28 marca 2013 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykDorastanie z cukrzycą jest doświadczeniem, które choć niełatwe, może wzbogacać. Dziewczynki, młode kobiety, w sposób szczególny przeżywają swoją chorobę, czasem traktując ją jak niechcianą inność. Są również narażone na specyficzne problemy, np. zaburzenia odżywiania. Aby sobie z tymi komplikacjami i emocjami poradzić, potrzebują wiedzy. Osoby prowadzące edukację diabetologiczną zauważyły, że wdrażanie kobiet w czynności związane z insulinoterapią wymaga innego niż w przypadku mężczyzn podejścia. Często są one bowiem perfekcjonistkami i wysoko stawiają sobie poprzeczkę, także jeśli chodzi o terapię. Warto to wykorzystać w sposób pozytywny, jasno określając cele terapeutyczne i łagodząc stresy związane z ewentualnymi porażkami. Więcej o tym w działach Diabetyk poleca i ABC insulinoterapii.

Zachęcamy również do lektury artykułów dotyczących działania leków. W Polsce ich działania niepożądane zgłosić może jedynie osoba wykonująca zawód medyczny. Robi to jednak na podstawie sygnałów zgłaszanych przez pacjentów, dlatego właśnie warto zwracać uwagę, jak wpływa na organizm przyjmowany lek i dochodzić przyczyn jego działania. Serdecznie polecamy też artykuł o leczeniu nadciśnienia. Wyjaśniamy w nim, jakie leki stosuje się w tym schorzeniu, jak wpływają one na organizm i dlaczego nie wystarczy przyjmowanie jednego preparatu. Trzeba pamiętać, że nadciśnienie wymaga stałej kontroli, konieczne bywają zmiany terapii, kompilacje różnych leków, ale o tym wszystkim powinien decydować lekarz.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

SAMI O SOBIE
Wietnam, Tajlandia, Kambodża - przygotowania
Inną rzeczą, nad którą musiałam się zastanowić taktycznie, była pogoda. Wietnam, Tajlandia i Kambodża to kraje o bardzo dużej wilgotności i wysokich temperaturach. A jak zapewne wiecie, wysokie temperatury nie sprzyjają dobremu działaniu insuliny. Nie przewidywałam ciągłego dostępu do lodówki (nie mieliśmy w planach postoju w dobrych hotelach), dlatego do przechowywania insuliny potrzebowałam czegoś, co będzie działało bez mrożenia w lodowce (czyli nie tak, jak to jest w standardowych przenośnych lodówkach, gdzie mrozi się „wkład”). Przekopałam więc internet i na szczęście znalazłam rozwiązanie swoich dylematów.

(...) Sprawy związane z cukrzycą i ogólnie pojętym zdrowiem były w zasadzie jedynymi, jakie zostały zaplanowane z wyprzedzeniem. Wolałam jednak być gotowa na wszelkie ewentualności. Wszystko po to, by już na miejscu nie martwić się niczym, tylko w pełni korzystać z urlopu.

DIABETYK POLECA
Dorastanie z cukrzycą
Musimy pozwalać dziecku, rozwijającej się osobie, na stopniową samodzielność. I tak już kilkuletnie, wydawałoby się maleństwa powinny zostać nauczone wykonywania samodzielnych pomiarów glikemii, aby potem można było wdrażać je w obsługę pompy insulinowej czy w podawanie insuliny za pomocą penów. Dzieci szkolne natomiast warto nauczyć obliczania wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych.

Od początku dziecko powinno uczestniczyć w tym, co robią rodzice, najpierw tylko obserwując czynności niezbędne do samokontroli. Jeśli rodzice będą przy tym opowiadać dziecku o każdej wykonywanej czynności, ono samo zacznie wkrótce je powtarzać. Nauczenie się zasad samokontroli i czynności z nią związanych nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów.

POD LUPĄ
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?
Leki odwadniające, zwane też moczopędnymi, należą do najstarszych, ale nadal są bardzo chętnie stosowane i uznawane za skuteczne. Mechanizm ich działania związany jest ze zwiększonym wydalaniem jonu sodowego z moczem przez zablokowanie w nerkach tzw. mechanizmu zwrotnego wchłaniania tego jonu. Jest kilka rodzajów lęków odwadniających. Do najpowszechniej stosowanych należą tzw. tiazydy, a ich najbardziej znanym przedstawicielem jest hydrochlorotiazyd. Leki te u większości osób wymagają jednoczesnego podawania suplementu potasu, bo przy długotrwałym stosowaniu powodują obniżenie poziomu potasu we krwi. Za prawidłowy poziom potasu uważa się wartości od 3,5 do 5,5 mEq/l.

ABC INSULINOTERAPII
Leczenie z kobiecej perspektywy
Zarządzanie cukrzycą i leczenie wcale nie jest łatwe. Mimo tego kobiety chętnie wykorzystują zdobytą już wiedzę do samodzielnej kontroli. Warto umacniać w nich tę chęć i reagować na wszelkie pozytywne postawy ukierunkowane na zdobywanie umiejętności. Wśród kobiet obserwuje się jednak także zniechęcenie wobec choroby i wręcz objawy depresji. Często obciążone nadmiarem obowiązków i zadań życia codziennego są zwyczajnie zmęczone. Pomagają wówczas wszelkie metody relaksacyjne i odstresowujące. Czasami wystarczy niewielka pomoc, aby kobieta mogła odzyskać dawne siły do zarządzania swoją cukrzycą.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Podróż drogą przewodu pokarmowego
Substancje, które wchłaniają się najszybciej, to cukry proste (glukoza i fruktoza). Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 mają zwykle opóźnione wydzielanie insuliny. Po spożyciu produktów bogatych w cukry proste obserwujemy szczególnie wysokie stężenie glukozy we krwi. Pozostałe pokarmy wymagają wstępnego lub całkowitego „przetworzenia” i dopiero wówczas ulegają wchłonięciu. Pokarm, w którego skład wchodzą węglowodany złożone, tłuszcze i białka, może się trawić do 6-8 h.

Pokarmy bogatobiałkowe trawione są nawet kilkanaście godzin. Z tego powodu niezwykle istotna jest odpowiednia kompozycja posiłku, unikanie słodyczy oraz soków owocowych, które znacznie zwiększają stężenie glukozy po posiłku. Jest to istotne w każdym modelu terapii cukrzycy, niezależnie od typu cukrzycy i stosowanej terapii. Z uwagi na tak długotrwałe trawienie niektórych składników kłopoty z wyrównaniem metabolicznym u osób z cukrzycą w dużej mierze wynikają z nieprzemyślanych posiłków oraz swoistego „nakładania się” wchłaniania pokarmów spożywanych o rożnych porach.
SPIS TREŚCI

FELIETON
2 Rewia musi trwać
SAMI O SOBIE
4 Wietnam, Tajlandia, Kambodża - przygotowania
POCZYTALNIA
7 Medycyna i lekarze w Europie
Nowe mechanizmy genetyczne powstawania cukrzycy
8 PsInka Inka zostaje diabdogiem (9)
Pies przyjacielem diabetyka
9 Czekolada dobra na wszystko?
Nowa metoda leczenia otyłości?
DIABETYK POLECA
10 Dorastanie z cukrzycą
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Elementarz leczenia cukrzycy
Ostatni ruch przed włączeniem insuliny
POD LUPĄ
16 Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?
20 Działania niepożądane leków
ABC INSULINOTERAPII
26 Leczenie z kobiecej perspektywy
LEKARZ ODPOWIADA
28 Ważne pytania o ...
zespół stopy cukrzycowej i rodzaje cukrzycy
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Podróż drogą przewodu pokarmowego
34 Przepisy kulinarne
36 Nadmiary i niedobory białka
WARTO WIEDZIEĆ
39 Samopoczucie w pigułce
ZADBAJ O SIEBIE
42 Dojrzałe piękno

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, kwiecień 2013, nr 4 (207)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line