Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Ostatnia szansa na bezpłatne badania dla gimnazjalistów w Lublinie

źródło: informacja prasowa Fundacji Medicover, dodano: 4 lutego 2016 r.

Po-zdroW Lublinie trwa II edycja Programu PoZdro! Fundacji Medicover. Badania są bezpłatne i dostępne dla wszystkich uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych. Wystarczy jedynie zgoda opiekuna dziecka. Zgody zbierane są jedynie do połowy lutego 2016 (początek ferii zimowych w województwie lubelskim).

To już ostatni moment, aby wyrazić zgodę na udział w badaniach przesiewowych w ramach II edycji Programu PoZdro! w Lublinie. W pełni bezpłatne, nieinwazyjne, bezbolesne i trwające około 20 minut badania są idealną okazją do sprawdzenia stanu zdrowia swojego dziecka. Może w nich wziąć udział każdy uczeń lubelskiego gimnazjum, uczęszczający w roku szkolnym 2015/2016 do pierwszej klasy. Jedynym wymogiem jest podpisanie zgody przez opiekuna dziecka i przekazanie jej wychowawcy. Jest na to czas do połowy lutego 2016 (początek ferii zimowych w województwie lubelskim).

- Warto przebadać dziecko w ramach Programu PoZdro! - powiedziała Mama Szymona - gimnazjalisty, u którego podczas badań przesiewowych wykryto wadę serca - Podczas wizyty u kardiologa dowiedzieliśmy się, że to schorzenie, jeśli nieleczone, może prowadzić w najlepszym wypadku do przeszczepu serca. Syn jest już po specjalistycznym zabiegu i może znowu cieszyć się życiem.

- Jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia, zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi, w tym cukrzycą typu 2, jest coraz większe wśród młodych ludzi. Z Raportu Wstępnego Fundacji Medicover wynika, że prawie 70 proc. przebadanych nastolatków ma dostateczną, słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną, a u ponad 20 proc. odnotowano podwyższone ciśnienie. To bardzo niepokojące liczby. W ich obliczu to my, dorośli, musimy działać. - mówi Monika Lipińska Zastępca Prezydenta ds. Społecznych. - Badania przesiewowe w prosty i szybki sposób pozwalają stwierdzić, czy u danej osoby występuje ryzyko danego schorzenia. Dlatego zachęcamy wszystkich rodziców pierwszoklasistów z lubelskich gimnazjów do wyrażania zgód na udział w Programie PoZdro!

Zgoda na udział w badaniach dostępna jest tutaj (kliknij).

Poznaj historię Szymona, u którego podczas badań przesiewowych wykryto wadę serca.

Więcej informacji: www.po-zdro.pl

O Programie PoZdro!

Celem Programu "PoZdro!" jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Drugim elementem programu jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej.

W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną. Przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla rodzin objętych tą opieką. W Gdyni, Fundacja Medicover chce przebadać 6 tysięcy uczniów pierwszych klas gimnazjalnych w ciągu trzech lat. Dodatkowo, w ramach Programu dostępne są także Lekcje Multimedialne (40 000 pakietów), kóre są bezpłatnie udostępniane każdej chętnej placówce oraz, również bezpłatny, Poradnik PoZdro! - kompendium wiedzy na temat zdrowego trybu życia. Poradnik można pobrać ze strony internetowej Programu PoZdro!

"PoZdro!" jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około póltora tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania. Program Pozdro! realizowany jest w Gdyni, Warszawie, Lublinie oraz Wrocławiu.

Fundacja Medicover realizuje program "PoZdro!" z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli i właścicieli firmy Medicover - Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.

O Fundacji Medicover

Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki oraz kształtowanie społecznej świadomości, dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych. W oparciu o wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny działalność Fundacji Medicover koncentruje się na edukowaniu, wspieraniu społeczności lokalnych oraz tworzeniu programów, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa. Poza organizacją Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro Fundacja wspiera także Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku, ośrodek "Ufność" w Częstochowie oraz Fundację Kasisi w Zambii. Fundacja prowadzi też Wolontariat Pracowniczy i wydaje dwumiesięcznik pod nazwą MedMagazyn.


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: Ostatnia szansa na bezpłatne badania dla gimnazjalistów w Lublinie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line