Strona główna Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Piątek, 22 czerwca 2018 r. diabetyk24.pl
Eversense XL

Sklep dla diabetyków
Zdrowie w Praktyce
Newsletter
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Informacje

Program PoZdro!: Gmina Kosakowo walczy z cukrzycą typu 2
źródło: Fundacja Medicover, dodano: 25 listopada 2016 r.

Po-zdroGmina Kosakowo to kolejna miejscowość na mapie Polski, która realizuje Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Decyzja o kontynuacji współpracy z Fundacją Medicover wpisuje się w rosnący trend coraz większego zaangażowania samorządów lokalnych w profilaktykę chorób cywilizacyjnych i kooperacji z organizacjami pozarządowymi.

W Kosakowie rusza właśnie druga edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover. Wspólne działania gminy oraz organizatorów Programu w roku szkolnym 2015/2016 okazały się sukcesem, czego bezpośrednim efektem jest decyzja władz o kontynuacji inicjatywy. Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną, na którą zapada coraz więcej dzieci oraz młodzieży. Tegoroczna edycja badań przesiewowych oraz opieki dla nastolatków zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi jest współfinansowana przez samorząd.

- To pierwszy taki przypadek, kiedy gmina przeznacza z własnych funduszy środki na realizację Programu PoZdro! Jesteśmy niezwykle dumni, że samorządy lokalne doceniają wagę działań związanych z profilaktyką chorób cywilizacyjnych inwestując w przyszłość i zdrowie swoich mieszkańców. Jest to również wyraz zaufania dla Fundacji Medicover, która od 2014 roku sukcesywnie, w ramach Programu PoZdro!, walczy z zagrożeniami, jakie nadwaga i otyłość niosą dla dzisiejszej młodzieży. - powiedział Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover - Mamy nadzieję, że inne samorządy lokalne podążą za przykładem Kosakowa.

Badania przesiewowe przeznaczone są dla wszystkich uczniów pierwszych klas gimnazjum. Aby wziąć w nich udział, wystarczy zgoda opiekuna dostępna u każdego wychowawcy oraz na stronie Programu PoZdro!: www.po-zdro.pl. Badania są w pełni bezbolesne, realizowane na terenie szkoły, trwają ok. 20 minut i obejmują: ocenę ostrości widzenia, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała.

- Współpraca z Fundacją Medicover w ramach pierwszej edycji PoZdro! przebiegała niezwykle sprawnie. Decyzja o jej kontynuacji oraz uczestnictwie w Programie przez kolejny rok była dla nas czymś naturalnym. Wiemy, że środki, które przeznaczamy na działania Fundacji w sposób realny przełożą się na poprawę stanu zdrowia najmłodszych obywateli naszej gminy. - powiedział Jerzy Włudzik, Wójt Gminy Kosakowo.

Wszystkim uczniom, którzy znajdą się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych i cukrzycy typu 2 oraz ich rodzinom, Fundacja Medicover oferuje bezpłatny udział w dwuletniej opiece prowadzonej przez zespół specjalistów (tzw. ZOI - Zintegrowana Opieka Indywidualna). Jest to osiem spotkań ze specjalistami: lekarzem, specjalistą od aktywności fizycznej, dietetykiem i psychologiem. Rodzina objęta tym elementem Programu wprowadza w swoim życiu stopniowe zmiany, np. dietetyk doradza, jakie produkty są dla korzystne dla zdrowia, a jakie, czasem z pozoru nieistotne błędy w naszym sposobie żywienia, mogą prowadzić do choroby. Specjalista aktywności fizycznej konsultuje z rodziną ilość i rodzaj uprawianego sportu, psycholog wspiera w procesie zmian, a lekarz monitoruje stan zdrowia dziecka. Wszystkie rodziny zapraszane są także do udziału w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych oraz zajęciach sportowych.

Obecnie na cukrzycę chorych jest ok. 3 mln Polaków, zaś w przeciągu najbliższych 30 lat liczba ta wzrośnie do ponad 5,2 miliona. W prawie 90% przypadków jest to cukrzyca typu 2, której można zapobiec dzięki wczesnej profilaktyce - badaniom przesiewowym oraz zmianie trybu życia. Działania na szczeblu lokalnym umożliwiają Fundacji Medicover dotarcie z Programem PoZdro! do większej ilości młodzieży, co bezpośrednio przekłada się na udzielanie pomocy i efekcie większą liczbę osób, która wychodzi z grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 - chorobę, która przez Światową Organizację Zdrowia uznana została za epidemię XXI wieku.

Program PoZdro! objęty jest Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz honorowym patronatem Jerzego Włudzika, Wójta Gminy Kosakowo.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do góry



mojacukrzyca.org - Informacje: Program PoZdro!: Gmina Kosakowo walczy z cukrzycą typu 2
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2018 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 21 czerwca 2018 r.

Zadaj pytanie on-line