Strona główna Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
Piątek, 27 kwietnia 2018 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Performa
Sklep dla diabetyków
Newsletter
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Informacje

PoZdro!: Znamy stan zdrowia gimnazjalistów w Gminie Kosakowo
źródło: Fundacja Medicover, dodano: 11 stycznia 2017 r.

Po-zdroW Gminie Kosakowo zakończono właśnie badania przesiewowe w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover. Analizie kondycji zdrowotnej poddano aż 60 proc. uczniów klas pierwszych gimnazjum, które wzięło udział w projekcie. Wyniki badań nie napawają optymizmem - blisko co piąte zbadane dziecko jest w grupie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Badania przesiewowe odbyły się w Gimnazjum w Kosakowie. W sumie przebadanych zostało 94. uczniów pierwszych klas, co stanowi 58,4 proc. badanej populacji. W grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych znalazło się 18 osób (19,1 proc.).

Szczegółowe wyniki populacyjnych badań przesiewowych młodzieży (Kompleksowej Analizy Zdrowotnej), przeprowadzonych w ramach Programu, wskazują, że:
 • Nadwaga i otyłość występują u 19,1% przebadanych nastolatków.
 • Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u aż 11,4% jego uczestników.
 • Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 69,3% badanych.
 • Nieprawidłową postawę ciała ma aż 62,8% badanych.
 • Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 16,1% badanych uczniów, niebędących pod opieką okulisty.
Wszystkie osoby znajdujące się w grupie ryzyka zostały zaproszone do bezpłatnej i specjalistycznej części Programu PoZdro!, tzw. Zintegrowanej Opieki Indywidualnej (ZOI). Młodzież ta przez kolejne dwa lata będzie mogła skorzystać z bezpłatnych konsultacji: lekarza, psychologa, dietetyka oraz specjalisty aktywności fizycznej, a także warsztatów edukacyjnych i atrakcyjnych zajęć sportowych.

- Wyniki badań w Kosakowie pokazują skalę problemu, jakim jest brak aktywności fizycznej wśród młodzieży. Prawie 70 proc. przebadanych uczniów posiada niezadowalającą wydolność, a nadwaga i otyłość dotyka jedno na pięć dzieci. To jasno pokazuje, że należy położyć większy nacisk na wychowanie fizyczne, zdrowe odżywanie oraz uświadamianie rodzinom, jak poważne powikłania mogą wynikać z obecnego stanu zdrowia nastolatków - powiedziała Anna Filipiak, Lokalny Koordynator Programu PoZdro! Fundacji Medicover.

- Nie istnieje magiczne lekarstwo na choroby cywilizacyjne, takie jak nadwaga i otyłość - jesteśmy w stanie pomóc dzieciom i całym rodzinom, ale bez wsparcia ogółu środowiska młodego człowieka, czyli szkół oraz władz lokalnych, nasze działania mogą przynieść niepełny efekt. Tym bardziej nas cieszy profesjonalizm, z jakim Gmina Kosakowo podeszła do współpracy z Fundacją Medicover. Dzięki takiemu zaangażowaniu, jesteśmy w stanie w porę zdiagnozować problem i szybko wprowadzić w życie program naprawczy - skomentowała Kamila Szarejko, Kierownik Programu PoZdro! Fundacji Medicover. - Wyniki badań przesiewowych w Gminie Kosakowo dość dokładnie odwzorowują ogólny stan zdrowia młodzieży w Polsce, która coraz częściej boryka się z chorobami, w przeszłości dotyczącymi zwykle tylko dorosłych. Mamy ogromną nadzieję, że kolejne miejscowości w Polsce pójdą w ślad za Kosakowem i nawiążą współpracę z Programem PoZdro!

- Cieszymy się, że istnieją takie programy profilaktyczne dla młodzieży, które realizuje Fundacja Medicover. Najważniejsze zadanie to budowanie, poprzez wykonywane badania, świadomości wśród uczniów i ich rodziców o zdrowym stylu życia i zagrożeniach chorobami cywilizacyjnymi. - tak na temat współpracy w ramach Programu PoZdro! wypowiedziała się Marzena Korzeniewska, Dyrektor Gimnazjum w Kosakowie.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Program PoZdro! zaistniał w naszym gimnazjum. Wyniki badań przesiewowych pokazują, że nasza młodzież boryka się z problemami zdrowotnymi. Jesteśmy jednak pełni optymizmu, że przy pomocy specjalistów Fundacji Medicover możemy je pokonać - powiedział Jerzy Włudzik, Wójt Gminy Kosakowo.

W sąsiadującej Gdyni, w ciągu trzech edycji Programu PoZdro!, 3800 dzieci sprawdziło swój stan zdrowia, a 570 z nich zdiagnozowanych zostało jako znajdujące w grupie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. W sumie, w skali całego kraju, Fundacja Medicover przebadała już ponad 17 tys. gimnazjalistów i zakwalifikowała blisko 2500 z nich do bezpłatnej dwuletniej opieki specjalistycznej. Oprócz Kosakowa, kolejne edycje programu PoZdro! obecnie trwają w Lublinie, Warszawie oraz Wrocławiu.

Program PoZdro! Fundacji Medicover objęty jest honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz honorowym patronatem Ministra Zdrowia.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
XIX Zjazd Naukowy PTD

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Informacje: PoZdro!: Znamy stan zdrowia gimnazjalistów w Gminie Kosakowo
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
mojacukrzyca.TV
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2018 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 26 kwietnia 2018 r.

Zadaj pytanie on-line