Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Wtorek, 21 maja 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Artykuły

Diabetyk pokolenia X i Y. Jak zmieniło się życie cukrzyków?
źródło: Biuro Prasowe Eversense, dodano: 23 kwietnia 2018 r.

Jeszcze w latach 80-tych mierzenie poziomu cukru we krwi było możliwe tylko w przychodni. Dziś istnieją systemy ciągłego monitoringu pozwalające obserwować poziom cukru w telefonie. A to tylko jeden aspekt choroby. Jak bardzo zmieniło się życie cukrzyka między generacją X a Y?

Diabetologia to jedna z dynamiczniej rozwijających się gałęzi medycyny. Obecnie w codziennym mierzeniu poziomu cukru pomagają cukrzykom niewielkie glukometry, miejsce strzykawki zajęły peny oraz pompy insulinowe, a nawet prowadzone są badania nad stworzeniem sztucznej trzustki. Ciężko w to uwierzyć, ale jeszcze 100 lat temu nie było wiadomo, jak cukrzycę powinno się leczyć, a choroba była uważana za śmiertelną.

Diabetyk pokolenia X i Y. Jak zmieniło się życie cukrzyków?Przełom w leczeniu cukrzycy nastąpił w 1921 roku. Właśnie wtedy odkryto, że insulina, która reguluje poziom cukru znajduje się w trzustce. To odkrycie wywołało kolejne - podanie insuliny człowiekowi, wynalezienie pasków testowych, próba przeszczepu trzustki. Postęp w diabetologii odczarował cukrzycę, którą kiedyś uważano za śmiertelną chorobę.

Dyktatura cukrzycy

Chociaż nie minęło jeszcze 100 lat od największego odkrycia w historii istnienia cukrzycy, obecnie jakość życia chorych bez wątpienia zmieniła się. Jeszcze w latach osiemdziesiątych diabetycy cały swój rytm dnia musieli dostosować do swojej choroby. Przykładowo: aby zbadać swój cukier we krwi musieli udać się do najbliższej przychodni. Powstanie glukometrów - które na początku wielkością przypominały cegłę - sprawiło, że mierzenie poziomu cukru stało się mniej kłopotliwe. Współczesne glukometry są powszechnie dostępne. Ich niewielki rozmiar pozwala, aby trzymać je ciągle przy sobie - w pracy, podczas dalekich podróży czy uprawiania sportu. Zmienił się również sposób przyjmowania insuliny. Kiedyś insulina dawkowana była szklanymi strzykawkami z igłami wymagającymi sterylizacji.

Diabetyk pokolenia X i Y. Jak zmieniło się życie cukrzyków?Obecnie diabetycy mogą leczyć się tam, gdzie akurat przebywają dzięki penom i pompom insulinowym. Do podawania insuliny przy pomocy obu narzędzi nie jest już potrzebna tradycyjna strzykawka, która często wywołuje u leczonych strach. Pen, który przypomina kształtem długopis, posiada miejsce na wkład z insuliną, pozwala na dokładne ustawienie zaplanowanej dawki oraz niemal bezbolesne wstrzyknięcie insuliny. Natomiast pompa insulinowa to jedno z najbardziej nowoczesnych sposobów dawkowania insuliny. Pompa, jest noszona stale przez pacjenta i przez 24 godziny na dobę zapewnia podawanie insuliny. System ten pozwala uniknąć wykonywania kilku ukłuć dziennie.

Cukrzyca w telefonie

W nowoczesnych metodach leczenia cukrzycy coraz większe miejsce zajmują najnowsze technologie - smartfon oraz aplikacje na telefon. Niecałe 20 lat temu powstał pierwszy system ciągłego monitorowania glikemii. Obecnie jego najnowocześniejszą formę przybiera system Eversense, z sensorem umieszczanym pod skórą ramienia osoby chorej na cukrzycę na 90 dni, a są już prowadzone badania, by ten okres przedłużyć do 6 miesięcy. Nadajnik systemu jest bardzo lekki, wodoodporny oraz wyposażony w Bluetooth, który zapewnia łączność ze smartfonem. Nadajnik dba o bezpieczeństwo cukrzyka - wibruje za każdym razem, gdy odnotuje zbliżającą się hipo- bądź hiperglikemię. Ostatnim elementem Eversense jest telefon z aplikacją - to tam zbierane są dane o poziomie cukru, do których użytkownik ma dostęp w każdym momencie.

Diabetyk pokolenia X i Y. Jak zmieniło się życie cukrzyków?

Prostsze trzymanie się zdrowej diety

Mniej skomplikowane mierzenie poziomu cukru oraz przyjmowanie insuliny to nie jedyne czynności, które przez lata stały się prostsze. W codziennym życiu cukrzyka dobrze sprawdzają się przedmioty ułatwiające przygotowywanie zdrowych posiłków. Inteligentne wagi kuchenne wraz z aplikacją wskazują nie tylko gramaturę posiłków, ale również obliczają ich wartość kaloryczną, zawartość tłuszczu czy soli oraz umożliwiają prowadzenie dziennika diety. Innym rozwiązaniem „na wyciągniecie kciuka” są aplikacje mobilne, które dają możliwość obliczenia zawartości wymienników WW oraz WBT. Istotną pomocą są kalkulatory bolusa pozwalające obliczyć prawidłową dawkę insuliny.

Diabetyk pokolenia X i Y. Jak zmieniło się życie cukrzyków?Jednak to co ma gigantyczne znaczenie i jest jednym z najważniejszych osiągnięć ostatnich dekad w diabetologii, to uznanie krytycznej roli nowoczesnej edukacji w terapii cukrzycy. Nie jest możliwe osiągnięcie dobrej kontroli cukrzycy bez praktycznej wiedzy o zasadach żywienia (np. jak obliczać wymienniki węglowodanowe u osób leczonych insuliną). Nowoczesne technologie w medycynie jak np. urządzenia do ciągłego monitorowania glikemii pozwalają dziś zrozumieć lepiej swoją cukrzycę, nauczyć się reakcji organizmu na różne czynniki i lepiej dopasować terapię do indywidualnych potrzeb chorego na cukrzycę.

Co więcej, dziś dzięki mediom społecznościowym zdobycie informacji o doświadczeniach innych cukrzyków jest banalnie proste. Za przykład może posłużyć blog www.nowoczesnicukrzycy.pl, na którym trójka blogerów-cukrzyców pokazuje, jak wygląda ich aktywne życie z chorobą. Kiedyś zostawały tylko dyskusje na korytarzu w przychodni. A dla wielu chorych niezwykle cenne jest wsparcie społeczności i możliwość wymiany doświadczeń.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XX Zjazd PTD w Lublinie
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Diabetyk pokolenia X i Y. Jak zmieniło się życie cukrzyków?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 maja 2019 r.

Zadaj pytanie on-line