Strona główna

ADC/FSLL/APP/BAN/08/2018

Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Wtorek, 21 maja 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, czerwiec 2018, nr 6 (269)
źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 5 czerwca 2018 r.

Diabetyk

W czerwcowym numerze DiABEtyKA specjalnie dla Was kompendium wiedzy urlopowicza z cukrzycą, czyli o tym co zabrać ze sobą na wakacje, aby nie zaskoczyła nas żadna niespodziewania sytuacja. W numerze także jak utrzymać motywację do kontroli cukrzycy oraz o diecie przy leczeniu doustnym. Pod lupę bierzemy opatrunki. W gazecie znajdziecie także poradnik wakacyjny. Lektura obowiązkowa!

DiabetykFELIETON
4 Lądowisko widzę ogromne...
POCZYTALNIA
5 Wspomnienia o śp. Redaktorze Ireneuszu Gesinowskim
Nowy lek na cukrzycę typu 1
Buraki a choroba Alzheimera
6 Przygody Psinki Inki (69)
Metformina w walce z nałogiem palenia?
7 Przyczyny opornego na leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego
8 Alkohol a zdrowie
Nowe czynniki ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych
9 Stopa cukrzycowa nadal groźnym powikłaniem
DIABETYK POLECA
10 Kompendium wiedzy urlopowicza z cukrzycą
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
15 Wiedza w pigułce. Neuropatia cukrzycowa (cz. 2). Diagnostyka
18 Jak utrzymać motywację do kontroli cukrzycy?
POD LUPĄ
21 Opatrunek na ratunek
24 Postępy w leczeniu hipercholesterolemii rodzinnej
ABC INSULINOTERAPII
26 Dawkowanie w biegu
LEKARZ ODPOWIADA
28 Rozpoznanie cukrzycy
ZDROWO ŻYWIENIOWO
31 Żywność funkcjonalna
34 Vademecum planowania diety (cz. 6). Dieta przy leczeniu doustnym
38 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
40 Poradnik wakacyjny

44 Apteki
46 Roz(g)rywka
47 Prenumerata

DIABETYK POLECA
Kompendium wiedzy urlopowicza z cukrzycą
Czas szybko mija - ani się obejrzymy i już będziemy pakować walizki i ruszać w świat - na wakacje. Wakacje od wszystkiego, ale oczywiście nie od cukrzycy. Żeby niczego nie pominąć, o niczym nie zapomnieć i nie musieć się cukrzycą niepokoić ani przed wyjazdem, ani w jego trakcie, przygotowaliśmy dla was ściągawkę. Podstawowa zasada przy pakowaniu brzmi tak: spróbuj przewidzieć nieprzewidziane i zabezpiecz się pod względem cukrzycy tak, aby nie doprowadzić do żadnej ryzykownej sytuacji. Nigdy nie wiesz, czy nie będziesz musiał zostać kilka dni dłużej (upadek biura podroży, erupcja wulkanu, pogoda), albo czy coś po drodze nie ulegnie awarii. Niejednemu z nas pękła fiolka z insuliną, zepsuł się pen czy zagięło wkłucie itp. Dlatego zawsze lepiej mieć ze sobą więcej rzeczy, niż za mało. Ja stosuję zasadę "co najmniej dwa razy więcej", czyli liczbę stosowanych akcesoriów na co dzień, w domu w określonym czasie (np. jedna fiolka insuliny i paczka pasków na tydzień), mnożę razy dwa i zabieram podwójną ilość. Torba jest oczywiście wielka, ale duże zapasy eliminują ryzyko jeżdżenia po lekarzach, aptekach i szpitalach.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Jak utrzymać motywację do kontroli cukrzycy?
Cukrzyca leczona intensywną insulinoterapią (minimum cztery iniekcje dziennie) wymaga sporego zaangażowania i co chyba najtrudniejsze - podtrzymywania tego zaangażowania na stałym poziomie przez długie lata, dzień po dniu. Pomiary, analizy, zastrzyki lub programowanie bolusów w pompie, wizyty u lekarzy tworzą pokaźne spectrum zadań, które trzeba wypełniać codziennie, z należytą starannością. Nie dziwi więc fakt, że w którymś momencie można stracić motywację. W leczenie choroby przewlekłej jest wpisana kontrola jego wyników. Na ich podstawie dokonuje się zmian w terapii, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jest to oczywiste, ale bycie poddawanym ciągłej ocenie bywa bardzo frustrujące. U diabetologa słyszymy: "Co tak wysoko?! Hemoglobina glikowana 8%! - trzeba poprawić!". Z kolei w domu presja rodziny: "Mierzyłeś cukier? Nie jedz tak dużo! Wyszedłbyś pojeździć na rowerze!". Zapewne znacie to z autopsji... (...) No, właśnie. Tego, czego nam najczęściej brakuje, to motywacja do podejmowania cukrzycowych działań. Skąd ją brać? Jak jej nie stracić, jak ją utrzymać każdego dnia?

Diabetyk

POD LUPĄ
Opatrunek na ratunek
Dobierając plastry do wakacyjnej apteczki, warto zwrócić uwagę na istotny parametr, jakim jest ich jałowość. Pod tym pojęciem kryje się odpowiednia "czystość mikrobiologiczna" opatrunku, który na etapie produkcji jest pozbawiany ze swojej powierzchni wszelkich bakterii, grzybów, pierwotniaków czy wirusów. To gwarantuje, że przykładając taki plaster bezpośrednio do rany (po jej uprzednim oczyszczeniu), nie nanosimy na nią drobnoustrojów, które mogłyby utrudnić proces gojenia. W gotowych zestawach opatrunkowych najczęściej tylko część plastrów jest jałowa. Są one pakowane osobno i występują w różnych rozmiarach (każdy pojedynczy plaster w osobnym "papierku"). Nie są natomiast jałowe plastry w formie dłuższych odcinków ("z metra"), które docina się wedle potrzeb do odpowiedniego rozmiaru. (...) Dlatego tego typu plastry powinny być stosowane głównie doraźnie, np. po to by osłonić ranę przed dalszym działaniem czynników uszkadzających lub zatrzymać krwawienie. W miarę możliwości tego typu opatrunek trzeba jak najszybciej zmienić na opatrunek jałowy, przy jednoczesnym odkażeniu rany.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Vademecum planowania diety (cz. 6). Dieta przy leczeniu doustnym
Skutki niepożądane i objawy nietolerancji, które mogą się pojawić podczas stosowania metforminy, to głównie objawy "jelitowe", takie jak wzdęcia, bóle brzucha czy biegunki. Dlatego sugerowałabym w tym "trudnym" okresie zmodyfikować dietę tak, by miała ona charakter lekkostrawny, co w praktyce powinno oznaczać zmniejszenie udziału produktów wysokobłonnikowych i surowych. Warto ograniczyć w diecie warzywa wzdymające, takie jak kapusta, kalafior, brokuły, cebula, czosnek. Dodatkowej przejściowej korekty powinna także wymagać ilość spożywanych owoców, które jako źródło cukrów prostych mogą nasilać fermentację jelitową i potęgować objawy niepożądane. Zazwyczaj zmniejszenie zwyczajowo spożywanej ilości (około 300-400 g) o blisko połowę przynosi oczekiwane efekty i poprawę sytuacji. Z tego samego powodu warto rozważyć ograniczenie spożycia mleka. Napoje mleczne fermentowane (jogurt, kefir czy maślanka, mleko acidofilne) nie powinny już dawać tak nasilonych objawów, a wręcz, z uwagi na zawartość żywych kultur bakterii (zwłaszcza w jogurtach naturalnych), objawy niepożądane powinny ulec zmniejszeniu.

Diabetyk

WARTO WIEDZIEĆ
Poradnik wakacyjny
Jeśli wyjeżdżasz z biurem podróży, które samo wykupuje ubezpieczenia (jest w cenie wycieczki), koniecznie poinformuj je, że masz cukrzycę i potrzebujesz niestandardowego ubezpieczenia. Jeśli biuro tym się nie zajmie, ubezpiecz się sam. Choć takie ubezpieczenie jest nieco droższe, leży w naszym interesie. Jeśli zataimy informację o cukrzycy i pechowo trafimy z jej powodu do szpitala, firma ubezpieczeniowa może nie zwrócić nam kosztów leczenia. Przy wykupywaniu ubezpieczenia należy udzielać informacji tylko zgodnych z prawdą, a jeśli nie ma pytań o zdrowie, sami poruszmy ten wątek. Gdyby coś się stało, nikt nie będzie podważał naszych roszczeń do ubezpieczenia z powodu zatajenia faktu posiadania cukrzycy. A w końcu po to masz ubezpieczenie, żeby spać spokojnie. Zakup dodatkowej polisy zdrowotnej jest wart rozważenia, należy jednak zarezerwować czas na dokładne przeczytanie warunków ubezpieczenia, aby mieć świadomość za co naprawdę zapłaci ubezpieczyciel.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, czerwiec 2018, nr 6 (269)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 21 maja 2019 r.

Zadaj pytanie on-line