Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 24 lipca 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, wrzesień 2018, nr 9 (272)
źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 7 września 2018 r.

Diabetyk

W najnowszym numerze DiABEtyKA ciekawe artykuły o intymności z cukrzycą w tle, suchej skórze, diecie przy intensywnej insulinoterapii oraz o olejkach. W gazecie także o powikłaniach sercowo-naczyniowych, progresji terapii cukrzycy typu 2 i o tym, czym jest hipoglikemia reaktywna. Przeczytacie także wywiad z wyjątkowym człowiekiem. Gavin na przełomie kwietnia i maja w 30 dni przebiegł 25 maratonów. Zachęcamy do lektury DiABEtyKA!

DiabetykFELIETON
4 Się topimy
SAMI O SOBIE
5 Liga DiAtletów : Wzmocnijmy głos pacjentów
POCZYTALNIA
8 Przygody Psinki Inki (72)
Centralny układ nerwowy w czasie hipoglikemii
Częstość stosowania statyn
9 Nowa metoda rekonstrukcji dróg oddechowych
10 Program wczesnej interwencji
Palenie papierosów w krajach Unii Europejskiej
Główne problemy w diabetologii
DIABETYK POLECA
11 Intymność z cukrzycą w tle
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
15 Suchej skórze na ratunek
18 Wiedza w pigułce. Powikłania sercowo-naczyniowe (1)
POD LUPĄ
20 Wstydliwy problem?
ABC INSULINOTERAPII
24 Progresja terapii cukrzycy typu 2
LEKARZ ODPOWIADA
26 Co to jest hipoglikemia reaktywna?
ZDROWO ŻYWIENIOWO
28 Dieta przy intensywnej insulinoterapii
32 Przepisy kulinarne
34 Konopie siewne - źródło zdrowia
WARTO WIEDZIEĆ
37 Czy potrzebna nam śledziona?
ZADBAJ O SIEBIE
40 Olejki dla zdrowia i urody

4 Apteki
46 Roz(g)rywka
47 Prenumerata

SAMI O SOBIE
Liga DiAtletów: Wzmocnijmy głos pacjentów
Wywiad z wyjątkowym człowiekiem. Gavin ma 27 lat, a cukrzycę typu 1 zdiagnozowano mu 18 lat temu. Mimo to (a może dzięki temu) właśnie zakończył swój cykl 100 sportowo-wysiłkowych wyzwań: na przełomie kwietnia i maja w 30 dni przebiegł 25 maratonów (dystans trochę ponad 42 km), a każdy z biegów odbył się w innym mieście w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Cytat z Gavina: Wszyscy mamy inne problemy, możliwości i opcje, ale nie ma nic ważniejszego niż zdrowie. To, co mi pomaga żyć "zdrowo" z cukrzycą, to fakt, że widzę ją w dobrym świetle, że jest w moim życiu czymś dobrym, a ja przez nią jestem lepszą osobą. Mam przyjaciół na całym świecie, mam motywację, świetnie znam swoje ciało. Nie traktujcie cukrzycy jak swojego wroga, nie próbujcie jej nienawidzić. W zamian za to, traktujcie ją jako współzawodnika. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz dobrze poznać konkurenta i go szanować. Jeśli współpracujesz z cukrzycą, uczysz się jej, a nie negujesz, będziesz miał nie tylko lepsze wyniki, ale i samopoczucie. I tego potrzebujemy, by z cukrzycą żyć dobrze.

Diabetyk

DIABETYK POLECA
Intymność z cukrzycą w tle
Decydując się na intymne zbliżenie, pamiętajmy, że seks i cukrzyca są w pewien sposób związane. Może mieć on wpływ na poziom glukozy, podobnie jak wysiłek fizyczny. Dlatego dobrze wiedzieć przed zbliżeniem, jaką mamy glikemię, a jeśli jest w naszej ocenie zbyt niska lub zbyt szybko może się obniżyć, rozsądnym rozwiązaniem jest przeciwdziałanie niedocukrzeniu, czyli zjedzenie delikatnej przekąski czy glukozy. Nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od glikemii, więc może ona wpływać na jakość seksualnych przeżyć (doznania zmysłowe mogą do nas dochodzić z opóźnieniem, a nawet możemy nie odczuwać przyjemności). Z kolei hiperglikemia u kobiet może powodować zwiększoną suchość pochwy, a u mężczyzny sprzyjać problemom z potencją. Wahania glikemii sprawiają, że czujemy się ospali i zmęczeni, a to też będzie miało wpływ na nasze libido. Organizm jest w optymalnej formie tylko wtedy, gdy stężenie glukozy we krwi jest zbliżone do normy.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Suchej skórze na ratunek
Tegoroczne, mijające lato z wyjątkowymi upałami i silnym promieniowaniem słonecznym mogło osłabić główną i największą barierę ochronną naszego organizmu - skórę, powodując jej nadmierne wysuszenie. Jeśli dodamy do tego charakterystyczną przy cukrzycy większą skłonność skóry do przesuszania, możemy z dużym prawdopodobieństwem domniemywać, że większość z nas potrzebuje intensywnych działań pielęgnacyjnych poprawiających jej stan. Warto wspomnieć, że na dolegliwości skórne w cukrzycy zwracają dużą uwagę rożne towarzystwa naukowe, między innymi Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (American Diabetes Association, ADA), traktując tę kwestię jako problem natury zdrowotnej. Poleca ono regularne stosowanie emolientów w profilaktyce świądu i suchości skóry, ze względu na to, że pomagają one zapobiegać takim powikłaniom jak: zgrubienia, zesztywnienie, szorstkość i zakażenia skory. ADA zachęca do starannej higieny ciała ze szczególnym uwzględnieniem miejsc w pachwinach, pod pachami i w fałdach skóry oraz pielęgnacji stóp z zastosowaniem kremów o działaniu zmiękczającym lub przeciwgrzybiczo-przeciwbakteryjnym.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Dieta przy intensywnej insulinoterapii
Najkorzystniejszy schemat żywieniowy, który w mojej ocenie najlepiej się sprawdza u wielu pacjentów, to spożywanie około czterech posiłków (wszystko jednak zależy od stylu życia pacjenta, o której wstaje, ile trwa "roboczodzień" danej osoby, jaki charakter ma uprawiana aktywność fizyczna, jej długość i częstotliwość, ale przede wszystkim, jakie są glikemie poposiłkowe pacjenta). W tej metodzie szczególnym sprzymierzeńcem pacjenta i terapeutą jest glukometr. Od jego wskazań bowiem zależą kolejne decyzje terapeutyczne. Chciałabym też zwrócić uwagę na konsekwencje zbyt częstych dawek korekcyjnych insuliny (w postaci przyrostu masy ciała). Warto raz w tygodniu sprawdzić ten parametr, by nie stracić kontroli nad bezkarnym "dostrzykiwaniem" insuliny w celu zrównoważenia wysokiej glikemii po źle oszacowanym posiłku. W przypadku przyrostu masy ciała powinna włączyć się lampka ostrzegawcza i nastąpić korekta w sposobie żywienia i dawkowania insuliny. Okazuje się, że pacjenci z cukrzycą tyją zbyt szybko, popełniając błąd, jakim są zbyt częste dawki korekcyjne hormonu, który niestety sprzyja przyrostowi tkanki tłuszczowej i przyczynia się znacząco do rozwoju obwodowej insulinooporności.

Diabetyk

ZADBAJ O SIEBIE
Olejki dla zdrowia i urody
Olejki eteryczne to całkowicie naturalne substancje pozyskiwane metodą destylacji parą wodną lub ekstrakcji z różnych części roślin. To silnie stężone substancje, dlatego nie można ich stosować bez ograniczeń. Różne olejki działają na określone przypadłości, więc należy wiedzieć, jak ich używać i w jakiej ilości. Co ważne, mogą powodować reakcje alergiczne (swędzenie, zaczerwienienie, pieczenie), dlatego przed przystąpieniem do aromaterapii warto wykonać test alergiczny, nanosząc odrobinę olejku na skórę, na wewnętrznej powierzchni przedramienia, w okolicy zgięcia (tu skóra jest delikatniejsza). Większości olejków eterycznych nie można stosować nierozcieńczonych - łączymy je w odpowiednich proporcjach z bazą (nośnikiem), którą mogą być woda (ciepła i zimna), oleje (np. do masażu czy pielęgnacji skóry). Jeśli nie chcemy używać olejków do celów leczniczych i zależy nam tylko na zapachu w pomieszczeniu (kominki zapachowe, nawilżacze powietrza itp.), możemy sięgnąć po olejki zapachowe. Różnią się one od eterycznych właściwością, składem oraz technologią wytwarzania - są albo mieszaninami olejków naturalnych z syntetycznymi substancjami zapachowymi lub zawierają wyłącznie syntetyczne zapachy. Nie mają właściwości leczniczych.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, wrzesień 2018, nr 9 (272)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 23 lipca 2019 r.

Zadaj pytanie on-line