Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Diabetycy w górach - poznaj projekt 5000 metrów nad poziom cukru

źródło: info. prasowe, dodano: 20 lutego 2015 r.

Nowoczesne podejście do leczenia cukrzycy to współcześnie nie tylko wyrównanie metaboliczne (kontrolowanie poziomu cukru), ale także uzyskanie możliwie wysokiej jakości życia chorego, utrzymanie aktywności zawodowej, fizycznej. Piesze wycieczki w góry są jedną z optymalnych form podejmowania aktywności fizycznej u chorych na cukrzycę typu 1 - jest to wysiłek tlenowo-interwałowy, łączący dodatkowo przyjemne z pożytecznym.

Celem projektu "5000 m nad poziom cukru" zainicjowanego przez dr hab. Tomasza Klupę, prof. UJ z Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest stworzenie zespołu pacjentów i lekarzy zajmujących się cukrzycą, którzy wspólnie będą chodzić w góry - jest to okazja dla bezpiecznej (pod kontrolą lekarską) optymalizacji insulinoterapii w warunkach tego rodzaju wysiłku fizycznego i wzajemnej wymiany doświadczeń.

W przypadku wypraw w wyższe góry planowane jest także przeprowadzenie szeregu badań sprawdzających adaptację organizmu pacjenta z cukrzycą typu 1 do wysiłku w warunkach obniżonego ciśnienia parcjalnego tlenu.


Pierwszą wspólną "wyprawą" była wycieczka w Gorce trasą Maratonu Gorczańskiego, w czasie której uczestnicy przeszli wspólnie w ciągu 2 dni 42 km po górach. Żaden z pacjentów nie miał większych problemów z kontrolą glikemii, grupa świetnie się zintegrowała.

Celem kolejnej także były Gorce, ale w zimie. Organizatorzy chcieli udowodnić, iż młodzi pacjenci z cukrzycą typu 1 doskonale poradzą sobie w górach także w najtrudniejszych, zimowych warunkach. W dniach od 13 do 15 lutego 2015 roku miał miejsce w Gorcach "Zimowy Obóz Przetrwania" dla chorych z cukrzycą typu 1.Razem z lekarzami ekipa liczyła 25 osób. Najważniejszym celem obozu była nauka poruszania się w górach po śniegu i biwakowania w warunkach zimowych. Umiejętności takie będą niezbędne przy wyprawach w wyższe góry. Obóz obejmował naukę się poruszania w rakietach śnieżnych, pokonywania przeszkód terenowych za pomocą lin alpinistycznych, zasad pierwszej pomocy przy zejściu lawiny, usprawnienia komunikacji itp.

Dwoma najważniejszymi wyzwaniami obozu były:
  • przejście kilku kilometrów w górach, w rakietach śnieżnych, w ciężkim, kopnym śniegu do miejsca obozowania. Było to wyzwanie nie tylko fizyczne, ale i medyczne - brak było dotąd wskazówek jak modyfikować insulinoterapię przy tego rodzaju wysiłku fizycznym przy niskich temperaturach - udało się!

  • obozowanie na jednej z polan na północnych stokach Gorców - dla wielu pacjentów był to pierwszy biwak w namiocie na śniegu, pierwszy nocleg w takich warunkach przy temperaturach dochodzących do minus 10 stopni. Pacjenci także poradzili sobie znakomicie!
Następnie uczestnicy projektu chcą wspólnie zdobywać coraz wyższe góry by wreszcie osiągnąć wysokość około 5000 metrów przez Alpy, Kaukaz i Andy. Inicjatorzy akcji chcieliby z jednej strony pokazać, iż pacjenci z cukrzycą typu 1 mogą bezpiecznie podejmować wyzwania takie jak wyjście w wysokie góry, z drugiej strony pragnęliby, aby przykład osób z cukrzycą był dodatkowym bodźcem dla osób zdrowych do zwiększenia ich aktywności fizycznej, generalnie niestety niskiej w naszym kraju.

Kierownikiem wszystkich wypraw jest p. Wojciech Wiltos - alpinista i podróżnik, zdobywca nagrody podróżniczej Kolosa za wyprawę do Chile - Atacama 2000, Kierownikiem medycznym jest dr hab. Tomasz Klupa, prof. UJ, a opieki przewodnickiej podjął się znany zakopiański himalaista i ratownik TOPR - Maciej Pawlikowski.

Trzymajcie kciuki!





Wideo: Gorce Winter Camp 2015



Wideo: 5000 Metrów Nad Poziom Cukru



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Smyk (68)  IP: 164.126.44.xxx(2015-03-29 17:21:01)
...ale tu na stronie natłok tekstów (bałagan) do czego się odnosi klik "Skomentuj artykuł"? ...bo jak do diabetyka w górach, to: TAK Choruję od 35 lat (typ 2), po górach chodzę od zawsze, to jest możliwe, może być piękne, dać mnóstwo wspaniałych wrażeń, ale (uwaga!) wszystko z głową i z troską o samego siebie (dla chorych z podwojoną) - jak nie starcza własnego doświadczenia, rozwagi, umiejętności przewidywania, to towarzystwo opiekuna/lekarza nieodzowne...i wszystko będzie ekstra GÓRY LECZĄ


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: Diabetycy w górach - poznaj projekt 5000 metrów nad poziom cukru
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line