Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Edu-Cukrzyca: Fakty o przeszczepach trzustki

źródło: Edu-Cukrzyca, dodano: 23 października 2015 r.

Edu-CukrzycaOstatnio w Fakty TVN pan redaktor Marek Nowicki poruszył temat przeszczepów trzustki u diabetyków. Natomiast Katarzyna Gajewska z Edu-Cukrzyca opublikowała bardzo ciekawy artykuł właśnie o faktach i mitach dotyczących przeszczepów trzustki. Warto przeczytać i dowiedzieć się dlaczego tylko 9 osób z 3 mln diabetyków w Polsce miało przeszczep trzustki w zeszłym roku.


Podziwiam Małgosię Rudnik za jej upór, dążenie do poprawienia swojej sytuacji, zaangażowanie, poszukiwanie nowych rozwiązań - podziwiam, że zdecydowała się jako pierwsza w Polsce na taką operację. Podziwiam i życzę wszystkiego co najlepsze!

Materiał Faktów był jednak bardzo tendencyjny i... moim zdaniem szkodliwy. Bo czego dowiedzieliśmy się z materiału: że jest interwencja, która "wyleczy cukrzycę", w związku z czym cukrzyca już nie musi być problemem. Jestem pewna, że macie za sobą już "rozmowy" z bliskimi i dalszymi znajomymi, którzy zapewnili Was, że nareszcie nie będziecie mieć cukrzycy, więc szybko do szpitala i na stół!

"Spodobał" mi się cytat: "w Polsce jest 3 mln chorych na cukrzycę, a kolejka do przeszczepu trzustki bardzo mała. W ubiegłym roku przeszczepiono zaledwie 9 samych trzustek". Człowiek od razu zaczyna sobie myśleć: jak to, jest metoda, a nikt jej nie może stosować? A to chore państwo! A to %$#^$%^ NFZ, a to firmy farmaceutyczne, a to tacy i owacy lekarze".

UWAGA! To manipulacja, a wręcz nadużycie - po pierwsze jeśli mówimy o 3 milionach osób z cukrzycą, to mówimy o znacznej większości osób z cukrzycą typu 2. Przeszczep trzustki w cukrzycy typu 2 NIE WYLECZYMY cukrzycy, bo nie w trzustce leży problem. Problemem jest INSULINOOPORNOŚĆ, a nie brak insuliny. U osób z T2D trzustka produkuje insulinę, nawet w większych ilościach niż u osób zdrowych, więc co z tego, że wymienimy ten narząd?

No dobrze, ale czy jest to sposób leczenia dla osób z cukrzycą typu 1? Dla Małgosi na pewno była to dobra metoda. Małgosia jednak rozważała wszystkie za i przeciw, podeszła bardzo świadomie do problemu i dobrze wiedziała czego chce. Małgosia miała przy tym także trudności z prowadzeniem cukrzycy, mimo usilnych starań wyniki samokontroli były kiepskie, skarżyła się też na nieświadomość hipoglikemii. Oprócz tego wspomina, że pojawiły się u niej już przewlekłe powikłania cukrzycy i stwierdziła, albo wykonam ten radykalny krok, albo będzie tylko gorzej. Zdecydowanie polecam wywiad z Małgosią przeprowadzony przez inną Małgosię (pozdrowienia!) - znajdziecie go klikając tutaj. Koniecznie przeczytajcie jej relację po 1,5 roku po przeszczepie.


Lekarze diabetolodzy faktycznie sceptycznie podchodzą do przeszczepów trzustki, ale nie jest to nieuzasadnione. Poniżej trochę faktów i informacji - dlaczego.

Przeszczepy trzustki to nie "nowatorska" metoda. Wykonuje się je już od kilkudziesięciu lat, jednak nigdy i nigdzie na świecie nie na szeroką skalę.

Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że do przeszczepu kwalifikowane są osoby, które:
  • mają cukrzycę typu 1 już długo, według zasad przyjętych przez system opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii - co najmniej od 20 lat i nie mają innych dodatkowych chorób nie wynikających z cukrzycy.
  • Rozwinęły się już powikłania cukrzycy takie jak retinopatia, nefropatia, neuropatia itp.
  • Mimo nowoczesnych terapii i zaangażowania pacjenta w samokontrolę ta nadal jest bardzo nieefektywna, związana z tzw. "chwiejną cukrzycą" (ale uwaga, "chwiejna cukrzyca" to tak naprawdę rzadkość, a wielu diabetologów i endokrynologów w ogóle uważa, że czegoś takiego w medycynie nie ma - ich zdaniem zła samokontrola jest wypadkową braku wiedzy, edukacji, złego reżimu terapeutycznego i niewielkiej motywacji pacjenta to działań, co większości przypadków jest prawdą, choć niezawsze).
  • Wskazaniem jest także nieświadomość sygnałów hipoglikemii i częste występowanie powikłań ostrych cukrzycy, takich jak kwasica ketonowa i ciężka hipoglikemia.

Dalszą część artykułu przeczytasz na stronie www.edu-cukrzyca.pl/?page_id=1396

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Edu-Cukrzyca: Fakty o przeszczepach trzustki
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line