Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Życie z cukrzycą - medycyna w służbie pacjentowi. Przeczytaj on-line

źródło: Medical Media Solutions, dodano: 15 maja 2017 r.

Medical Media Solutions15 maja wystartowała 6. edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Życie z cukrzycą" wydawnictwa Medical Media Solutions pod patronatem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w ramach której w dzienniku "Rzeczpospolita" ukazała się publikacja dotycząca profilaktyki i leczenia cukrzycy. Jesteśmy Partnerem Kampanii i specjalnie dla Państwa publikacja dostępna jest również online.

Cukrzyca dotyka obecnie ponad 415 milionów osób na świecie i blisko połowa jest nieświadoma swojej choroby. Większość z nich choruje na cukrzycę typu 2. Jest ona główną przyczyną przedwczesnych śmierci oraz licznych powikłań. "Co sześć sekund umiera na świecie osoba z powodu cukrzycy. Fakt ten powoduje, że dotarliśmy do momentu, w którym absolutnie konieczne jest podjęcie przez decydentów politycznych odpowiednich działań i reform, przy wsparciu szerokiego grona zainteresowanych stron." - twierdzi dr Shaukat Sadikot, Prezydent Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej. W Polsce chorych na cukrzycę jest około 3 mln, z czego kilkusettysięczna grupa osób nie ma świadomości swojej choroby i nie podejmuje leczenia. Należy podkreślić, że jest to choroba, która mimo postępu medycznego prowadzi do skrócenia życia. Głównymi przyczynami zgonów są schorzenia sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca czy udar mózgu. "Jest to więc olbrzymie wyzwanie dla całego społeczeństwa, decydentów, środowiska medycznego oraz dla systemu opieki zdrowotnej i budżetu państwa." - zaznacza prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Życie z cukrzycą - medycyna w służbie pacjentowi

Zmniejszenie ryzyka-sercowo naczyniowego

Nowoczesne leki, nie tylko efektywnie obniżają poziom cukru, ale również przedłużają życie pacjentom i zmniejszają liczbę powikłań sercowo-naczyniowych. Obecnie twierdzi się, że nowym celem leczenia cukrzycy jest już nie tylko obniżenie poziomu cukru we krwi, ale i obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego. "Dzięki nowym badaniom klinicznym zmienił się punkt widzenia. Okazało się, że są leki przeciwcukrzycowe, które zmniejszają ryzyko sercowo-naczyniowe i zgonu niezależnie od obniżania stężenia cukru we krwi." - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Edward Franek z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii CSK MSWiA w Warszawie. Przełomowym badaniem w tym zakresie było EMPA-REG OUTCOME prowadzone przez ponad trzy lata, które dotyczyło ponad 7 tys. chorych na cukrzycę, obarczonych dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym w 42 krajach. Stwierdzono istotną, bo aż 38% redukcję liczby zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych, dzięki dodaniu empagliflozyny do dotychczasowej terapii. "Są to spektakularne wyniki, dotychczas dla nas nieosiągalne. Dzięki zastosowaniu tej terapii wreszcie jesteśmy w stanie w znaczny sposób obniżyć ryzyko sercowo-naczyniowe u naszych pacjentów, co w konsekwencji wydłuża ich życie." - komentuje prof. dr hab. n. med. Paweł Piątkiewicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Właściwe leczenie neuropatii

Chorych dotyka także wiele innych powikłań, gdyż podwyższony poziom cukru uszkadza naczynia krwionośne, które dostarczają krew do oczu, nerek, stóp, nerwów. Jednym z częstszych powikłań cukrzycy jest neuropatia, czyli uszkodzenie układu nerwowego, które wiąże się zaburzeniami czucia i nieprzyjemnymi doznaniami bólowymi. Jeżeli pacjent widzi u siebie zaburzenia czucia, odczuwa pieczenie, palenie czy nietypowe czucie, to powinien jak najszybciej poinformować o tym swojego lekarza. W przepadku leczenia przyczynowego neuropatii lekarze mają do dyspozycji kwas alfa-liponowy, który w wielu przypadkach okazuje się pomocny. "Kwas alfa-liponowy, żeby miał właściwości lecznicze musi być podawany w dawce co najmniej 600 mg na dobę. Taka dawka została uznana za skuteczną w badaniach klinicznych. W terapii sekwencyjnej najlepiej dla pacjenta zacząć od formy dożylnej kwasu alfa-liponowego i później przejść na formę doustną terapii." - zaznacza dr n. med. Jarosław Woroń z Katedry Farmakologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Przestrzeganie zaleceń lekarza

Podstawą w leczeniu cukrzycy typu 2 jest terapia metforminą. Jest to znany, szeroko dostępny i skuteczny lek, który w optymalnych dawkach wywiera pozytywny wpływ na pacjenta. "Najczęściej substancja przyjmowana jest trzy razy dziennie do śniadania, obiadu i kolacji. Ponieważ jej skuteczność zależy od dawki, to powinna być ona pełna." - zauważa prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida z Oddziału Diabetologii Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Przyjmowanie metforminy do posiłku jest o tyle istotne, iż wpływa na redukcję objawów ubocznych oraz lepsze przestrzeganie przez pacjenta zaleceń terapeutycznych. Jest to o tyle ważna kwestia, że w przypadku chorób przewlekłych, zaleceń lekarza przestrzega tylko nieco więcej niż połowa pacjentów. "Rola pacjenta w procesie jego leczenia jest ogromna, dlatego tak istotne jest, aby między nim, a personelem medycznym była jasna komunikacja." - dodaje mgr Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Dokładna samokontrola glikemii

Cukrzyca to choroba, która wymaga przyswojenia dużej ilości nowej wiedzy, pomocnej w prawidłowym zarządzaniu życiem chorego. Eksperci od lat wskazują, że samokontrola glikemii jest podstawą właściwego monitorowania cukrzycy i istotnym elementem terapii. "Każdorazowy wynik pomiaru cukru we krwi pozwala lepiej zrozumieć zachodzące w organizmie procesy i dzięki temu lepiej zarządzać swoją cukrzycą. W tej chorobie bowiem chodzi o to, aby uniknąć powikłań, a częste pomiary cukru we krwi zdecydowanie temu sprzyjają." - zaznacza Jerzy Magiera, twórca portalu mojacukrzyca.org. W dzisiejszych czasach dysponujemy nowoczesnymi glukometrami, dzięki którym w łatwy sposób możemy prowadzić samokontrolę i otrzymać dokładne wyniki. "Warto pamiętać, że w cukrzycy czas zainwestowany w edukację o chorobie, a przede wszystkim w systematyczną samokontrolę będzie procentował w przyszłości, tej najbliższej - dziś i jutro, jak i tej nieco dalszej." - dodaje Mariusz Masiarek, Prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą mojacukrzyca.pl.

Kopnij cukrzycę i żyj aktywnie

Aktywność fizyczna jest ważnym filarem prawidłowego leczenia cukrzycy, pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju przewlekłych powikłań choroby oraz utrzymać dobre samopoczucie i ogólny stan zdrowia. W ostatni weekend kwietnia w Gnieźnie odbyły się I Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Piłce Nożnej, które udowodniły, że cukrzyca nie jest przeszkodą w uprawianiu sportu. "W Mistrzostwach wzięło udział ponad 600 osób, w tym 200 młodych zawodników, wszyscy mieli również możliwość wzięcia udziału w panelach edukacyjnych, podczas których eksperci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie bezpiecznej aktywności fizycznej." - zaznacza prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Wyzwania diabetologii w 2017 roku

Cukrzyca jest jednym z największych wyzwań dla naszego społeczeństwa i ma wpływ na codzienne życie wielu polskich rodzin. Kluczowe jest, aby myśleć o niej kompleksowo i stosować rozwiązania, w których dobro pacjentów będzie na pierwszym miejscu. "Niestety brakuje w Polsce refundacji leków inkretynowych oraz flozyn - są to tzw. inteligentne leki przeciwcukrzycowe, które działają tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba, czyli kiedy poziom cukru we krwi faktycznie wzrasta." - uważa Anna Śliwińska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. "Jako pielęgniarka muszę zauważyć, że w Polsce osoby z cukrzycą są poszkodowane nie tylko z powodu braku refundacji nowoczesnych leków, lecz również z powodu niedostępności edukacji diabetologicznej." - dodaje Alicja Szewczyk, Przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii. Środowisko organizacji skupionych wokół Koalicji na Rzecz Walki z cukrzycą od wielu lat apeluje o utworzenie systemowych rozwiązań leczenia i prewencji cukrzycy, rekomendacje zawarto w dokumencie strategicznym "Cukrzyca 2025". "Na bazie takiej długofalowej strategii może zostać opracowana kompleksowa polityka i plan działania, która obejmie główne typy cukrzycy, cały proces działań prewencyjnych, od profilaktyki pierwotnej poprzez prewencję powikłań, leczenie i kompleksową opiekę." - twierdzi Igor Grzesiak, Członek Zarządu Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. "W najbliższym okresie, zadaniem środowiska cukrzycowego powinno być przekonanie decydentów, że refundacja pomp dla dorosłych będzie korzystna dla zdrowia pacjentów i opłacalna dla budżetu państwa." - dodaje Monika Zamarlik, Prezes Federacji Diabetyków.

Dużo więcej na obszerny temat cukrzycy, któremu dedykowana jest kampania znajdą Państwo w publikacji "Życie z cukrzycą", która ukazała się 15 maja 2017 r. wraz z dziennikiem "Rzeczpospolita" oraz na www.dbajozdrowie.info. Zapraszamy do lektury.

Życie z cukrzycą - medycyna w służbie pacjentowi


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [3]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~dość-tego  IP: 94.141.153.xxx(2017-05-15 19:21:14)
Pani Mamo insulinoodporność to nie jest nadmiar insuliny własnej. Insulinoodporność to brak jej przysfajalności pomimo podania. Proszę pamiętać że każde "badanie krzywej cukrowej" DOBIJA trzystkę nawet gdy jest zdrowa. Dzięki krzywej cukrowej u wielu zdrowych osób udało się wywołać cukrzycę. Dawka glukozy jaką się aplikuje pacjentowi w czasie badania może zabić konia. !!!!!!! Medycyna w służbie korporacji.

~d5  IP: 94.141.153.xxx(2017-05-15 19:17:19)
Chyba miał być tytuł "medycyna w służbie KORPORACJOM", a nie pacjentowi.

~Mama Gracjana   IP: 83.3.105.xxx(2017-05-15 14:48:28)
Dobry temat .Mam syna lat 11 chorego na cukrzycę typu 1 czyli brak swojej insuliny a teraz ja mam zdiagnozowaną INSULINOOPORNOŚĆ przeciwstawność do cukrzycy typu 1 za dużo własnej insuliny :( ale wszystko z czasem prowadzi do cukrzycy typu 2 .Ciągle się uczę. Nowe przepisy z niskim IG .Leczenie Metforminą .Dużo ludzi nawet nie wie o insulinooporności a potem jest już zapóźno. Róbmy badanie Krzywej cukrowej i insulinowej takie 2w1 3 punktowa minimum.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: Życie z cukrzycą - medycyna w służbie pacjentowi. Przeczytaj on-line
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line