Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Program Akcja edukacja o psychodiabetologii, na żywo dzisiaj godz. 20.00


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Wymiana uszkodzonej części składowej środka trwałego - jak rozliczyć remont?

Artykuł partnera, dodano: 2 czerwca 2022 r.

W jaki sposób rozliczać prace remontowe związane z wymianą niedziałającego komponentu maszyny? Czy wydatki poniesione w związku z wymianą uszkodzonej części składowej środka trwałego należy rozliczać w odpisach amortyzacyjnych, czy włączyć je w koszty uzyskania przychodu? Wyjaśniamy wątpliwości!

Definicja remontu na potrzeby rozliczania podatku dochodowego

Wymiana uszkodzonego elementu maszyny lub innego środka trwałego spełnia definicję remontu, jeśli jej skutkiem jest odtworzenie stanu pierwotnego, czyli przywrócenie pierwotnej wartości użytkowej obiektu. Na potrzeby rozliczania podatku dochodowego przyjmuje się definicję remontu podaną w art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane. Warto nadmienić, że zgodnie z jej treścią w ramach remontu nie mieszczą się bieżące prace konserwacyjne. Ustawodawca zaznaczył ponadto, że podczas remontu można użyć innych wyrobów budowlanych niż te zastosowane w pierwotnej wersji obiektu. Kluczowym dla definicji remontu pozostaje zatem stan techniczny oraz walory użytkowe remontowanej maszyny: skutkiem zabiegów ma być podtrzymanie lub odtworzenie stanu pierwotnego, nie zaś ulepszenie obiektu ani zmiana w zakresie jego funkcjonalności.

Prace remontowe a nakłady ulepszeniowe - istotne rozróżnienie jakościowe

Remont ma na celu przywrócenie stanu technicznego i użytkowego danego środka trwałego i jest zazwyczaj konieczny z powodu zużycia eksploatacyjnego. W świetle rozliczania podatku dochodowego inaczej rozpatruje się nakłady ulepszeniowe, poniesione w celu modernizacji, adaptacji, rekonstrukcji, rozbudowy lub przebudowy obiektu. Zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (i odpowiednio art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) środki trwałe uznaje się za ulepszone, jeśli:
  • w danym roku podatkowym suma wydatków przeznaczonych na przebudowę obiektu przekroczyła 10 000 zł;
  • nastąpił wzrost wartości obiektu w stosunku do jego stanu z dnia przyjęcia go do użytkowania.
Wartość ulepszonych środków trwałych powiększa się o sumę wydatków poniesionych na rzecz ich ulepszenia, w tym o wydatki poniesione w celu nabycia części składowych lub peryferyjnych, których wartość jednostkowa przekracza 10 000 zł. Należy zaznaczyć, że prace ulepszeniowe - w przeciwieństwie do remontowych, stricte naprawczych - prowadzą do unowocześnienia środków trwałych lub przystosowania ich do pełnienia nowych funkcji.

Sposób rozliczania remontów i prac ulepszeniowych

Wymiana uszkodzonej części składowej środka trwałego, która wyczerpuje definicję remontu - czyli skutkuje przywróceniem obiektu do stanu wyjściowego i podtrzymaniem jego funkcjonalności - jest rozliczana w kosztach uzyskania przychodu za rok podatkowy, w którym wykonano naprawę (pod uwagę bierze się datę wpisania wydatku poniesionego na remont do ksiąg rachunkowych). Zmiana dokonana w obiekcie w efekcie prac ulepszeniowych - a więc modyfikująca jego walory użytkowe i zwiększająca jego wartość w porównaniu do stanu pierwotnego - będzie wliczona w koszty prowadzenia działalności za pośrednictwem odpisów amortyzacyjnych.

Dodatkowe pytania w kwestii rozliczeń podatkowych?

Ustalanie kosztów uzyskania przychodu i korzystanie z odliczeń podatkowych to kwestie istotne dla każdego przedsiębiorcy. W dziedzinie rozliczeń z fiskusem nikt nie doradzi korzystniej, niż certyfikowany księgowy z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu ksiąg rachunkowych dla firm. Biuro rachunkowe EFEKTA to zespół takich właśnie specjalistów. Licencjonowani księgowi z bogatą praktyką w obsłudze małych, średnich i dużych przedsiębiorstw zapewniają terminowe, rzetelne rozliczenia i wszechstronne, fachowe doradztwo dla osób fizycznych oraz firm. Oferta i cennik za kompleksowe usługi dostępne są na stronie internetowej https://efekta.waw.pl/.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Wymiana uszkodzonej części składowej środka trwałego - jak rozliczyć remont?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line