Zestaw awaryjny należy mieć zawsze przy sobie, aby w sytuacjach awaryjnych móc skorzystać z niezbędnych elementów. O miejscu przechowywania zestawu awaryjnego należy poinformować członków naszej rodziny, współpracowników oraz znajomych. Szczególne znaczenie posiadania przy sobie zestawu awaryjnego ma znaczenie podczas dłuższych wyjść z domu (np. na kilka godzin), podróży, wycieczek i sytuacji, gdy do naszego "cukrzycowego magazynu z akcesoriami" mamy daleko.
Podczas podróżowania należy częściej sprawdzać poziom glukozy we krwi. Typowe kłopoty związane z podróżą, w tym stres, zmiana stref czasowych, aktywności fizycznych, godzin posiłków i rodzajów spożywanych pokarmów mogą mieć istotny wpływ na kontrolę cukrzycy.
(kliknij, aby powiększyć)
Wybierając się na dłuższy pobyt poza domem warto zabrać ze sobą zestaw awaryjny, w skład którego powinny wejść:
- Tabletki z glukozą o szybkim działaniu (może to być również słodki napój lub glukoza w żelu)
- Przybory do badania poziomu cukru we krwi (glukometr, nakłuwacz, paski do glukometru, zapas pasków, nowe igły do nakłuwacza)
- Paski do sprawdzania obecności ketonów w moczu (lub we krwi, ale do tego będzie potrzebny inny glukometr, który posiada taką opcję)
- Dodatkowy zestaw infuzyjny (czyli nowy zbiornik i nowe wkłucie) - jeżeli wybieramy się na dłużej należy dokładnie sprawdzić ile zestawów będziemy potrzebowali - zalecam zabranie kilku dodatkowych w razie nieprzewidzianych problemów, np. odklejenia lub wyrwania wkłucia
- Gaziki nasączone alkoholem
- Dodatkowe nowe baterie litowe lub alkaliczne AA i AAA (zwykłe paluszki do pompy, ale też i małe paluszki do ładowarki sensora do ciągłego monitoringu glikemii)
- Pen do podawania insuliny
- Zapas szybkodziałającej insuliny i długodziałającej na wypadek problemów z pompą
- Kartę do portfela (która dostarczona jest razem z akcesoriami do pompy)
- Plaster samoprzylepny
- Glukagon
(kliknij, aby powiększyć)
To oczywiście podstawowe rzeczy, które powinny znaleźć się w zestawie awaryjnym. Zapewne każdy użytkownik penów i pomp insulinowych ma jeszcze swoje elementy, które obowiązkowo musi ze sobą zabrać, aby czuć się bezpiecznie. Piszcie w komentarzach, co jeszcze dodalibyście do tego spisu.
Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.org
(kliknij, aby powiększyć)