Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Dwie ciekawostki - wkłucia MiniMed Mio i system MiniMed 670G

źródło: opracowanie własne, dodano: 14 czerwca 2016 r.

30latekz640GUżytkownicy donoszą, że na świecie pojawiły się nowe wkłucia o nazwie MiniMed Mio. W Polsce niestety nie są one jeszcze dostępne, ale warto o nich wspomnieć, jak o ciekawostce. Testowana także jest już następczyni 640G, pompa o nazwie MiniMed 670G. Na świecie bowiem dużo dzieje się w kwestii cukrzycy, a Polska wydaje się krajem nieco oddalonym od reszty świata i wszystko trafia do nas zawsze z kilkuletnim opóźnieniem.

Wkłucia MiniMed Mio to wkłucia teflonowe, które oprócz znanej użytkownikom pomp insulinowych kaniuli i drenu posiadają tez wbudowany serter. Nie trzeba zatem mieć ze sobą urządzenie do wbijania wkłuć, ponieważ każde jedno z tych wkłuć ma serter wbudowany we wkłucie.


Czy to rozwiązanie może okazać się pomocne dla diabetyków? Nie do końca jestem przekonany. Jedną z możliwości, gdzie mogłoby się to przydać, to wyjazd. Nie trzeba by zabierać ze sobą sertera do wbijania wkłuć. Ale przecież takie wkłucie też zajmuje miejsce. Co więcej, jeżeli bierzemy ich kilka ze sobą, to tak jakbyś brali dodatkowo kilka serterów. Czy, aby na pewno chodzi o ilość zajmowanego miejsca?

Zestaw MiniMed Mio to wszystko w jednym. Łączy ze sobą zestaw do infuzji i urządzenie wprowadzające. Igła wbijana jest pod kątem 90 stopni, następnie w ciele zostaje miękka teflonowa kaniula. Wkłucie dostępne jest w różnych kolorach: niebieskim, różowym i tradycyjnym (przeźroczyste). Dostępne jest też wkłucie MiniMed Mio 30, gdzie igła wprowadzana jest pod kątem 30 stopni. Idealnie nadaj się dla sportowców, osób szczupłych, dzieci i dorosłych. Dostępne długości drenu to 45 cm, 60 cm i 80 cm.

Wkłucia MiniMed Mio na razie nie są dostępne w Polsce i nie wiadomo, kiedy ewentualnie miałby być wprowadzone.
MiniMed 670G

Na świecie testowana jest już pompa MiniMed 670G, którą nazwano hybrydową sztuczną trzustką. Urządzenie to składa się z oczywiście z pompy insulinowej oraz inteligentnego czujnika Enlite 3. System potrafi samodzielnie obliczyć zapotrzebowanie na insulinę na podstawie odczytów poziomu glukozy we krwi.

System MiniMed 670G odczytuje co 5 minut poziom glukozy we krwi. Następnie zależnie od tego poziomu oprogramowanie potrafi automatycznie obliczyć dawkę insuliny, aby utrzymać poziom cukru na żądanym poziomie (120 mg/dl) i samodzielnie potrafi ją podać. Kiedy zaś pojawia się ryzyko hipoglikemii zatrzymuje podawanie insuliny, zanim jeszcze niedocukrzenie wystąpi. W dalszym ciągu użytkownik musi podawać bolusy do posiłków oraz pamiętać o modyfikacji dawki insuliny w momencie podejmowania zwiększonej aktywności fizycznej. System nie poda automatycznie korekty po odczycie z glukometru, zasugeruje jedynie odpowiednią dawkę.


System idealnie sprawuje się w nocy, kiedy to użytkownik nic nie je i jest w spoczynku. Podczas snu system kontroluje poziom cukru we krwi i podaje odpowiednią dawkę insuliny lub odcina jej dopływ, w razie ryzyka hipoglikemii, dzięki czemu nie dochodzi do niedocukrzeń i hiperglikemii.

Próby kliniczne nad system MiniMed 670G zostały zakończone. Na rynku amerykańskim urządzenie powinno pojawić się w pierwszej połowie 2017 roku. Medtronic planuje dodatkowe badania, które mają być przeprowadzone przez 6 miesięcy na 1000 pacjentach - mają na celu porównanie działania 670G z inną pompą również z CGM, ale bez automatyzacji bazy oraz z inną pompą bez CGM.

Kiedy ewentualnie urządzenie miałoby się pojawić w Polsce? Trudno wyrokować. Jednak z pewnością firma Medtronic robi kolejny krok do przodu w celu opracowania inteligentnego urządzenia, które nazwano by sztuczną trzustką, a pętla zostałyby w końcu zamknięta.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Miooo  IP: 95.175.3.xxx(2016-06-16 19:23:33)
Mio to nie nowosc to standard w kazdym lepiej rozwietym kraju ktory szanuje obywatela i pompy sa dla wszystkich ktorzy placa podatki i pracuje a nie tak jak u nas ze ja pracuje i place za pompy dla nirobow np 18letnich ktorzy sie nie ucza tylko bimvaja lub pracuja a i tak dostaja pompe


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Dwie ciekawostki - wkłucia MiniMed Mio i system MiniMed 670G
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line