Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jakie są medyczne wskazania do operacji plastycznej nosa?

artykuł specjalistyczny, dodano: 20 czerwca 2016 r., aktualizacja: 20 maja 2019 r.

Operacje plastyczne nosa są zazwyczaj wykonywane z powodu złej samooceny pacjenta, w celu poprawy kształtu i wyglądu nosa. Istnieją jednak medyczne wskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu. Należy tu zaliczyć objawowe skrzywienie przegrody nosowej oraz występowanie wad wrodzonych, pourazowych lub powstałych w przebiegu schorzeń, które upośledzają przepływ powietrza przez nos. Wykonanie zabiegu powinno być poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim, badaniem pacjenta oraz analizą korzyści i ryzyka związanego z operacją.

Korekcja nosa jest to zabieg polegający na zmianie kształtu części kostnej lub chrzęstnej nosa. Operacja może zostać wykonana w sposób zamknięty lub otwarty (z cięciem wyłącznie wewnątrz nosa lub z cięciem zewnętrznym w okolicy słupka nosa), w zależności od warunków anatomicznych oraz oczekiwanego efektu. Rodzaj znieczulenia jest dobierany indywidualnie, korekcje mniejszego stopnia mogą być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym, a zabiegi o szerszym zakresie w ogólnym.

Operacje nosa są wykonywane przez specjalistów chirurgii plastycznej lub przez laryngologów (zobacz lekarzy tutaj). Zabieg trwa od jednej do czterech godzin, co jest uzależnione od rozległości korekcji. Opuchlizna oraz zasinienie znikają po 10-14 dniach, jednak czas ten może być różny u różnych pacjentów. Lekki obrzęk może występować nawet do 6 miesięcy po operacji, w związku z czym ostateczny efekt korekcji jest widoczny dopiero po tym czasie.

Jakie są medyczne wskazania do operacji plastycznej nosa?

Czy są medyczne wskazania do operacji plastycznej nosa?

Wiele zabiegów jest wykonywanych w związku z chęcią poprawy wyglądu, istnieją jednak wskazania medyczne do przeprowadzenia operacji. Jak mówi specjalista chirurgii plastycznej dr n. med. Aldona Stachura, w materiale kliniki Szafirowej zamieszczonym w portalu youtube.com, "Korekta nosa, czyli rinoplastyka, ma na celu poprawienie wyglądu i kształtu nosa uwydatniając harmonię rysów twarzy i poprawiając samoocenę. Operacja nosa może zlikwidować także problemy z oddychaniem spowodowane skrzywieniem przegrody nosowej."

Zabieg korekcji skrzywionej przegrody nosowej przeprowadzany jest wtedy, gdy występują u pacjenta objawy kliniczne. Zaliczamy do nich między innymi utrudnione oddychanie, częste infekcje górnych dróg oddechowych i zatok oraz obturacyjny bezdech senny. Mimo, że skrzywienie przegrody nosowej jest zazwyczaj wrodzone, dolegliwości z nią związane mogą się pojawić u osób w różnym wieku. Jest to związane z czynnikami dodatkowymi, do których można zaliczyć rozwój alergii czy przerost małżowin nosowych.

Wskazaniem do operacji plastycznej jest również występowanie u pacjenta zmian kształtu nosa powstałych w wyniku urazu. Złamania, przemieszczenie oraz odkształcenie kości i chrząstki budujących nos, stanowią problem nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny. Niejednokrotnie zmiany pourazowe są przyczyną utrudnionego przepływu powietrza oraz zaburzeń w oddychaniu. W szczególnych przypadkach może dojść do uszkodzenia ścian zatok przynosowych, co jest dodatkowym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu.

Medycznym powodem do przeprowadzenia korekcji kształtu nosa są zniekształcenia w jego budowie, będące wynikiem wad wrodzonych lub chorób. W tych przypadkach również dąży się do chirurgicznego przywrócenia lub pierwotnego uzyskania prawidłowego przepływu powietrza przez jamę nosową. Zabieg wykonuje się zazwyczaj u osób z nasilonymi objawami nawracających infekcji lub z bezdechem sennym.

Zabieg korekcji nosa niesie z sobą wiele korzyści, wśród których należy wymienić lepszy przepływ powietrza, wyższą samoocenę związaną z atrakcyjniejszym wyglądem czy zmniejszenie częstości nawracających infekcji. Jednak nie należy zapominać o tym, że każda ingerencja chirurgiczna jest związana z ryzykiem wystąpienia powikłań. Po zabiegu może wystąpić krwawienie, zaburzenia węchu oraz bolesność, a także asymetria nosa, zniekształcenia lub powstanie blizn.

Aby zminimalizować ryzyko okołozabiegowe, u pacjenta powinno się oznaczyć morfologię, parametry krzepnięcia krwi oraz grupę krwi. Od przeprowadzenia operacji powinno się odstąpić lub przełożyć ją na inny termin w sytuacji występowania niewyrównanego nadciśnienia tętniczego krwi, cukrzycy oraz niedokrwistości. Sytuacje, w których pacjent choruje przewlekle powinny być rozpatrywane indywidualnie.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Taki_jeden  IP: 46.250.168.xxx(2016-09-16 03:11:43)
Kto i po co to wkleił. Czy to ma być portal o cud dietach i przeszczepach twarzy?


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Jakie są medyczne wskazania do operacji plastycznej nosa?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line