Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Przełyk Barreta przy chorobie refluksowej

artykuł promocyjny, dodano: 2 sierpnia 2018 r.

Szacuje się, że w krajach rozwiniętych nawet 10% populacji dotyka choroba refluksowa. Niestety, przypadłość często lekceważona jest przez chorych, co w rezultacie skutkuje poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Refluks niediagnozowany i nieleczony przez lata występowania objawów, może być przyczyną chronicznego stanu zapalnego przełyku. A stąd już krótka droga do nieprzyjemnych powikłań w postaci przełyku Barreta.

Charakterystyka choroby

Większość odnotowanych przypadków przełyku Barretta było wynikiem komplikacji po refluksie. W wyniku systematycznego cofania się treści żołądkowych do przełyku, powtarzającego się wiele lat, pojawia się w nim chroniczny stan zapalny. Płaski nabłonek pokrywający ściany przełyku zmienia swoją strukturę, upodabniając się do walcowatego nabłonka występującego w żołądku. Skutkuje to przemieszczeniem granicy pomiędzy nabłonkami, w okolicę połączenia przełyku z żołądkiem. Jest to bardzo groźna sytuacja, w nowopowstałych komórkach walcowatych często pojawiają się zmiany nowotworowe. Mało tego, w przypadku przekształcenia przełyku Barretta w nowotwór śmiertelność wynosi ponad 90%. Badania epidemiologiczne wykazały, że choroba najczęściej dotyka mężczyzn wywodzących się z rasy kaukaskiej. Osoby zmagające się z tą chorobą są też częściej narażone na wystąpienie nowotworu żołądka, jelit i przełyku - nawet kilkadziesiąt razy bardziej niż osoby zdrowe.

Problem z diagnostyką

Przełyk Baretta to bardzo przewrotna choroba, która w przypadku 4/5 części chorych nie wykazuje dodatkowych symptomów. Większość objawów, jak kwaśny posmak w ustach, pieczenie w przełyku i ból za mostkiem, można przypisać zwykłej zgadze. W skrajnych sytuacjach dochodzi do krwawych torsji oraz biegunek. Lekarze badając pacjentów zazwyczaj diagnozują tylko chorobę refluksową, nie zlecając dodatkowych badań. Natomiast aby upewnić się, że pacjent cierpi na przełyk Baretta niezbędne jest wykonanie gastroskopii. Niestety jest ona zlecana wyłącznie w przypadku poważnych i nawracających problemów z układem pokarmowym.


Leczenie przełyku Barretta

Po zdiagnozowaniu jednostki chorobowej lekarz zleci terapię adekwatną do stanu zdrowia pacjenta. Przeważnie towarzyszy jej także leczenie refluksu, nierzadko wymagana jest interwencja chirurgiczna. Jednak w przypadku każdej kuracji niezbędne jest wykonanie badania endoskopowego, w celu pobrania fragmentu zmienionego nabłonka. Tylko wówczas można sprawdzić czy w komórkach nie nastąpiły zmiany nowotworowe.

Na początku leczenia stosowana jest terapia farmakologiczna. Polega ona na podawaniu choremu inhibitorów pompy proteinowych, które zmniejszają ilość wydzielanych kwasów żołądkowych. Dopiero w sytuacji, kiedy leki zawodzą stosowana jest fundoplastyka. Ten zabieg chirurgiczny poprawia funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku. Dopiero w skrajnych przypadkach, kiedy zmiany strukturalne nabłonka nie cofają się, chirurg wycina część przełyku. W przypadku wystąpienia zmian nowotworowych w przełyku stosowana jest ablacja, polegająca na niszczeniu patologicznych komórek z pomocą impulsu elektrycznego.

Czytaj więcej na temat refluksu na stronie http://www.controloccontrol.pl/

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Przełyk Barreta przy chorobie refluksowej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line