Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Podolog mgr Aneta Wójcik o tym jak dbać o stopy diabetyka i nie doprowadzić do poważnych problemów

źródło: oprac. własne, dodano: 23 lutego 2022 r.

Stopa cukrzycowa jest sporym problemem zarówno dla samych chorych, jak również specjalistów zajmujących się tym problemem. To bardzo ważny, chociaż mocno zaniedbany temat. Jak osoby z cukrzycą mogą dbać o stopy, co zrobić, aby nie doprowadzić do poważnych powikłań, jak pielęgnować stopy i w końcu co robić i jak leczyć, gdy pojawią się problemy. O tym wszystkim rozmawialiśmy w lutowym programie "Pogadajmy o cukrzycy". Gościem specjalnym była specjalistka od stóp, podolog, mgr Aneta Wójcik. Warto posłuchać tej rozmowy i stosować się do zaleceń. Diabetyk szczególnie powinien uważać na swoje stopy. Właściwa pielęgnacja stóp zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej. Nie przegap tej wiedzy!

Powikłanie cukrzycy pod postacią zespołu stopy cukrzycowej (ZSC) stanowi epidemiologiczny oraz zdrowotny problem. Niestety poziom wiedzy pacjentów z cukrzycą na temat postępowania w zespole stopy cukrzycowej jest nadal na niskim poziomie. Należy zwiększać poziom świadomości pacjentów na temat Zespołu Stopy Cukrzycowej. Mówić wszędzie o tym, że z nawet najmniejszą raną czy wrastającym paznokciem należy od razu udać się do specjalisty. Każde zaniedbanie pacjenta plus złe zalecenia, mogą skończyć się amputacją.

Profilaktyka, profilaktyka i profilaktyka. Jeżeli mamy cukrzycę, a nie daj Boże zespół stopy cukrzycowej, to jak najbardziej wizyty w gabinecie podologicznym powinny być regularne. Czasem bywa tak, że u osób z cukrzycą umyka moment rozpoznania problemów z zaburzenie czucia w jednej ze stóp, że któraś stopa jest nieco cieplejsza od drugiej, że pojawiła się delikatna ranka. Bardzo często jest tak, że osoby nieświadome swojej choroby na przykład zakładają buta z podwiniętą wkładką i z tego powodu tworzy się rana. Nikt nas nie uczy, na żadnym etapie, na co zwrócić uwagę i jak ta stopa powinna wyglądać. Absolutnie, czy to dziecko, czy osoba dorosła powinna profilaktycznie i systematycznie odwiedzać takiego specjalistę - powiedziała mgr Aneta Wójcik.

Tu z pomocą przychodzi podolog. Podolog bada, diagnozuje, edukuje i przeprowadza specjalistyczne zabiegi w obrębie stóp. Posiada wiedzę z zakresu dermatologii, anatomii, fizjologii, ortopedii, diabetologii i chirurgii. Dzięki połączeniu wiedzy z praktycznymi umiejętnościami posiada kwalifikacje do pielęgnacji stóp w wielu jednostkach chorobowych. Podolog z powodzeniem zajmie się odciskami, modzelami, brodawkami wirusowymi, grzybicą stóp i paznokci. Poinstruuje również jak należy pielęgnować stopy, w tym jak prawidłowo obcinać paznokcie. Podpowie, co zrobić, aby pozbyć się suchych, pękających pięt. Zasugeruje użycie wkładek ortopedycznych u osób z zaburzoną biomechaniką chodu, w tym u dzieci.

Zalecałbym kontrolę stóp przed założeniem obuwia. Na podstawie wniosków z wizyt mogę powiedzieć, że przykre rzeczy z naszymi stopami robią buty, a właściwie to co w nich w środku jest. Kontrolowałabym stopy przy okazji nakładania skarpet i obuwia. Jeżeli rzeczywiście jest to już osoba z zespołem stopy cukrzycowej, to codzienna kontrola jest wskazana, im częściej tym lepiej. Natomiast różne są sytuacje, każdy ma swoją aktywność fizyczną. Jeżeli mamy nadwagę i otyłość możemy wykorzystać lusterko do kontroli stóp. Im częściej, tym lepiej. Oglądajmy nasze stopy. Pojawienie się chociaż najmniejsze ranki powinno zapalić nam lapkę kontrolną - mówi mgr Aneta Wójcik.

Podolog mgr Aneta Wójcik specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu i zabiegach pielęgnacyjnych stóp oraz paznokci. Jest konsultantem regionalnym Stowarzyszenia Podiatrów i Podologów ds. podologii. Wykonuje zabiegi podologiczne polegające na obcięciu i oszlifowaniu paznokci, przeprowadza zabiegi usuwania nadmiernie narastającego i zrogowaciałego naskórka (hiperkeratoza) oraz zajmuje się usuwaniem modzeli, odcisków i brodawek. W ramach wykonywanych zabiegów oferuje również pomoc w walce z pękającymi piętami, stopą cukrzycową oraz przeprowadza korekty wrastających paznokci przy pomocy klamer ortonyksyjnych. Wykonuje także świadczenia w obrębie chorobowo zmienionej płytki paznokciowej i zakłada specjalistyczne opatrunki odciążające czy zawierające preparaty lecznicze. Aneta Wójcik prowadzi gabinet medyczny "NaSzpilkachMed" przy ul. Zielonej 29 w Łodzi.

Stowarzyszenie Podiatrów i Podologów aktywnie wspiera rozwój Polskiej Podologii i Podiatrii pod względem naukowym i merytorycznym. Dąży do uprawomocnienia zawodu oraz usystematyzowania systemu kształcenia. Dla członków SPiP organizowane są darmowe szkolenia, spotkania, seminaria oraz konferencje interdyscyplinarne. Misją Stowarzyszenia jest rozwój zawodu podiatry i podologa w Polsce. Wspólnym celem jest legislacja tych zawodów w trosce o bezpieczeństwo specjalistów i pacjentów.

Na stronie Stowarzyszenia Podiatrów i Podologów można znaleźć spis konsultantów regionalnych Stowarzyszenia. Znajdziesz tam namiary na specjalistów. Jeżeli masz problem ze stopami lub chciałbyś zasięgnąć konsultacji nie warto czekać. Trzeba brać sprawy w swoje ręce. Sprawdź, gdzie znajdziesz konsultantów SPiP https://spip.pl/konsultanci-regionalni-spip/.

Zobacz nagranie



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Podolog mgr Aneta Wójcik o tym jak dbać o stopy diabetyka i nie doprowadzić do poważnych problemów
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line