Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Dexcom G7

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Czy dalsze losy programu nefrologicznego są pod znakiem zapytania? Apel do Minister Zdrowia

źródło: Fundacja Nadzieja dla Zdrowia, dodano: 5 lutego 2025 r.


Blisko 5 milionów Polaków choruje na przewlekłą chorobę nerek, a dalsze losy programu lekowego B.113 "Leczenie pacjentów z chorobami nerek", wciąż są niepewne. Eksperci Zarządu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego apelują o jego przedłużenie oraz rozszerzenie dostępności, w celu zapewnienia pacjentom skutecznej terapii.

Dlaczego program B.113 jest kluczowy?

Obecnie z przewlekłą chorobą nerek (PChN) zmaga się już ponad 4,7 mln Polaków, a każdego roku choroba przyczynia się do ponad 80 tys. zgonów. Terapia ketoanalogami aminokwasów odgrywa ważną rolę w spowalnianiu postępu choroby, a co za tym idzie - zmniejszaniu konieczności dializoterapii, poprawiając tym samym jakość życia pacjentów. Właściwa dietoterapia pacjentów wspierana ketoanalogami jest punktem bazowym nefroprotekcji, co znajduje odzwierciedlenie w stanowiskach międzynarodowych instytucji KDOQI i KDIGO.

Jak podkreśla Polskie Towarzystwo Nefrologiczne, opóźnienie konieczności dializoterapii znacząco zmniejsza koszty dla systemu opieki zdrowotnej w grupie pacjentów nefrologicznych. Koszt terapii ketoanalogami jest wielokrotnie niższy niż koszt dializoterapii, przekraczający ponad 65 tys. złotych rocznie. Program B.113 nie tylko poprawia stan zdrowia pacjentów, ale także odciąża budżet państwa w perspektywie najbliższych lat.

Ograniczona dostępność programu

Mimo stwierdzonych korzyści, program wciąż obejmuje bardzo wąską grupę pacjentów. Choć w zeszłym roku złagodzono kryteria kwalifikacji, rygorystyczne wymogi oraz konieczność częstych wizyt kontrolnych, utrudniają dostęp do terapii. Obecnie terapia realizowana jest tylko w 24 placówkach nefrologicznych, co ogranicza możliwość leczenia zwłaszcza pacjentom z mniejszych miejscowości.

Zdaniem Zarządu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, program przynosi długoterminowe korzyści dla pacjentów, a terapia jest uznana za bezpieczną. Dlatego eksperci z Zarządu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, zaapelowali o przedłużenie programu B.113 o kolejne 3 lata, począwszy od 1 kwietnia 2025 r., a także o złagodzenie kryteriów kwalifikacji i uproszczenie monitorowania terapii, zgodnie z wystosowanymi wcześniej rekomendacjami byłego konsultanta krajowego (zmniejszenie panelu badań, zmniejszenie częstotliwości wizyt kontrolnych). Dodatkowo, zwrócono się również z prośbą o rozważenie możliwości stosowania leku na receptę z częściową odpłatnością przez pacjentów. Proponowane rozwiązania niewątpliwie poprawiłyby dostępność do terapii i zmniejszyły obciążenia administracyjne.

Brak odpowiedzi ze strony Ministerstwa Zdrowia

Program lekowy został wprowadzony na listę terapii refundowanych w marcu 2021 r., a jego koniec zbliża się nieuchronnie. Mimo tego, Ministerstwo Zdrowia wciąż nie poinformowało pacjentów o jego dalszych losach.

"Dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek program B.113 to nadzieja na lepsze życie. Obecna sytuacja jest niepokojąca. Terapia ketoanalogami w ramach programu B.113 przynosi wymierne korzyści, zarówno dla pacjentów, jak i całego systemu ochrony zdrowia. Apelujemy do Ministerstwa Zdrowia o działania w tej sprawie" - podkreśla prof. dr hab. Magdalena Krajewska, Prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

List do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny został skierowany ponad tydzień temu. PTN czeka na odpowiedź, ponieważ brak decyzji może zagrozić ciągłości leczenia pacjentów.

Brak reakcji na wcześniejszy apel pacjentów

Warto przypomnieć, że już kilka miesięcy temu, w listopadzie ubiegłego roku, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki apelowało o kontynuację oraz rozszerzenie programu B.113. OSMN wciąż nie otrzymało odpowiedzi. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje podjąć działania? Wielu pacjentów czeka na decyzję.


Foto: depositphotos.com


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Czy dalsze losy programu nefrologicznego są pod znakiem zapytania? Apel do Minister Zdrowia
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Bądź z nami!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2025 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 16 czerwca 2025 r.

Zadaj pytanie on-line