Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Pogadajmy o cukrzycy - spotkanie na żywo w piątek, 20 listopada o godz. 20.00 z mgr Alicją Szewczyk

źródło: info. własne, dodano: 18 listopada 2020 r.

Pozostając w duchu tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy, którego temat nakierowany jest na pracę i zaangażowanie w proces leczenia pacjentów przez Panie Pielęgniarki do studia "Pogadajmy o cukrzycy" zaprosiliśmy mgr Alicję Szewczyk. Alicja Szewczyk jest specjalistką w zakresie pielęgniarstwa diabetologicznego oraz w zakresie pielęgniarstwa pediatrycznego w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", jest członkiem zarządu Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii (PFED) oraz konsultantem krajowym w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego. Porozmawiamy o roli pielęgniarki w opiece nad pacjentem z cukrzycą, działalności Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii i codziennej pracy pań pielęgniarek. Zapraszamy!

Polska Federacja Edukacji w Diabetologii powstała w 2006 roku z inicjatywy osób aktywnie zajmujących się pacjentami chorymi na cukrzycę i ich rodzinami. Założyciele PFED to pielęgniarki i dietetycy pracujący na co dzień w Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Międzylesiu oraz w Katedrze i Klinice Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii SPCSKAM w Warszawie. PFED liczy obecnie ponad 500 członków. Są to pielęgniarki, pedagodzy, dietetycy, psychologowie, lekarze pracujący w oddziałach i poradniach diabetologicznych na terenie całej Polski oraz członkowie zespołów medycznych pracujący z pacjentem chorym na cukrzycę w innych specjalnościach niż diabetologia.

Rok 2020 jest wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze to Międzynarodowy Rok Pielęgniarki i Położnej, po drugie, zgodnie z decyzją Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) tematem przewodnik tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest: CUKRZYCA I PIELĘGNIARKI. Ma to na celu zwiększenie świadomości faktu, jak ogromną rolę w opiece nad pacjentem diabetologicznym odgrywają pielęgniarki.

Alicja Szewczyk na co dzień pracuje w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", gdzie zajmuje się najmłodszymi pacjentami z cukrzycą. Jest specjalistą w zakresie pielęgniarstwa diabetologicznego oraz w zakresie pielęgniarstwa pediatrycznego. Pełni rolę konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego oraz przewodniczącej Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii (PFED).

W 2006 roku zapoczątkowała pracę zespołu doświadczonych pielęgniarek, które zostały wydane jako pierwsze "Rekomendacje w opiece diabetologicznej Polskiej Federacji Edukacji Diabetologicznej", skierowane do pielęgniarek i położnych. Rekomendacje są regularnie aktualizowane i stanowią wykładnię do codziennej pracy z pacjentem z cukrzycą. W dobie koronawirusa PFED przygotowało "Wybrane i wskazane zalecenia postępowania dla pielęgniarek/położnych pracujących z pacjentami chorymi na cukrzycę Pacjent z podejrzeniem/zakażeniem SARS-CoV-2".

W tym roku Alicja Szewczyk otrzymała nagrodę od Foundation of European Nurses in Diabetes (FEND). Fundacja ustanowiła coroczną nagrodę FEND dla specjalistycznych pielęgniarek diabetologicznych i położnych specjalizujących się w cukrzycy, które wniosły znaczący wkład w opiekę diabetologiczną, badania naukowe i edukację. Gratulujemy!

Spotkanie odbędzie się na żywo już w najbliższy piątek, 20 listopada o godzinie 20.00 w trzech miejscach jednocześnie - na Facebooku, na naszym kanale mojacukrzyca.tv na YouTube oraz na Twitterze! Wybierz dogodną lokalizację i pogadaj z nami o cukrzycy. Nagrane spotkania są dostępne dla widzów do ponownego odtworzenia w dowolnym momencie. Po kilku dniach materiał wideo z rozmowy z gościem specjalnym publikowany jest także na portalu mojacukrzyca.org. Zawsze można do materiału wrócić i jeszcze raz odsłuchać.

Wydarzenie na Facebooku - kliknij tutaj.

Oglądaj NA ŻYWO

Nasi goście specjalni

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy studio "Pogadajmy o cukrzycy" odwiedził Michał Figurski, założyciel Fundacji Najsłodsi, dziennikarz i prezenter. Michał opowiadał o swojej przygodzie z cukrzycą i wyzwaniach, jakie na niego czekały. Jest przykładem pacjenta, który "odpuścił" sobie na początku choroby. Właśnie przez to, że nie dostrzegał objawów choroby, nie zdawał sobie sprawy z powikłań. Teraz chce uwrażliwiać na ten problem inne osoby. Założył Fundację, której zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz szerzenia świadomości cukrzycy. Michał opowiadał także o najnowszej akcji Fundacji i czelendżu #cukierjestdodupy.

Kolejny odcinek "Pogadajmy o cukrzycy" za nami. Tym razem na sportowo! Gościem specjalnym był Przemek Kotulski - jedyny Polak, który jeździ w młodzieżowych kadrach Team'u Novo Nordisk. Rozmawialiśmy o cukrzycy i rowerowej pasji młodego zawodnika.

Studio "Pogadajmy o cukrzycy" odwiedziła eksperta od ciąży w cukrzycy i cukrzycy ciążowej, doskonały lekarz diabetolog, na co dzień zajmująca się głównie ciężarnymi i paniami planującymi ciążę z cukrzycą. O cukrzycy opowiadała dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek z Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Podczas rozmowy pojawiło się wiele interesujących kwestii związanych z kobietami. Wywiad powinna zobaczyć każda pani planująca lub będąca w ciąży z cukrzycą, a także wszystkie panie zmagające się z cukrzycą ciążową.

Do studia "Pogadajmy o cukrzycy" w dniu 23 października 2020 roku zagościł youtuber, osoba z cukrzycą typu 1, autor kanału edukacyjnego w serwisie YouTube o nazwie "Nie słodzę" - Maciej Łysiak. Maciej opowiadał o swojej działalności edukacyjnej, o cukrzycy, o tworzeniu filmów i o swoim e-booku przeznaczonym dla diabetyków. Zobacz teraz rozmowę i dowiedz się więcej o cukrzycy.

W dniu 16 października 2020 roku w audycji "Pogadajmy o cukrzycy" gościliśmy Annę Śliwińską, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Rozmawialiśmy o historii Stowarzyszenia i o tym, jak wygląda praca prezesa tak dużej organizacji. Poruszyliśmy aktualne problemy osób z cukrzycą typu 1 i 2 oraz zastanawialiśmy się, czego brakuje w naszym kraju, w kontekście leczenia cukrzycy.

To było wyjątkowe, urodzinowe wydanie programu Pogadajmy o cukrzycy. W piątek, 9 października, świętowaliśmy 19. urodziny portalu mojacukrzyca.org, który pojawił się w Internecie dokładnie 14 października 2001 roku. Zaproszenie do rozmowy przyjęło aż pięć osób, a byli to: Anna Święcicka, Wanda Łakomy, Małgorzata Gzik, Kaśka Grzywacz i Karol Gondek. Poruszyliśmy wiele interesujących tematów.

W dniu 25 października br. powróciliśmy do tematu świata technologii w cukrzycy i tego, co aktualnie oferują nam nowoczesne rozwiązania w zarządzaniu cukrzycą. Gościem specjalnym był Jarosław Jerry Gilewicz, który od 25 lat choruje na cukrzycę. Jerry mocno związany jest z technologiczną częścią słodkiego świata. Nasz gość opowiadał o własnych doświadczeniach w prowadzeniu cukrzycy, powikłaniach, systemie pętli zamkniętej i wielkim teście CGM.

W ostatnich latach notuje się coraz większą zachorowalność na cukrzycę typu 1, szczególnie wśród małych dzieci. Jest to bardzo niepokojące i naukowcy próbują ustalić, co może być tego przyczyną. Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska w programie opowiadała o tym, co już teraz wiemy o przyczynach cukrzycy. O czynnikach genetycznych i środowiskowych. O zależnościach między nimi i możliwościach wczesnego wykrywania cukrzycy. W rozmowie pada bardzo wiele interesujących informacji.

Damian Kordas choruje na cukrzycę typu 1 od 6 roku życia. Pomimo choroby osiągnął bardzo dużo i spełnił swoje marzenia. Damian jest zwycięzcą IV edycji programu Masterchef, programu Agent Gwiazdy oraz programu Taniec z Gwiazdami. Prowadzi jeden z najpopularniejszych na Polskim YouTube kanałów o tematyce kulinarnej. Damian Kordas w dniu 11 września 2020 roku był gościem specjalnym programu "Pogadajmy o cukrzycy". Opowiadał nam o swoich pasjach, cukrzycy typu 1 i najnowszym e-booku z przepisami.

4 września zaproszenie do rozmowy przyjął dr hab. med. Michał Wszoła, Przewodniczący Rady Konsorcjum Bionic i Dyrektor Naukowy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Rozmawialiśmy o projekcie bionicznej trzustki i o tym, na jakim obecnie etapie są prace badawcze.

W dniach 27, 28 i 31 sierpnia zorganizowano wydania specjalne "Pogadajmy o cukrzycy". Maciej Rzyski opowiadał o pompie insulinowej w życiu diabetyka. Dr inż. Danuta Gajewska i mgr Teresa Benbenek-Klupa mówiły o żywieniu w cukrzycy ciążowej. Natomiast prof. dr hab. med. Agnieszka Szadkowska, prof. dr hab. med. Tomasz Klupa i dr n. med. Bogumił Wolnik debatowali, jak w pełni wykorzystać możliwości nowoczesnego monitorowania glikemii. Szczegółowy spis wydarzeń do znalezienia tutaj.

14 sierpnia do rozmowy zaprosiliśmy Katarzynę Gajewska, psycholog kliniczny i edukatora w cukrzycy, od 33 lat żyjącą z cukrzycą typu 1. Aktualnie mieszkająca w Dublinie i zaangażowana w działalność stowarzyszenia Diabetes Ireland. Kilka lat temu mocno działająca także w Polsce na rzecz edukacji diabetologicznej. Napisała doktorat poświęcony dostępności pomp insulinowych dla dorosłych z cukrzycą typu 1 w Irlandii. Świeżo upieczona pani doktor RCSI University of Medicine and Health Sciences.

W dniu 7 sierpnia gościem specjalnym audycji "Pogadajmy o cukrzycy" była Dorota Drozd, pielęgniarka o specjalizacji diabetologicznej, edukator diabetologiczny, psychodietetyk i autorka kilku książek dla diabetyków. Podczas rozmowy na żywo rozmawialiśmy o żywieniu osób z cukrzycą, o problemach z jakimi borykają się pacjenci, dowiedzieliśmy się także, jak prawidłowo dobierać produkty w diecie cukrzyka i na co zwracać szczególną uwagę podczas komponowania posiłków.

Na półmetku wakacji miało miejsce wyjątkowe spotkanie z wyjątkowym gościem! Do rozmowy o cukrzycy zaprosiliśmy Mistrza olimpijskiego Michała Jelińskiego. Spotkanie na żywo z cyklu "Pogadajmy o cukrzycy" odbyło się w piątek, 31 lipca. Michał Jeliński jest wielokrotnym mistrzem Polski w wioślarstwie, a także m.in. czterokrotnym mistrz świata w czwórce podwójnej i jednokrotnym mistrz Europy w tej konkurencji. Trzykrotnie startował na letnich igrzyskach olimpijskich. Podczas naszego spotkania rozmawialiśmy z Michałem o jego metodach radzenia sobie z cukrzycą i umiejętnego łączenia choroby ze sportem, o wspomnieniach z igrzysk, o sportowych osiągnięciach, o działalności Fundacji ACTIVEDiabet, którą aktywnie prowadzi.

W dniu 24 lipca, gościem specjalnym był sportowiec i podróżnik Andrzej Michalik, który ma na swoim koncie trzy samotne wyprawy przez Polskę. Jedyną towarzyszką była koleżanka - cukrzyca. Rozmawialiśmy o projekcie "Słodka Wisła", "Słodki Bałtyk" oraz "Słodkie Punkty". Andrzej swoją postawą udowadnia, że możliwe nie istnieje. Wystarczy tylko chcieć i można realizować swoje marzenia.

17 lipca gościem specjalnym była Monika Zamarlik, prezes Federacji Diabetyków. Organizacja w tym roku obchodzi okrągły jubileuszu 10-lecia istnienia. Rozmawialiśmy o działaniach, jakie Federacja podejmowała na przestrzeni lat oraz o wakacjach w czasach pandemii. Pytaliśmy Panią Monikę o szkolenia dla nauczycieli dzieci z cukrzycą, kurs dla edukatorów cukrzycowych, wyniki badań dotyczących opieki nad dziećmi w placówkach oświatowych oraz o orzecznictwo o niepełnosprawności.

Naszą piątkową rozmowę, 10 lipca, z cyklu "Pogadajmy o cukrzycy" z Danielem Klemensiewiczem śledziło prawie 300 osób. Padł rekord! Spotkane z Danielem wzbudziło wiele pozytywnych emocji. Daniel to cichym bohaterem polskiej diabetologii, polski guru aplikacji xDrip+ i znawca od podszewki FreeStyle Libre i Libre 2. O tym właśnie opowiadał podczas spotkania na żywo. 3 lipca br. gościem specjalnym programu była Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej. Rozmawialiśmy o edukacji diabetologicznej i o tym, jak ważny jest to element życia każdej osoby z cukrzycą. Mówiliśmy o haśle SED, które brzmi "Edukacja to nasz konik".

W dniu 26 czerwca gościem była Ewa Dygaszewicz - dietetyk, edukator diabetologiczny i prezes Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego PSD. Rozmawialiśmy o żywieniu w cukrzycy, o tym, jak w praktyczny i pozytywny sposób można zastosować zdobytą wiedzę w warunkach życia codziennego. 19 czerwca gościem specjalnym był Szymon Czapla, pomysłodawca i jeden ze współautorów polskiej wersji serwisu Nightscout.pl, w którym zgromadzono różne rozwiązania umożliwiające korzystanie z monitoringu glikemii CGM w chmurze. Podczas godzinnego wywiadu poznajemy technologiczne nowości z cukrzycowego świata.

Wcześniej Jerzy gościł Mariusza Karmelitę, Turbo Mario. Mariusz pomimo cukrzycy typu 1 jest bardzo aktywną osobą. Biega, pływa, jeździ na rowerze. Jako pierwszy Polak z cukrzycą ukończył Ironmana. Pokazuje, że cukrzyca wcale nie jest przeszkodą do uprawiania aktywności fizycznej. Gośćmi programu byli już: Małgorzata Rudnik - pierwsza pacjentka w Polsce z przeszczepioną trzustką, która już 10 lat żyje bez cukrzycy typu 1. W spotkaniu udział wzięła także Anna Święcicka, która opowiadała o 50 latach życia z cukrzycą typu 1. Jeżeli jeszcze nie widzieliście tych wywiadów koniecznie nadróbcie zaległości.

Pogadajmy o cukrzycy - spotkanie na żywo w piątek, 20 listopada o godz. 20.00 z mgr Alicją Szewczyk

Pogadajmy o cukrzycy

Spotkania na żywo z cyklu "Pogadajmy o cukrzycy" odbywają się od 13 września 2019 roku. W piątki o godzinie 20.00 Jerzy Magiera, autor portalu mojacukrzyca.org, zaprasza na godzinne pogadanki o słodkim życiu. Można dowiedzieć się co w ostatnim czasie wydarzyło się w cukrzycowym świecie, jakie mamy nowości. Podczas spotkań prowadzona jest także edukacja cukrzycowa. Jerzy przekazuje ważne informacje przydatne każdemu diabetykowi i osobom interesującym się tematem diabetologii. Bardzo ważny jest interaktywny charakter spotkania. Użytkownicy mogą na żywo komentować wszystkie kwestie i zadawać pytania. Jerzy w ramach swoich możliwości i kompetencji udziela odpowiedzi na pojawiające się pytania. Wszystkie dotychczasowe rozmowy można zobaczyć tutaj.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: Pogadajmy o cukrzycy - spotkanie na żywo w piątek, 20 listopada o godz. 20.00 z mgr Alicją Szewczyk
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line