Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo

Pogadajmy o cukrzycy - OGLĄDAJ NA ŻYWO od godz. 20.00!

Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Nadmiar kilogramów może skurczyć nasz mózg

źródło: Onet.pl (11.01.11), 1 marca 2011 r.

Otyłość może mieć negatywny wpływ nie tylko na nasz organizm, ale i umysł. Naukowcy ostrzegają bowiem, że nadmiar kilogramów może powodować skurczenie się mózgu - donosi New Scientist.

Otyłość jest powiązana ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Cukrzyca z kolei ma wpływ na nasze zdolności poznawcze. Antonio Convit z New York University School of Medicine postanowił sprawdzić, w jaki sposób otyłość wpływa na fizyczne zmiany mózgu.

Antonio posłużył się rezonansem magnetycznym. Przeprowadził badania mózgu wśród 44 osób otyłych oraz 19 osób szczupłych, przy czym wszystkie były w zbliżonym wieku i o podobnym stanie zdrowia. Następnie porównał fizyczne różnice w rozmiarze i kształcie mózgów.

Odkrycia Convita potwierdzają teorię "równi pochyłej" u otyłych
Okazało się, że osoby otyłe mają więcej wody w jądrze migdałowym mózgu, miejscu odpowiedzialnym za odżywianie. Ponadto u otyłych zaobserwowano mniejsze kory oczodołowe, które odpowiadają za percepcję impulsów, wpływając również na zachowania żywieniowe. Convit uważa, że z poczynionych obserwacji może wynikać fakt, że otyli posiadają mniej neuronów, bądź też, że neurony się u nich kurczą.

Odkrycia Convita potwierdzają teorię "równi pochyłej" u otyłych. Jeżeli bowiem ktoś się przejada, prowadzi to do zmian neuronowych, co w przyszłości może skutkować dalszym przejadaniem się. Otyłość oznacza stały stan przed zapalny mózgu, co Convit tłumaczy kurczeniem się mózgu.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~sali  IP: 89.187.237.xxx(2011-06-25 15:49:11)
Z przeprowadzonych przed laty w USA badań wynikło, że osoby z podwyższonym cholesterolem, glikemią i otyłością mają na ogół wyższy iloraz inteligencji. Badania te stoją więc w sprzeczności z przedstawionym artykułem, gdyż jak wiadomo kurczenie się mózgu powoduje zmniejszenie się powierzchni szarych komórek, a te "ponoć" odpowiadają za sprawność myślenia i zapamiętywania. Która opinia jest wiec słuszna ?


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Nadmiar kilogramów może skurczyć nasz mózg
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 10 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line