Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

METFORMINA - zbieramy dla Was informacje o zagrożeniu [aktualizacja]

Sklep dla diabetyków
mylife YpsoPump
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Depresja sprzyja chorobie nerek
źródło: PAP - Nauka w Polsce (16.03.11), 19 marca 2011 r.

Depresja ma związek z szybszym rozwojem przewlekłej choroby nerek i pojawieniem się niewydolności tego narządu - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Clinical Journal of the American Society Nephrology".

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii razem z kolegami z kilku ośrodków naukowych w USA, którzy przez 10 lat śledzili stan zdrowia niemal 6 tys. mieszkańców czterech amerykańskich hrabstw. W momencie włączenia do badania jego uczestnicy mieli 65 lat lub więcej i nie byli dializowani.

Przy pomocy ankiet zebrano od nich informacje na temat objawów depresji oraz czynników ryzyka przewlekłej choroby nerek i chorób serca. Stadium przewlekłej choroby nerek oraz niewydolności tych narządów oceniano na podstawie wskaźnika filtracji kłębuszkowej (GFR). Do jego obliczenia wykorzystuje się dane na temat poziomu kreatyniny (produktu metabolizmu mięśni) we krwi.

Okazało się, że depresja występowała o 20 proc. częściej wśród osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek niż wśród osób bez tego schorzenia.
Okazało się, że depresja występowała o 20 proc. częściej wśród osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek niż wśród osób bez tego schorzenia. Co więcej, u pacjentów z depresją czynność nerek szybciej się pogarszała, częściej dochodziło do rozwoju schyłkowej niewydolności tych narządów, jak również do wystąpienia ostrej niewydolności nerek podczas pobytu pacjentów w szpitalu. Gdy w analizie uwzględniono inne czynniki mogące wpływać na przebieg choroby nerek okazało się, że depresja była najsilniej związana z ostrą niewydolnością nerek podczas hospitalizacji.

Jak tłumaczy kierujący badaniami dr Willem Kop, zależność tę można częściowo tłumaczyć tym, że depresja współwystępuje często z czynnikami, które zwiększają ryzyko ciężkiej choroby nerek. Chodzi przede wszystkim o schorzenia układu krążenia i cukrzycę. "Jednak związek depresji z gorszym przebiegiem choroby nerek był silniejszy u pacjentów będących w lepszym stanie zdrowia niż u tych z cukrzycą czy chorobą serca" - tłumaczy specjalista.

Dlatego naukowcy planują w przyszłości sprawdzić, jakie inne czynniki mogą odpowiadać za ten związek. Być może chodzi o to, że pacjenci z depresją później szukają pomocy medycznej, nie potrafią się porozumieć się z lekarzem albo rolę odgrywają tu jakieś ważne procesy biologiczne towarzyszące depresji, np. zmiany w układzie odporności lub nerwowym.

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi ok. 500 mln ludzi na świecie, ale większość z nich o tym nie wie. Schorzenie jest przeważnie konsekwencją źle leczonej cukrzycy
Na przewlekłą chorobę nerek cierpi ok. 500 mln ludzi na świecie, ale większość z nich o tym nie wie. Schorzenie jest przeważnie konsekwencją źle leczonej cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego. Kilkakrotnie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i zgonów z ich powodu. Stopniowo prowadzi też do skrajnej niewydolności nerek.

Wczesne wykrycie go i leczenie przewlekłej choroby nerek pozwala spowolnić jej rozwój oraz znacznie wydłużyć życie pacjenta. Pomocne w tym są proste testy - ogólne badanie moczu i mierzenie poziomu kreatyniny we krwi. Gdyby każdy dorosły - niezależnie od stanu zdrowia - wykonywał je raz do roku, wykrywalność przewlekłej choroby nerek we wczesnych stadiach znacznie by wzrosła.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Depresja sprzyja chorobie nerek
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 11 grudnia 2019 r.

Zadaj pytanie on-line