Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
Newsletter
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Śmiertelny wymiar cukrzycy

źródło: Onet.pl (09.04.11), 13 kwietnia 2011 r.

Tara Parker-Pope / New York Times

Mimo swej słodkiej nazwy choroba ta od dawna kojarzona jest z całą gamą poważnych problemów zdrowotnych. Jesteśmy narażeni na utratę wzroku, kłopoty z nerkami, atak serca oraz udar. Nowe badania uzupełniły ten złowieszczy zestaw o śmiertelne odmiany nowotworów.

Naukowcy z amerykańskiego instytutu badań nowotworowych National Cancer Institute zgromadzili informacje na temat diety, stylu życia i zdrowia od pół miliona ludzi w wieku 50-71 lat. Śledzono ich stan zdrowia przez kolejne 11 lat. W wyniku badań odkryto, że cukrzyca wiąże się z 11-procentowym ryzykiem śmierci z powodu raka wśród kobiet i 17-procentowym ryzykiem wśród mężczyzn.

Cukrzyca nie tylko zwiększa ryzyko śmierci na raka, ale także zachorowania na niego. – Wiadomo, że unikanie cukrzycy wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi – mówi doktor Neal D. Freedman z departamentu epidemiologii i genetyki nowotworów w National Cancer Institute. – Nie tylko nasze, ale i inne badania wskazują, że zapobiegając cukrzycy, zmniejszamy ryzyko zachorowania i zgonu na raka.


Naukowcy odkryli, że cukrzyca wiąże się z wyższym ogólnym ryzykiem zachorowania na raka okrężnicy, odbytu i wątroby, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Wśród kobiet cukrzyca najczęściej zwiększa ryzyko nabawienia się raka żołądka, odbytu i trzonu macicy. Z kolei cukrzyca u mężczyzn wiąże się z wyższym ryzykiem zachorowania na raka trzustki i pęcherza moczowego, jak dowodzą wyniki badań zaprezentowanych podczas spotkania amerykańskiego stowarzyszenia badań nad rakiem American Association for Cancer Research w Orlando na Florydzie.

Generalnie, cierpiące na cukrzycę kobiety o 8 proc. częściej zapadają na raka. Przypadek mężczyzn jest bardziej skomplikowany. Chorujący na cukrzycę mężczyźni o 4 proc. rzadziej zapadają na raka, lecz naukowcy twierdzą, że tę liczbę wypaczyło odkrycie, iż cukrzyca obniża ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Okazywało się, że mężczyźni z cukrzycą o 9 proc. częściej zapadają na nowotwory.
Badania wykazały, że chorujący na cukrzycę mężczyźni rzadziej zapadają na raka prostaty z powodu obniżonego poziomu testosteronu. Jednak większość przypadków raka prostaty nie jest śmiertelna, więc negatywne efekty wynikające z chorowania na cukrzycę znacznie przewyższają czynnik pozytywny, jakim jest ochrona do pewnego stopnia przed rakiem prostaty. Kiedy z badań wykluczono przypadki raka prostaty, okazywało się, że mężczyźni z cukrzycą o 9 proc. częściej zapadają na nowotwory.

Wcześniejsze badania także sugerowały, że cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia raka. Ale nowe badanie jest jeszcze bardziej przekonujące, bo miało szeroki zakres, a stan zdrowia pacjentów monitorowano przez wiele lat. W badaniu nie wprowadzono rozróżnienia pomiędzy cukrzycą typu 1 i 2, więc nie wiadomo, czy ryzyko wystąpienia raka jest podobne dla osób chorujących na poszczególne typy cukrzycy.

(M. Mikołajska)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org
mojacukrzyca.org - Artykuły: Śmiertelny wymiar cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Polecamy
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 21 stycznia 2020 r.

Zadaj pytanie on-line