Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
Newsletter
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Lekarze rodzinni uczą, jak walczyć z cukrzycą

źródło: Rynek Zdrowia (01.05.11), 5 maja 2011 r.

Rynek ZdrowiaFederacja Porozumienie Zielonogórskie otworzyła jedną z pierwszych w Polsce sieci szkół dla diabetyków i ich rodzin. Bezpłatne zajęcia (9 w jednym cyklu) odbywają się w 104 ośrodkach i kończą testem sprawdzającym. W wykładach co miesiąc uczestniczy około 2600 osób.

- Przez wiele lat pracy z chorymi na cukrzycę obserwowałem jak istotna w procesie leczenia jest edukacja nie tylko chorych, ale także ich najbliższych - mówi Andrzej Paciorkowski, pomysłodawca projektu. - Stąd pomysł "Szkoły Cukrzycy", którego celem jest dotarcie do jak największej grupy pacjentów oraz wspomaganie lekarzy rodzinnych w ich codziennej pracy.

Paciorkowski podkreśla znaczenie edukacji jako ważnego elementu leczenia i dodaje, że wymaga ona wielu godzin poświęconych każdemu choremu, na co brakuje czasu podczas wizyty lekarskiej.

Projekt realizują 104 przychodnie lekarzy Porozumienia Zielonogórskieg
- Projekt realizują 104 przychodnie lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego - informuje portal rynekzdrowia.pl Monika Kowalska, specjalista do spraw komunikacji w PZ i zwraca uwagę, że szkoły prowadzone są bez udziału środków publicznych.

- Ideę "Szkoły Cukrzycy" chcemy rozpowszechnić także wśród lekarzy. Stworzyliśmy dla nich cykl szkoleń, w ramach których otrzymują pełny zestaw multimedialnych materiałów edukacyjnych niezbędnych do prowadzenia wykładów oraz materiały dla pacjentów - wyjaśnia Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Większość pacjentów z cukrzycą pozostaje pod stałą opieką lekarza rodzinnego. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów ze świeżo rozpoznaną chorobą, którzy są szczególnie zainteresowani uzyskaniem kompetentnych porad na temat aktualnych zasad i kryteriów leczenia, trybu życia, żywienia, perspektyw i zagrożeń związanych z chorobą.

- Wierzymy, że coraz większa liczba "Szkół Cukrzycy" prowadzonych przez lekarzy rodzinnych przełoży się na szybsze rozpoznanie choroby w jej wczesnym stadium i na rozpoczęcie kompleksowego leczenia pacjentów, co zmniejszy ryzyko groźnych powikłań - tłumaczy Wojciech Pacholicki, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego odpowiedzialny za projekt.

W Polsce jest około 2,6 miliona chorych na cukrzycę. W ciągu ostatnich 15 lat zaobserwowano trzykrotny wzrost liczby zachorowań. Cukrzyca typu 2 nazywana jest epidemią XXI wieku.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~kazia  IP: 94.232.220.xxx(2011-05-04 21:10:12)
Szkoła cukrzycy dobry pomysł. Ale skąd brać środki, wszyscy chętnie wezmą udział ale za pieniądze.Działam w Stowarzyszeniu,pracuję jako pielęgniarka w POZ ale bardzo ciężko jest coś zorganizować.Ja jestem uparta i myślę że się uda.


Powrót Do górymojacukrzyca.org
mojacukrzyca.org - Artykuły: Lekarze rodzinni uczą, jak walczyć z cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Polecamy
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 21 stycznia 2020 r.

Zadaj pytanie on-line