Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
Newsletter
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Efekt jo-jo jest zdrowszy od otyłości

źródło: Rzeczpospolita (07.06.11), 13 czerwca 2011 r.

Izabela Filc Redlińska, Rzeczpospolita

Lepiej próbować schudnąć, nawet za cenę wahań wagi, niż pozostać z nadmiarem kilogramów. To zmora każdego, kto ma na swoim koncie walkę ze zbędnymi kilogramami: efekt jo-jo. Z początku człowiek rygorystycznie przestrzega diety, ale kiedy pojawiają się upragnione efekty, zaczyna sobie folgować. W rezultacie znowu tyje.

Do tej pory dietetycy przestrzegali, że jest to bardzo szkodliwy obyczaj. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Ohio częściowo to stanowisko podważają. Wynika z nich, że osoby dotknięte efektem jo-jo mogą być zdrowsze i żyć dłużej niż otyłe. - Nasze prace przyczyniają się do lepszego zrozumienia korzyści płynących z odchudzania się - podczas konferencji Towarzystwa Endokrynologicznego mówił w Bostonie główny autor, Edward List. - Mam nadzieję, że zachęcą ludzi, by nie ustawali w wysiłkach w zrzucaniu wagi.

25 proc. - o tyle dłużej żyły myszy z efektem jo-jo w porównaniu ze zwierzętami otyłymi
Badania zostały przeprowadzone na myszach, ale naukowcy uważają, że mogą się odnosić także do człowieka. Objęły 30 osobników, które podzielono na trzy grupy. Każda przez ponad dwa lata, tyle, ile trwa przeciętnie długość życia zwierzątek, żywiona była według innego reżimu dietetycznego. Jedna z grup znajdowała się na diecie niskotłuszczowej, druga na diecie wysokotłuszczowej, a trzecia była karmiona naprzemiennie - przy czym zmiana jadłospisu następowała co cztery tygodnie. Naukowcy mierzyli poziom cukru we krwi myszy, a także długość ich życia. Okazało się, że zwierzęta na diecie naprzemiennej żyły średnio 2,04 roku, podczas gdy otyłe 1,5 roku, a na diecie niskotłuszczowej 2,09.

O ile otyłe zwierzęta zdradzały nietolerancję glukozy, co jest zapowiedzią cukrzycy, o tyle u myszy karmionych naprzemiennie jej poziom wahał się wraz z wahaniami wagi.

Uczeni chcą powtórzyć eksperyment na większej grupie gryzoni. Jak przyznaje Edward List, przeprowadzenie badań z udziałem ludzi jest dużym wyzwaniem. Różne czynniki, w tym choroby, mogą sprzyjać wahaniom wagi. Nie mówiąc o tym, że musiałyby trwać bardzo długo.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org
mojacukrzyca.org - Artykuły: Efekt jo-jo jest zdrowszy od otyłości
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Polecamy
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 21 stycznia 2020 r.

Zadaj pytanie on-line