Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
Newsletter
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Zrzucenie kilogramów poprawia sprawność seksualną cukrzyków

źródło: PAP - Nauka w Polsce (09.08.11), 10 sierpnia 2011 r.

Umiarkowane zrzucenie na wadze poprawia sprawność seksualną oraz czynność układu moczowego u otyłych mężczyzn z cukrzycą typu 2 - wynika z pracy na łamach pisma "Journal of Sexual Medicine".

Szacuje się, że zaburzenia erekcji (tj. niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu) dotyczą 189 mln mężczyzn na świecie. Z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej wynika, że problem ten dotyczy 2,6 mln mężczyzn w Polsce.

W 80 proc. są one spowodowane przyczynami tzw. organicznymi - głównie chorobami dotyczącymi różnych narządów i układów organizmu. Bardzo częstą ich przyczyną są zaburzenia metaboliczne, jak otyłość i powiązana z nią silnie cukrzyca typu 2 oraz schorzenia układu sercowo-naczyniowego, w tym nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i inne. Wszystkie te dolegliwości prowadzą do zmian w przepływie krwi w prąciu.

Co ważne, zaburzenia erekcji mogą być jednym z pierwszych widocznych objawów tych schorzeń.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Adelajda prowadzili badania w grupie 31 otyłych mężczyzn cierpiących na cukrzycę typu 2. Przez 8 tygodni panowie byli na jednej z dwóch diet o zmniejszonej kaloryczności (o ok. 600 kilokalorii dziennie).

Okazało się, że zrzucenie 5 proc. masy ciała szybko spowodowało u nich poprawę funkcji seksualnych
Okazało się, że zrzucenie 5 proc. masy ciała szybko spowodowało u nich poprawę funkcji seksualnych, w tym problemów z erekcją oraz złagodzenia objawów ze strony dróg moczowych. Te korzystne zmiany utrzymywały się nawet przez 12 miesięcy.

"Nasze badania potwierdzają, że wskaźnikiem chorób metabolicznych i kardiologicznych mogą być nie tylko zaburzenia erekcji, ale i objawy ze strony dolnych dróg moczowych" - komentuje prowadzący badania prof. Gary Wittert.

Jego zdaniem, informacja o tym, że złagodzenie tych symptomów można uzyskać dzięki umiarkowanemu zrzuceniu na wadze, zwłaszcza przy pomocy diety o wysokich wartościach odżywczych, jest bardzo optymistyczna.

"Ta ważna praca potwierdza wnioski z wcześniejszych publikacji, że styl życia ma znaczenie dla zdrowia i może pozytywnie wpływać na sprawność seksualną" - napisał w komentarzu do artykułu Irwin Goldstein, redaktor naczelny pisma "Journal of Sexual Medicine".

Jak podkreśla ekspert, w czasach, w których bardzo popularne są doustne leki na zaburzenia erekcji, zrzucenie na wadze może być istotnym niefarmakologicznym sposobem na przywrócenie sprawności seksualnej, poprawę czynności dróg moczowych oraz układu sercowo-naczyniowego.

Do innych przyczyn zaburzeń erekcji zalicza się też zabiegi chirurgiczne w obrębie gruczołu krokowego, zaburzenia hormonalne, choroby nerek, schorzenia neurologiczne (jak przebyty udar mózgu czy uraz rdzenia kręgowego), uszkodzenie ciał jamistych prącia. Mogą być również ubocznym skutkiem stosowania leków, np. na nadciśnienie, przeciw depresji, uspokajających albo nałogów: palenia tytotniu, nadużywania alkoholu, narkotyków. W około jednej piątej przypadków mają one podłoże psychiczne.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~sali  IP: 89.187.237.xxx(2011-10-16 19:57:37)
Tych lekarskich "rad" słucham już blisko 50 lat. Niech pokaża oni spośród swego grona jednego najsprawniejszego ogólnie (nawet seksualnie) insulinozależnego po 30 latach cukrzycy. A my diabetycy wyłonimy ze swego grona też najsprawniejaszego. Przewiduję, że w zawodach sprawnościowych, lekarz poniesie porażkę z naszym wybrańcem. Wyciągniemy stąd znany wniosek, że w pracy lekarzy powinny pojawiać się nie tylko nietrafne i mało efektywne rady ale przykłady. Czekam na wybrańca lekarzy.


Powrót Do górymojacukrzyca.org
mojacukrzyca.org - Artykuły: Zrzucenie kilogramów poprawia sprawność seksualną cukrzyków
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Polecamy
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 21 stycznia 2020 r.

Zadaj pytanie on-line