Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Piątek, 6 grudnia 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

METFORMINA - zbieramy dla Was informacje o zagrożeniu [aktualizacja]

Sklep dla diabetyków
mylife YpsoPump
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

O czym świadczy poziom glukozy?
źródło: Wirtualna Polska (25.10.11), 26 paźdzernika 2011 r.

Aż 57 proc. chorych na cukrzycę w Polsce miało rozpoznaną chorobę przypadkowo, a 21 proc. Polaków nigdy jeszcze nie badało poziomu glukozy we krwi - wykazał raport "Społeczny obraz cukrzycy", przedstawiony we wtorek, 25. października na konferencji prasowej.

Raport opublikowano w związku z obchodzonym 14 listopada Światowym Dniu Walki z Cukrzycą. Wykorzystano w nim sondaż TNS OBOP, jaki przeprowadzono we wrześniu i październiku 2010 r. na reprezentatywnej grupie 2010 Polaków w wieku powyżej 15 lat.

"Raport wykazał jak niewiele wciąż wiemy o cukrzycy i jak często ją lekceważymy, na dodatek słabo wciąż ją wykrywamy" - powiedział Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Z opracowania wynika, że w ostatnich 5 latach jedynie 49 proc. Polaków badało sobie poziom glukozy we krwi. W ostatnich 2 latach takie badanie wykonało 39 proc. ankietowanych, a przed 2-5 laty - jedynie 10 proc.

"Jest to niepokojące, ponieważ regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi jest podstawowym badaniem pozwalającym wykryć cukrzycę zanim jeszcze spowoduje w organizmie liczne powikłania, takie jak uszkodzenie wzroku, nerek i nerwów obwodowych oraz miażdżycę serca i kończyn dolnych" - podkreślił prof. Czupryniak.

Z raportu wynika, że u 36 proc. chorych cukrzyca została wykryta podczas rutynowej wizyty u lekarza, a u 34 proc. z powodu podejrzenia występowania tej choroby. "Wielu chorych zgłasza się do lekarza, gdy choroba jest już znacznie rozwinięta" - skomentował prezes PTO. Dodał, że wykrycie cukrzycy nie pokrywa się z jej zapoczątkowaniem. Niektórzy pacjenci są chorzy już od 10 lat zanim wreszcie choroba zostanie u nich zdiagnozowana.

Raport ujawnił, że większość Polaków niewiele wie o cukrzycy. 35 proc. badanych nie ma pojęcia jakie są jej skutki. 23 proc. twierdzi, że powoduje ona śpiączkę cukrzycową, a 21 proc. - kłopoty ze wzrokiem. Jedynie od 5 do 10 proc. ankietowanych wskazuje na faktycznie powikłania cukrzycy, takie jak zawały serca, zaburzenia krążenia w kończynach i konieczność amputacji stopy z powodu owrzodzeń i niegojących się ran.

Listopad po raz pierwszy będzie w Polsce miesiącem walki z tą chorobą
52 proc. osób zdaje sobie sprawę, że na cukrzycę najczęściej chorują osoby otyłe, z nadwagą. 38 proc. ankietowanych uważa, że zagrożone są osoby, które mają krewnych chorych na cukrzycę. 25 proc. twierdzi, że doprowadza do niej jedzenie tłustych potraw, a 23 proc. sądzi, że niekorzystne jest zbyt częste spożywanie słodyczy.

"Niewielka wiedza o cukrzycy objawia się również tym, że osoby, które zachorują na cukrzycę nie chcą poznać jaka jest jej istota, by lepiej mogli sobie z nią radzić" - podkreśla prof. Czupryniak. Dodał, że pacjenci oczekują od lekarza, że to on ma ich z tego wyleczyć, tymczasem efekty terapii w jednakowym stopniu zależą od specjalisty, jak i samego chorego.

Z badania NATPOL opublikowanego w wrześniu 2011 r. wynika, że w latach 2002-2011 liczba osób chorych na cukrzycę w Polsce zwiększyła się z 4 proc. do 5 proc.. "Tylko pozornie wydaje się, że to niewiele, wniosek jest bowiem taki, że w ciągu jednej dekady liczba chorych na cukrzycę w Polsce zwiększa się aż o 25 proc. To bardzo duża dynamika wzrostu zachorowań" - powiedział prof. Czupryniak.

Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą ogłosiła, że listopad po raz pierwszy będzie w Polsce miesiącem walki z tą chorobą i rozpoczyna cykliczną kampanię edukacyjną. Przez cały miesiąc czynny będzie diabetofon, pod którym dyżurować będą pielęgniarki diabetologiczne. Powstała też specjalna strona kampanii www.nie-cukrzycy.pl.

Od 14 do 28 listopada w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi czynne będą punkty diabetologiczne, w których będzie można bezpłatnie zmierzyć poziom cukru we krwi, sprawdzić masę ciała i określić wskaźnik BMI oraz skontrolować ciśnienie tętnicze krwi.

Na całym świecie na cukrzycę choruje 300 mln ludzi. W Polsce jest 1,6 mln osób z wykrytą chorobą, ale ocenia się, że przynajmniej 700 tys. Polaków choruje na cukrzycę, ale o tym jeszcze nie wie.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~sali  IP: 89.187.237.xxx(2011-11-05 13:19:13)
Z blisko 50-letnim stażem chorobowym powiem, że efekty terapii diabetyka t.1 zależą w co najmniej 90% od niego a tylko w 10% od lekarza. O tym wszyscy początkowi diabetycy t.1 winni być poinformowani zaraz po wykryciu choroby. Lekarze zaś winni rygorystycznie przeprowadzać kontrolę metaboliczną na podstawie co najmniej 7 pomiarów glikemii na dobę przez okres od ostatniej do kolejnej wizyty wczytywanych przez komputer z glukometru a nie z ″koloryzowanych” kartek pacjenta. I to nierzadko z ostrą reprymendą lekarza, świadczącą o jego trosce o zdrowie diabetyka


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: O czym świadczy poziom glukozy?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 5 grudnia 2019 r.

Zadaj pytanie on-line