Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Dawka podstawowa w systemie Minimed 640G

źródło: opracowanie własne, dodano: 19 grudnia 2015 r.

30latekz640GInsulina bazalna, tzw. baza lub inaczej dawka podstawowa powinna pokrywać podstawowe zapotrzebowanie na insulinę. Zakładając, że nie spożywamy żadnych posiłków i nie mamy zbyt wysokiego cukru we krwi dzięki bazie nasz cukier powinien być utrzymywany na dobrym poziomie. Wtedy możemy mówić o prawidłowym ustawieniu insuliny bazalnej. Warto na wstępie podkreślić, szczególnie dla osób na penach, które o pompie za dużo nie wiedzą, że przy terapii pompą insulinową stosujemy tylko jedną insulinę, zazwyczaj jest to analog insuliny krótkodziałającej.

Do wyboru są trzy insuliny, analogi: Humalog, Novorapid i Apidra. Wszystkie są refundowane, a ich cena jest nieco różna. Jeżeli chodzi o wybór insuliny, to na ogół jest on dokonywany przez naszego lekarza prowadzącego, chociaż zdarzają się przypadki, że podczas długoletniej choroby trzeba taką insulinę zmienić. Nie ma konieczności, nie stosuje się przy korzystaniu z pompy z insulin długodziałających, czy to ludzkich insulin, czy też analogów długodziałających. Do tego wykorzystywana jest właśnie w pompie BAZA, którą pompa podaje przez całą dobę w niewielkich zaprogramowanych ilościach. Można powiedzieć, że pompa powolutku sączy insulinę do naszego organizmu. Warto podkreślić, że w związku z tym odpada nam koszt insuliny długodziałającej - a jak wiemy pomimo tego, że analogi insuliny długodziałającej są refundowane, to też znacznie obciążają budżet diabetyka.

Zgodnie z Zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w metodzie funkcjonalnej insulinoterapii dawka insuliny bazalnej powinna wynosić między 20 a 40% całkowitej dawki dobowej. U mnie, na podstawie 25 dniowej historii (od tylu dni mam pompę, a maksymalna historia wynosi 30 dni) baza stanowi średnio 25,9 jednostek z całkowitej dziennej dawki insuliny 83,375 jednostek. Daje to dokładnie 31%. Wydaje się zatem, że poziom bazy jest u mnie na właściwym poziomie. Stosunek insuliny bazalnej do insuliny posiłkowej i korekcyjnej jest prawidłowy.


(kliknij, aby powiększyć)

W systemie Minimed 640G dostęp do ustawień bazy mamy z poziomu ekranu głównego. Po wejściu w menu BAZA mamy informację o aktualnie ustawionej bazie (w moim przypadku "Baza 1"), o tym ile wynosi nasza aktualna dawka insuliny na dobę (u mnie w tym momencie 1,1 jednostki na godzinę). Możemy zaprogramować tymczasową bazę oraz wybrać schematy bazy.

Tymczasowa baza

Tymczasowa baza sprawdza się wtedy, gdy musimy zmienić podstawowy wlew insuliny z jakichś niespodziewanych przyczyn. Przykładowo zamierzamy wykonać wysiłek fizyczny i pojawia się konieczność ograniczenia dawki insuliny bazalnej lub też zachorowaliśmy na jakąś infekcję i zapotrzebowanie insuliny wzrasta. Powodów oczywiście możemy być więcej, to tylko przykłady. W systemie Minimed 640G tymczasową bazę możemy zmienić na minimum 30 minut, a maksymalnie na 24 godziny - ze skokiem co 15 minut, więc bardzo precyzyjnie. Zmiana dawki może odbyć się poprzez wpisanie konkretnej dawki insuliny lub procentowo (od 0% do 200%, ze skokiem co 5%).


(kliknij, aby powiększyć)


Ja osobiście częściej wybieram zmianę procentową, wtedy pompa automatycznie przelicza zaprogramowaną bazę i podaję odpowiednio więcej lub mniej insuliny. Przy ustawieniu ilościowym (jednostki na godzinę) pompa podaje określoną ilość insuliny przez ustawiony czas nie zważywszy na wcześniej zaprogramowaną bazę. Po ustawieniu tymczasowej bazy możemy wejść w "Podgląd", gdzie możemy sprawdzić czy wszystko się zgadza. Na koniec pozostaje nacisnąć "Start". Na ekranie głównym przy napisie "Baza" pojawia się literka (T). Oznacza to, że mamy włączoną bazę tymczasową. Oczywiście bazę tymczasową możemy w każdej chwili wyłączyć, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba.


(kliknij, aby powiększyć)

Schematy bazy

Drugą ciekawą opcją są schematy bazy. W systemie Minimed 640G możemy ich zaprogramować aż osiem! Jako pierwszą bazę mam ustawioną moją podstawową bazę. Baza nr 2 to baza pomniejszona do poziomu 70% dawki podstawowej, a baza nr 3 to baza powiększona do 130% dawki podstawowej. Możemy zaprogramować także bazę nr 4 i 5, a także bazę na "dzień pracy", "dzień wolny" i bazę na chorobę. Dużo ustawień. Czy wykorzystamy i zaprogramujemy wszystkie zależy tylko od nas. Na pewno jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które muszą mocno zróżnicować podstawową dawkę w zależności od sytuacji. Ja korzystam z trzech BAZ.


(kliknij, aby powiększyć)

Trzeba tutaj znaczyć, że pompa Minimed 640G w podawaniu bazy jest bardzo precyzyjna. Najmniejszą dawkę, jaką możemy zaprogramować to 0,025 jednostki na godzinę. 1/40 jednostki insuliny. Czy można sobie to wyobrazić? Penowcy mniej więcej wiedzą ile to jest jedna jednostka, a wyobraźmy sobie teraz jej podział na 40 części. Robi wrażenie, co?


(kliknij, aby powiększyć)

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie możliwości skopiowania bazy. W momencie, jak już wpisaliśmy pierwszą bazę i chcemy zaprogramować kolejne (a trzeba wklepywać konkretne godziny i konkretne wartości insuliny) możemy bardzo szybko daną bazę skopiować i zmienić tylko te wartości, które chcemy. Ułatwienie edycji i programowania bazy. Brawo Medtronic!

Podsumowując, dawka podstawowa podawana jest przez całą dobę, czy to w dzień, czy w nocy jak śpimy. Jej ilość zależy tylko i wyłącznie od nas, od tego, co zaprogramujemy. Możemy zdefiniować różnego rodzaju bazy, włączać je i wyłączać. Możemy w każdej chwili zaprogramować dawkę tymczasową. Funkcja SmartGuard przy wykryciu spadku poziomu cukru we krwi właśnie bazę zatrzymuje nie doprowadzając do dalszego obniżenia poziomu cukru we krwi.

Swoją drogą muszę właśnie zmienić moją dawkę podstawową, bo po ostatniej wizycie u lekarza diabetologa dostałem nowe wytyczne do mojej bazy. Mam ustawić nieco mniejsze wartości, co ma skutkować mniejszą ilością spadków cukru we krwi, mniejszą ilością alarmów o tych spadach, i w ogóle ma być lepiej. Czas więc przeprogramować bazę...

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - #30latekz640G: Dawka podstawowa w systemie Minimed 640G
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Reducan Diabet
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 26 maja 2020 r.

Zadaj pytanie on-line