Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Aktywna insulina w systemie MiniMed 640G

źródło: opracowanie własne, dodano: 3 lutego 2016 r.

30latekz640GW pompach insulinowych stosujemy jeden rodzaj insuliny. Z reguły powinien to być analog insuliny szybkodziałającej. Na polskim rynku dostępne są obecnie trzy analogi: Humalog, Novorapid i Apidra. Każda z tych insulin ma swój czas aktywności, przez który działa po podaniu do organizmu. W systemie MiniMed 640G na bieżąco mamy podawaną informację ile w danej chwili aktywnej insuliny znajduje się w naszym ciele.

Aktywna insulina to wskazanie, które według szacunków informuje użytkownika pompy insulinowej o tym, jaka ilość insuliny z bolusa działa w celu obniżania stężenia glukozy we krwi. Indywidualnie zdefiniowany czas działania insuliny jest brany pod uwagę podczas ustalania, czy w organizmie pozostaje jeszcze aktywna insulina z podanych wcześniej bolusów. Czas ten powinien być zdefiniowany przez lekarza prowadzącego. W mojej pompie mam wpisany czas aktywności na 3 godziny.

Mechanizm regulacji aktywnej insuliny ułatwia zapobieganiu hipoglikemii (niedocukrzeniu) wywołanej nadmierną korektą podwyższonego poziomu glukozy. Aktualna ilość aktywnej insuliny jest wyświetlana na ekranie głównym i w tej ilości uwzględniona jest tylko przyjęta insulina z bolusów.


(kliknij, aby powiększyć)

Kalkulator bolusa ustala na podstawie szacowanej aktualnej ilości insuliny w organizmie to, czy wymaga jest korekta aktywnej insuliny. Jeżeli więc mamy "w sobie" insulinę, a poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki to kalkulator najpierw zaproponuje korektę na wysoki cukier, a następnie odejmie co nieco z proponowanej wielkości bolusa. To właśnie jest regulacja aktywnej insuliny.


(kliknij, aby powiększyć)

Obliczanie korekty aktywnej insuliny uwzględnia podaną insulinę z bolusa, a także insulinę, która zostanie dostarczona przez nadal działający bolus przedłużony. Skąd system wie, ile w danej chwili pozostaje aktywnej insuliny? Stworzony został wykres "krzywa aktywnej insuliny". W zależności od tego, jaką ilość aktywności godzin zaprogramujemy, tak będzie wyglądał nasz wykresik aktywnej insuliny. Wykres został opracowany na podstawie opracowania Mudaliar i inn., Diabetes Care, wol. 22, numer 9, wrzesień 1999, strona 1501.


(kliknij, aby powiększyć)

Ważne jest, aby po ręcznym podaniu insuliny (np. przy użyciu pena z insuliną) nie należy obliczać bolusa za pomocą kalkulatora bolusa. Wstrzyknięcia ręczne nie są oczywiście wliczane do ilości aktywnej insuliny. Właśnie z tego powodu, w kalkulatorze może być informacja o konieczności podania większej korekty niż w rzeczywistości jest wymagana.

Dzięki temu, że system MiniMed 640G oblicza ilość aktywnej insuliny działanie kalkulatora bolusa i szacowanie wielkości bolusów jest precyzyjne. Zapobiega to gromadzeniu insuliny w organizmie i zmniejsza ryzyko wystąpienia hipoglikemii.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - #30latekz640G: Aktywna insulina w systemie MiniMed 640G
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 6 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line