Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Niedziela, 15 września 2019 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Czy sensory do CGM należy przechowywać w lodówce?
źródło: opracowanie własne, dodano: 13 kwietnia 2016 r.

30latekz640GKiedyś ktoś podsumował moje artykuły słowami, że wszędzie jest o systemie MiniMed 640G. Pan pisał, że niedługo jak otworzy lodówkę, to wyskoczy pompa insulinowa. I faktycznie. Jeszcze niedawno tak było. Bo kto miał do czynienia z poprzednią wersją sensorów do ciągłego monitoringu glikemii zapewne pamięta, że należało je trzymać w lodówce. Teraz, odkąd mamy nową generację sensorów nie ma już takiej konieczności. Wystarczy temperatura pokojowa.

Sensor to mała elektroda, która dokonuje pomiaru stężenia glukozy we krwi. Jest umieszczona pod skórą, w płynie śródtkankowym, z którego komórki czerpią tlen i składniki odżywcze, między innymi glukozę. Sensory łatwo się zakłada za pomocą automatycznego urządzenia wprowadzającego podobnie jak w wielu wkłuciach, sensor Enlite jest wprowadzany za pomocą igły. Następnie igła jest usuwana, a pod skórą pozostaje maleńka elastyczna elektroda. Sensor następnie podłączany jest do transmitera i urządzenia monitorującego glikemię.


(kliknij, aby powiększyć)

Starsze sensory, dostępne kilka lat temu, należało przechowywać w temperaturze od +2 do +27 stopni Celsjusza. Jeśli zamierzaliśmy przechowywać je w lodówce, należało pamiętać o wyjęciu sensora na około 15 minut przed użyciem, aby osiągnął temperaturę pokojową. Najnowsze sensory do ciągłego monitoringu glikemii firmy Medtronic nie wymagają przechowywania w lodówce. Sensory glukozy Enlite™ Nowej Generacji powinny być przechowywane w temperaturze od 2 do 30 stopni Celsjusza, bez konieczności schładzania. Aby zidentyfikować te sensory, należy odnaleźć rysunek z oznaczeniem temperatury na zewnętrznej stronie opakowania sensora lub na bocznej stronie pudełka.


Czujniki pomiaru glikemii przechodzą złożone testy, aby bezpiecznie znosiły skrajnie wysokie i niskie temperatury podczas transportu w niechłodzonych pudełkach. Sensorów glukozy nie należy schładzać, ani zamrażać. Sensory nie powinny być przechowywane w narażeniu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub skrajne wartości temperatury oraz wilgotności.


(kliknij, aby powiększyć)

Pamiętajcie, że nowe sensory przechowujemy w pokoju, w szufladzie, w szafce. Gdziekolwiek, byleby z dala od lodówki. Przypomnę, że w lodówce powinnyśmy przechowywać bezwzględnie zapas insuliny (tej, którą mamy w penie nie należy trzymać w lodówce), a także Glucagon - lek ratujący życie diabetyka w przypadku ostrej hipoglikemii. Dla przypomnienia: Glucagon przechowywany w lodówce termin ważności ma zgodny z datą na opakowaniu. Jeżeli Glucagon trzymamy poza lodówką jego termin wynosi 18 miesięcy, jednak nie dłużej niż data na opakowaniu. Warto o tym pamiętać!

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - #30latekz640G: Czy sensory do CGM należy przechowywać w lodówce?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Newsletter
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 13 września 2019 r.

Zadaj pytanie on-line