Strona główna Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Piątek, 27 kwietnia 2018 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Performa
Sklep dla diabetyków
Newsletter
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Informacje

Trzecia i ostatnia edycja Programu PoZdro! Fundacji Medicover w Warszawie
źródło: informacja prasowa Fundacji Medicover, dodano: 24 października 2016 r.

Po-zdroW Warszawie rusza trzecia i ostatnia już edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover. To już ostatni rocznik uczniów pierwszych klas gimnazjalnych w stolicy, który zostanie objęty badaniami przesiewowymi.

Rusza trzecia i ostatnia już edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover w Warszawie. Badaniami przesiewowymi może zostać objętych nawet 4600 warszawskich uczniów, głównie z dzielnic: Praga-Południe, Wilanów, Ursynów i Śródmieście. Jeśli któraś szkoła z terenu Warszawy, spoza tych dzielnic, chciałaby się włączyć w realizację Programu, wystarczy zgłosić się do Fundacji. Badania są bezpłatne, nieinwazyjne, realizowane na terenie szkoły ucznia, trwają około 20 minut i obejmują: ocenę ostrości widzenia, postawy ciała wraz z badaniem płaskostopia za pomocą podoskopu komputerowego, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała oraz pomiar ciśnienia tętniczego. Aby badanie zostało przeprowadzone, potrzebna jest jedynie zgoda opiekuna dziecka.

Wyniki drugiej edycji badań w Warszawie, prowadzonej w roku szkolnym 2015/2016 są bardzo niepokojące. Pokazują one, że prawie 7 na 10 uczniów ma dostateczną, słabą albo bardzo słabą wydolność fizyczną. Test sprawnościowy - odpowiednik wejścia na czwarte piętro - trzeba było przerwać u aż 6 proc. badanych (124 uczniów)! Jest to najwyższy wskaźnik, obok wyników młodzieży z Lublina, z miast objętych Programem PoZdro! Dodatkowo, u trzech na dziesięciu nastolatków w stolicy zdiagnozowano podwyższone ciśnienie w trakcie badania - to także jeden z najwyższych współczynników w Polsce.


- Liczba zachorowań na cukrzycę typu 2 wzrasta lawinowo, nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia mówi wręcz o epidemii. Pokolenie dzieci urodzonych po 2000 roku może żyć krócej niż pokolenie ich rodziców - ostrzega dr n. med. Monika Lech, członek Rady Konsultacyjnej Programu PoZdro! - Bardzo ważne jest, aby do rozwoju cukrzycy typu 2 nie doszło, cukrzyca rozwija się latami, nie dając na początku żadnych objawów. Bolą dopiero jej konsekwencje, w postaci np. stopy cukrzycowej, niewydolności nerek, czy nawet utraty wzroku. To, czy zachorujemy na cukrzycę typu 2 zależy od nas i stylu życia, jaki prowadzimy. Dlatego im wcześniej zaczniemy działać i zmieniać swoje nawyki na zdrowsze, tym większą szansę mamy na zdrową przyszłość.

- Profilaktyka jest podstawą w walce o zdrową przyszłość. Dlatego zachęcamy rodziców do wyrażania zgody na badania przesiewowe ich dziecka, wystarczy tylko podpis, aby sprawdzić, czy nasza pociecha znajduje się w grupie ryzyka rozwoju bardzo groźnych chorób, w tym cukrzycy typu 2 - dodała Kamila Kaniowska, Koordynator Lokalny Programu PoZdro! w Warszawie.

Wszystkim uczniom, którzy znajdą się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych i cukrzycy typu 2 oraz ich rodzinom, Fundacja Medicover oferuje bezpłatny udział w dwuletniej opiece prowadzonej przez zespół specjalistów: lekarza, specjalistę od aktywności fizycznej, dietetyka i psychologa. Jest to tzw. Zintegrowana Opieka Indywidualna (ZOI). Rodzina objęta Programem wprowadza w swoim życiu stopniowe zmiany, np. dietetyk doradza, jakie produkty są dla korzystne dla zdrowia, a jakie, czasem z pozoru nieistotne błędy w naszym sposobie żywienia, mogą prowadzić do choroby. Specjalista aktywności fizycznej konsultuje z rodziną ilość i rodzaj uprawianego sportu, psycholog wspiera w procesie zmian, a lekarz monitoruje stan zdrowia dziecka. Wszystkie rodziny zapraszane są także do udziału w warsztatach edukacyjnych oraz zajęciach sportowych. Do tej pory na terenie Warszawy odbyło się już prawie 4500 indywidualnych spotkań ze specjalistami, w zajęciach sportowych wzięło udział prawie 170 osób, a warsztatach edukacyjnych ponad 300.

- W Gdyni, która jako pierwsza objęta została badaniami przesiewowymi, mamy już ponad 50 uczestników Programu PoZdro!, którzy ukończyli dwuletni cykl opieki indywidualnej. Młodzież ta jest już na prostej drodze do wyjścia z grupy ryzyka chorób cywilizacyjnych. Całe rodziny odmieniły swój styl życia na taki, który sprzyja zdrowiu - to wielki sukces i dowód na to, że zmiany są możliwe - powiedział Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

Ilustracją pozytywnych zmian na łamach PoZdro! są indywidualne sukcesy podopiecznych Programu. Przykładem rozwoju osobistego, automotywacji i osiągania ambitnych celów przez dzieci, jest zdobycie na początku października br. przez uczestnika warszawskiej edycji PoZdro!, złotego medalu w Mistrzostwach Polski Młodzików i Młodziczek w judo. 14 - letni Janek Gozdek, który od blisko roku bierze udział w Programie, pod koniec września wywalczył także brąz w Pucharze Europy Młodzików - Warsaw Judo Open.

- Miło mi jest widzieć, że inni również cieszą się sukcesami mojego syna. Pomijając ciężką fizyczną pracę, jaką wykonuje Janek aby chodzić regularnie na treningi od 8 lat, to również program PoZdro! od zeszłego roku nam w tym pomaga. Cykliczna kontrola i odpowiednia motywacja, którą są spotkania z młodymi ciekawymi dla nastolatka ludźmi - trenerzy aktywności fizycznej są rewelacyjni i potrafią zmotywować młodego człowieka - otwierają dzieciakom i ich rodzicom oczy na to, że zagrożenia są obok nas, bardzo blisko. Spotkania są treściwe i ciekawe i myślę, że warto poświęcić na nie czas dla swojego dziecka - dodała Małgorzata Gozdek, Mama Janka.

Warszawa jest jednym z czterech miast na polskiej mapie walki z cukrzycą typu 2 i chorobami cywilizacyjnymi. Dotychczas w ramach Programu PoZdro! przebadano łącznie ponad 12 700 dzieci, badania dalej trwają. Do Programu zakwalifikowało się już prawie 2000 nastolatków. Docelowo Fundacja Medicover zamierza przebadać w ciągu pięciu lat ok. 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu Programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania.

Program PoZdro! Fundacji Medicover objęty został patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej za podnoszenie świadomości dotyczącej chorób cywilizacyjnych, profilaktyki, promocji zdrowego stylu życia wśród młodzieży, a także zaangażowanie szerokiego środowiska szkolnego, w tym uczniów i nauczycieli.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
XIX Zjazd Naukowy PTD

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Informacje: Trzecia i ostatnia edycja Programu PoZdro! Fundacji Medicover w Warszawie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
mojacukrzyca.TV
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2018 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 26 kwietnia 2018 r.

Zadaj pytanie on-line