Strona główna Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Niedziela, 22 kwietnia 2018 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Performa
Sklep dla diabetyków
Newsletter
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Informacje

Nowy pomysł MZ: Diabetologia nie jako specjalizacja lekarska?
źródło: info. własne, dodano: 16 listopada 2016 r.

W związku z ukazaniem się w mediach raportu Zespołu ds. szkolenia specjalizacyjnego lekarzy działającego przy Ministerstwie Zdrowia i z nieumieszczeniem diabetologii wśród specjalizacji lekarskich organizacje zrzeszające zarówno lekarzy diabetologów, jak i organizacje dla pacjentów wystosowały listy do Ministra Zdrowia w tej sprawie.

Stanowisko w imieniu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego przedstawił prof. dr hab. med. Maciej Małecki oraz konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, a także konsultanci wojewódzcy w dziedzinie diabetologii - prof. dr hab. med. Przemysława Jarosz-Chobot (woj. śląskie) i dr hab. med. Agnieszka Szypowska (woj. mazowieckie). List napisany został również przez prezesa Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków - Annę Śliwińską.

"Chcemy wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie dotyczące trybu tworzenia wspomnianego raportu, w szczególności brakiem jawności i konsultacji w toku jego powstawania. Na żadnym etapie jego powstawania nasze środowisko nie było proszone o opiniowanie dotyczące miejsca naszej specjalizacji w nowym systemie szkolenia specjalizacyjnego. Wśród około 1200 dyplomowanych diabetologów w naszym kraju jest kilkudziesięciu profesorów, kierowników klinik i oddziałów diabetologicznych, krajowe i międzynarodowe autorytety w zakresie leczenia cukrzycy, członkowie Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, rektorzy i dziekani uczelni medycznych. Żaden z nas nie został zaproszony do powołanego przez MZ Zespołu ani nawet dopuszczony do wyrażenia opinii." - czytamy w liście prof. dr hab. med. Macieja Małeckiego.

Nowy pomysł MZ: Diabetologia nie jako specjalizacja lekarska?

Specjaliści uważają, że brak diabetologii wśród specjalizacji lekarskich i przesunięcie jej do kategorii podspecjalizacji doprowadzi do jej całkowitego zaniku, a w konsekwencji - co najważniejsze - doprowadzi do załamania się obecnego poprawnie funkcjonującego i wypracowanego przez dekady systemu opieki diabetologicznej w Polsce, co w końcowym efekcie dotknie miliony pacjentów z cukrzycą w naszym kraju.

Nowoczesne, efektywne leczenie cukrzycy wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego, stałego kształcenia, współpracy, wymiany doświadczeń pomiędzy diabetologami internistami i diabetologami pediatrami. Tylko prawidłowa, kompleksowa opieka medyczna nad pacjentem z cukrzycą w każdym wieku, od dzieciństwa do starości, jest szansą na redukcję powikłań cukrzycy, mniejsze koszty leczenia, poprawę jakości życia pacjentów.

"W chwili obecnej w Polsce specjalizację z diabetologii posiada 1100 lekarzy, przy koniecznej do pokrycia potrzeb liczbie 1500. Deficyt pogłębia nierównomierne rozmieszczenie specjalistów. Coroczne specjalizacje z zakresu diabetologii uzyskuje 60-70 lekarzy. Wydłużenie czasu uzyskania specjalisty z zakresu diabetologii z 5 lat w systemie modułowym do min. 8.5 roku w przypadku podspecjalizacji (5 lat stażu ze specjalizacji podstawowej + 0.5 roku na zamkniecie stażu i przystąpienie do egzaminu + 0.5 roku do najbliższego postępowania kwalifikacyjnego do podspecjalizacji, 2 lata stażu + 0.5 roku do egzaminu) spowoduje pogłębienie deficytu w tej ważnej w kontekście przedstawionych argumentów dyscyplinie." - pisze w liście konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek.

Nowy pomysł MZ: Diabetologia nie jako specjalizacja lekarska?

"Postulujemy utrzymanie diabetologii na liście specjalizacji lekarskich. Przemawiają za tym argumenty epidemiologiczne i kliniczne, dobro pacjentów z cukrzycą w naszym kraju. Uważamy też za zasadne umożliwienie pediatrom, tak jak dotychczas, specjalizowanie się w dziedzinie diabetologii po specjalizacji z pediatrii." - czytamy w liście Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Specjalista diabetolog musi dysponować wiedzą nie tylko w zakresie diabetologii sensu stricto, ale także chorób wewnętrznych, kardiologii, okulistyki, nefrologii, chirurgii czy neurologii, co wskazuje, jak szeroka jest to dyscyplina lekarska i powinna być zaliczenia w poczet specjalizacji, a nie podspecjalizacji. Portal mojacukrzyca.org popiera stanowiska ww. specjalistów.

Zapoznaj się z treścią listów:


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
XIX Zjazd Naukowy PTD

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Informacje: Nowy pomysł MZ: Diabetologia nie jako specjalizacja lekarska?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
mojacukrzyca.TV
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2018 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 19 kwietnia 2018 r.

Zadaj pytanie on-line