Strona główna Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Środa, 19 września 2018 r. diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo

Sklep dla diabetyków
Newsletter
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Artykuły

Czy diabetycy mają szansę być leczeni zgodnie ze standardami europejskimi?
źródło: Medexpress.pl, dodano: 5 kwietnia 2017 r.

Medexpress.plO tym jak wygląda w Polsce dostęp do nowoczesnych leków stosowanych u pacjentów chorych na cukrzycę z prof. Tomaszem Klupą, kierownikiem Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych z Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego rozmawia Iwona Schymalla, redaktor naczelna serwisu Medexpress.pl.


Iwona Schymalla: Czy potrzeby pacjentów chorujących na cukrzycę typu drugiego są w Polsce w pełni zaspokojone?

Tomasz Klupa: Niestety nie. Z jednej strony, wydaje się, że mamy nieźle rozwiniętą sieć poradni diabetologicznych, a kompetencje lekarzy diabetologów są bardzo wysokie, z drugiej mamy problem z dostępem do najnowocześniejszych technologii, jeśli chodzi o farmakologiczne leczenie cukrzycy. Nie mamy dostępu do leków, które w tej chwili są lekami wiodącymi na rynku, są bezpieczne dla pacjenta, nie powodują działań niepożądanych, mają też korzystny wpływ na masę ciała. Tego zdecydowanie brakuje.

Powraca dyskusja dotycząca leków inkretynowych, szczególnie cenionych przez lekarzy, bo to narzędzie w walce z cukrzycą typu drugiego, ale też przez pacjentów, bo przynoszące pozytywne efekty. Jak w tej chwili wygląda dostęp do leków inkretynowych? Czy polscy pacjenci mają szansę być leczeni zgodnie z najwyższymi standardami europejskimi?

Leki te nie są w Polsce refundowane. Generalnie leki oparte o oś inkretynową można podzielić na grupy. Są to słabiej działające leki doustne i silnie działające leki podawane podskórnie tzw. analogi insuliny. Jeżeli chodzi o leki doustne one nieco, z punktu widzenia pacjenta, staniały. Wprawdzie nie są one refundowane, ale polityka firm wprowadzających je na rynek jest taka, że dostępność dla pacjenta nieco się poprawiła. Jeśli chodzi o droższe preparaty, czyli o analogi insuliny, tu sytuacja jest po prostu zła. Pacjenta nie stać na leki kosztujące kilkaset złotych miesięcznie. Jest to szczególnie przykre, że nawet w sąsiednich krajach, gdzie PKB nie różni się od polskiego, leki te są objęte refundacją. W zeszłym roku mieliśmy przełomowe badanie kliniczne, które udowodniło, że jeden z preparatów grupy leków inkretynowych może zmniejszyć śmiertelność sercowo-naczyniową. Mówimy więc o tzw. twardych punktach końcowych, nie mówimy wyłącznie o tym, że dany lek obniża glikemię, poprawia hemoglobinę glikowaną, tylko po prostu realizuje to, o co w medycynie chodzi, czyli poprawia życie pacjenta i je wydłuża.

Jak grono specjalistów, ekspertów leczących cukrzycę typu drugiego ocenia zmiany w dostępie do innowacyjnych terapii w leczeniu cukrzycy?

W typie drugim cukrzycy jest, niestety, niedobrze. W typie pierwszym zmiany są bardzo pozytywne i idą zgodnie z najnowszymi trendami światowymi. W typie drugim dzieje się bardzo niewiele. Jedyną rzeczą jaką w ostatnim czasie zyskaliśmy, jest dostęp do jednej z długo działających insulin - Toujeo. Rzeczywiście jest to ważna dla nas zmiana - umożliwia lepsze wyrównanie cukrzycy u pacjentów, u których dotychczas było to problemem. Czekamy na refundację drugiego preparatu z tej grupy o równie ciekawej, bogatej i innowacyjnej strukturze.

Natomiast, jeśli chodzi o leki inkretynowe, prawdopodobnie najważniejsze leki nowej generacji w diabetologii, to ich dostępność jest niewielka. Podobnie zresztą, jak w kolejnej grupie leków o nazwie flozyny. To leki doustne, które nie tylko są bardzo bezpieczne, jeśli chodzi o profil działania, ale również jako jedyne leki doustne sprzyjają redukcji masy ciała.

Jest szereg opracowań, które przedstawiają finansowe konsekwencje dostępu do innowacyjnych terapii przeciwcukrzycowych i pokazują oszczędności, które wynikają z zastosowania tych terapii, jeśli chodzi o mniejszą liczbę powikłań, a także o incydenty sercowo-naczyniowe. Czy w Pana opinii to jest inwestycja, czy koszt wydanych funduszy na nowe terapie?

To jest znakomita inwestycja. Jeżeli popatrzymy na koszty funkcjonowania służby zdrowia, koszty leczenia chorób przewlekłych, to one dramatycznie rosną wraz z poziomem referencyjności jednostki leczącej. Czyli, jeżeli możemy pacjenta leczyć głównie w warunkach domowych i jeśli rzadko on odwiedza aptekę, to koszty są niewielkie. Ale jeśli musi okresowo udać się do lekarza rodzinnego, to koszty rosną, powiększają się jeśli musi wejść w opiekę specjalistyczną, a są najwyższe, jeżeli musimy takiego pacjenta hospitalizować. U nas hospitalizacji cały czas jest dużo. Leczenie więc jest za drogie, a dzieje się tak dlatego, że ciągle pacjenci chorzy na cukrzycę mają powikłania choroby ostre i przewlekłe. A leki z nowej generacji w znakomity sposób mogłyby tym powikłaniom zapobiegać. To inwestycja średnio i długoterminowa. Nie jest to inwestycja, która zwróci się nam szybko, w ciągu roku czy dwóch, ale w ciągu pięciu czy dziesięciu lat na pewno, z kilku powodów.

Po pierwsze leki nowej generacji nie powodują tzw. niedocukrzeń - spadku poziomów cukru. Taki spadek może dla pacjenta skończyć się śmiercią. Ciężkie niedocukrzenie powoduje, że pacjent jest wyłączony z normalnego funkcjonowania na kilka godzin. Czyli, jeżeli takie niedocukrzenie zdarzy się w nocy, pacjent prawdopodobnie nie pójdzie do pracy, jeśli miał zaplanowane aktywności, to nic z nich nie będzie. I jeżeli pacjenci często dostają takich epizodów lekkich niedocukrzeń, zmienia się, niestety, ich charakteropatia. Stosowanie leków nie powoduje hipoglikemii umożliwia bardziej agresywną terapię. Zabezpieczenie pacjenta przed hiperglikemią oznacza mniej powikłań przewlekłych. Tyle tylko, że na te efekty musimy poczekać. One zwrócą się z pewnością w ciągu 5-10 lat i tym, że pacjenci będą mieli mniejszą absencję chorobową, nie będą przechodzić na rentę, będą dłużej pracować, nie będą musieli być hospitalizowani, bo hospitalizacja jest droga. Na pewno łatwiej i taniej jest zapobiegać.

Materiał udostępniono za zgodą Redakcji Medexpress.plJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Czy diabetycy mają szansę być leczeni zgodnie ze standardami europejskimi?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2018 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 19 września 2018 r.

Zadaj pytanie on-line