Strona główna Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Sobota, 26 maja 2018 r. diabetyk24.pl
Testuj Accu-Chek Combo

Sklep dla diabetyków
Newsletter
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Informacje

Federacja Diabetyków: Żadna Mama nie może być z cukrzycą sama
źródło: Federacja Diabetyków, dodano: 11 lipca 2017 r.

Federacja DiabetykówFederacja Diabetyków wspólnie z marką Accu-Chek przygotowały wyjątkowy projekt - wyjazd rekreacyjny pod hasłem "Żadna Mama nie może być z cukrzycą sama", podczas którego mamy mogły odpoczywać, a tatusiowe i dzieci wspólnie spędzali czas na integracji, edukacji o cukrzycy, zabawie i... przygotowaniu zdrowych potraw, oczywiście dla mam. Spotkanie cukrzycowych rodzin w Rytrze odbyło się od 23 do 25 czerwca 2017 roku.

SKĄD TAKI POMYSŁ?

Bardzo często do Federacji Diabetyków zgłaszają się do mamy dzieci z cukrzycą typu 1, które przyznają, że są osamotnione w opiece nad swoimi chorymi dziećmi, brakuje im pomocy ze strony mężów i partnerów. Najczęściej rezygnują z pracy, by zapewnić dziecku stałą opiekę. Mama zostaje w domu, tata zarabia na utrzymanie rodziny. Bardzo często cała "obsługa" cukrzycy pozostaje tylko w rękach matki, a ojciec w ogóle nie angażuje się w tę opiekę, np. tylko one wstają w nocy, by dokonywać pomiarów cukru, bo ojciec idzie do pracy i musi być wypoczęty. Można powiedzieć, że to zrozumiałe, nastąpił podział obowiązków, każdy odpowiada za swoje zadania.

Niestety, nie jest to rozwiązanie właściwe. Matki, które jako jedyne w rodzinie zajmują się cukrzycą dziecka, stają się niezastąpione w tej opiece, czują się przemęczone, samotne z cukrzycą dziecka, ale też jako jedyne są odpowiedzialne za cukrzycowe porażki i błędy, które są wpisane w specyfikę tej choroby. Każda hipo-, czy hiperglikemia obciąża tylko je, powoduje poczucie winy.

To wszystko wpływa negatywnie na ich stan zdrowia, kondycję psychiczną, funkcjonowanie całej rodziny.

Żadna Mama nie może być z cukrzycą sama

BADANIE

Chcąc sprawdzić, jaka jest skala problemu, w marcu 2017 Federacja Diabetyków przeprowadziła ankietę, w której udział wzięło 459 mam. W badaniu ankietowym pytano je o ich ocenę zaangażowania ojców w proces leczenia i opieki nad dzieckiem z cukrzycą, o wpływ choroby na relacje rodzinne, o kondycję psychofizyczną matek. Opracowany na podstawie ankiet raport jednoznacznie pokazuje, że problem dotyczy ponad 50% cukrzycowych rodzin, w których całkowita odpowiedzialność za opiekę nad przewlekle chorym dzieckiem spada na matki, powodując ich ogromne obciążenie psychiczne i fizyczne. Wyniki badania wskazały też na duże zapotrzebowanie, ale też gotowość rodzin dzieci z cukrzycą na udział w projektach, dzięki którym ojcowie będą bardziej angażować się w proces opieki nad małym diabetykiem i dzielić z matkami obowiązki związane z cukrzycą dziecka.

Żadna Mama nie może być z cukrzycą sama

PROJEKT

W odpowiedzi na potrzeby cukrzycowych rodzin Federacja Diabetyków opracowała udział w pilotażowym przedsięwzięciu "Żadna mama nie może być z cukrzycą sama".

Kiedy mamy odpoczywały i relaksowały się, tatusiowie wzięli udział w trzydniowych warsztatach integracyjno-edukacyjnych, których celem było zaangażowanie ich w opiekę nad dzieckiem z cukrzycą, pokazanie im, jak ważną pełnią rolę i jak ogromne znaczenie ma to zaangażowanie dla samych dzieci i ich mam. Podczas wyjazdu dzieci przebywały z ojcami pod opieką pielęgniarek, zaś mamy uczyły się asertywności, dzielenia odpowiedzialnością, wzięły udział w zajęciach wzmacniających i odpoczywały w grocie solnej i SPA.

Ponadto ojcowie i dzieci wzięli udział w szeregu zajęć integrujących, zawodach sportowych z elementami wiedzy o cukrzycy, warsztatach z edukatorem cukrzycowym, szkoleniu z obsługi glukometrów i pomp insulinowych, a także wspólnie przygotowywali proste potrawy dla mam. Ważnym elementem zajęć dla ojców były zajęcia z psychologiem, który omawiał z nimi temat angażowania się w opiekę cukrzycową nad dzieckiem i uświadomił, jak bardzo jest to ważne dla prawidłowego funkcjonowania całej rodziny.

Więcej zdjęć z tego projektu na profilu facebookowym Federacji Diabetyków.

Żadna Mama nie może być z cukrzycą sama


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
XIX Zjazd Naukowy PTD

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Informacje: Federacja Diabetyków: Żadna Mama nie może być z cukrzycą sama
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
mojacukrzyca.TV
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2018 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 24 maja 2018 r.

Zadaj pytanie on-line