Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo Oferta specjalna!

Pogadajmy o cukrzycy z Katarzyną Gajewską - OGLĄDAJ NA ŻYWO od godz. 20.00!

FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, styczeń 2019, nr 1 (276)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 11 stycznia 2019 r.

Diabetyk

W styczniowym DiABEtyKU najnowsze rekomendacje dotyczące diet zalecanych przy cukrzycy, o związku między glukozą, a insuliną, o płukaniu nosa i zatok, a także informacje o lekach biologicznych i biopodobnych. W numerze o tym, dlaczego warto jeść zimowe warzywa, które są bezcennym źródłem witamin, minerałów i czynnych związków dbających o naszą wątrobę i serce. Zapraszamy do lektury!

DiabetykFELIETON
4 Też mogę być generałem

POCZYTALNIA
5 Listerioza - groźna choroba
Geny, otyłość i cukrzyca typu 1
Czynniki sprzyjające depresji
Dasiglukagen w penie ma pomóc przy hipoglikemii
6 Psinka Inka (75)
Edukacja w Lublinie
7 Czerwona herbata korzystna dla diabetyków
Metformina a zwyrodnienie plamki żółtej u diabetyków

DIABETYK POLECA
8 Diety zalecane przy cukrzycy. Najnowsze rekomendacje

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
12 Wespół w zespół, glukoza - insulina
16 Cukrzyca i sporty zimowe

POD LUPĄ
19 Jak woda z nosa
22 Leki biologiczne i biopodobne

ABC INSULINOTERAPII
24 Insulina pod specjalną ochroną

LEKARZ ODPOWIADA
26 Nieskuteczność leków doustnych

ZDROWO ŻYWIENIOWO
29 Sięgaj po zimowe warzywa
32 Przepisy kulinarne

WARTO WIEDZIEĆ
35 Cukrzyca typu 1 na konferencji ISPAD
38 Czy możemy zapomnieć o gruźlicy?

ZADBAJ O SIEBIE
40 Kosmetyki na miarę (cz. 1)

44 Apteki
46 Roz(g)rywka
47 Prenumerata

DIABETYK POLECA
Diety zalecane przy cukrzycy. Najnowsze rekomendacje
Cukrzyca, o czym powszechnie wiadomo, jest chorobą ogólnoustrojową, która charakteryzuje się zaburzeniami metabolicznymi węglowodanów, białek i tłuszczów, a skutkuje hiperglikemią i hiperlipidemią (podwyższonymi wartościami cholesterolu), często także wysokim ciśnieniem tętniczym krwi (zwłaszcza u osób z nadmierną masą ciała). Dlatego tak ważne jest, by stosowana przez diabetyka dieta odpowiadała na potrzeby organizmu. Aby tak było, powinna być bardzo zróżnicowana - uwzględniająca każdą z grup produktów.

Jednak diabeł tkwi w szczegółach i dla każdej osoby są niezbędne indywidualne modyfikacje czy stosowanie konkretnego modelu żywieniowego w określonych ryzach kalorycznych.

W świetle obecnej wiedzy uważa się, że najzdrowsze, o walorach prozdrowotnych, prewencyjnych, ale także leczniczych, są dieta środziemnomorska i dieta DASH. Rekomendacje do ich stosowania w przypadku cukrzycy pojawiły się w najnowszych zaleceniach ADA-EASD.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wespół w zespół, glukoza - insulina
Komórki organizmu potrzebują do pracy dwutlenku węgla, wody i energii (produkty rozpadu glukozy) i jakoś muszą je pobrać. Nie jest to takie łatwe. O ile do krwi glukoza przedostaje się szybko i bez pomocy "pośrednikow", o tyle w celu przedostania się z krwiobiegu do komórek potrzebuje insuliny. Insulina, docierając z krwią do różnych komórek organizmu, łączy się z ich powierzchnią za pomocą specjalnych receptorów insulinowych. Dzięki temu glukoza może przenikać przez ścianki komórek do ich wnętrza. Proces ten dobrze obrazuje porównanie insuliny do klucza otwierającego drzwi do komórek. Bez kluczy raczej nie dostaniemy się do domu i tak samo jest z glukozą i jej wejściem do komórek organizmu. Jeżeli np. zapomnimy o zastrzyku insuliny, wówczas glukoza pozostanie na zewnątrz komórek - czyli w krwiobiegu. To, jak dużo glukozy nie dostało się do komórek i krąży we krwi, pokazuje wynik pomiaru glikemii.

POD LUPĄ
Jak woda z nosa
W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się płukanie nosa i zatok. Ta metoda oczyszczania górnych dróg oddechowych bywa rekomendowana zarówno w drobnych, jak i przewlekłych infekcjach. Oto kilka wskazówek, które pozwolą na bezpieczne i skuteczne płukanie nosa i zatok. Istnieją różne sposoby płukania nosa i zatok oraz różne formy płynów do tego służących. Najpopularniejszą ich postacią są różnego rodzaju spreje (aerozole) - zasilane sprężonym powietrzem lub ręcznymi pompkami. Są proste i szybkie w użyciu - szczególnie kiedy trzeba taki preparat zaaplikować małemu i wiercącemu się dziecku. Są również bezpieczne, a ilość podanego roztworu jest na ogół niewielka. W rezultacie istnieją produkty w tej postaci, które można stosować już u niemowląt. Innym sposobem płukania nosa i zatok (oraz nawilżania śluzówki i rozrzedzania wydzielin) jest nebulizacja. Odpowiednie urządzenia (np. inhalatory tłokowe lub membranowe) pozwalają na swobodne oddychanie delikatną mgiełką utworzoną z roztworu soli. W tej formie można stosować zarówno płyny izotoniczne, jak i hipertoniczne (tak dzieciom, jak i dorosłym).

POD LUPĄ
Leki biologiczne i biopodobne
Leki biologiczne i biopodobne są wytwarzane metodami inżynierii genetycznej, co powoduje, że ich produkcja jest o wiele droższa niż leków syntetyzowanych metodami chemicznymi. Z powodu bardziej skomplikowanej budowy i sposobu wytwarzania leki biopodobne muszą przejść wiele testow potwierdzających zgodność ich budowy i działania z lekami biologicznymi. Jest to około 50 skomplikowanych procedur sprawdzających wiele aspektów działania i bezpieczeństwa stosowania leków biopodobnych.

W przypadku leków biopodobnych nie ma kosztów związanych z wynalezieniem leku, dzięki czemu są one około 30% tańsze w porównaniu z oryginalnymi lekami biologicznymi. Dlatego możliwe jest ich zastosowanie u większej liczby potrzebujących pacjentów.

W ostatnich latach znacznie wzrosło wykorzystanie leków biologicznych. Od stycznia 2017 r. produkty biologiczne stanowiły aż 43% światowego rynku leków specjalistycznych. Mamy duże doświadczenie z wprowadzaniem zamienników leków tradycyjnych. W naszym kraju około 70% pacjentów jest leczonych zamiennikami. To jeden z wyższych wskaźnikow w Unii Europejskiej. Dla przykładu w Belgii tylko 20% pacjentow korzysta z zamienników.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Sięgaj po zimowe warzywa
Wiele gatunkow warzyw korzeniowych zimuje w gruncie, w kopcach lub skrzyniach przesypanych piaskiem, co znacznie przedłuża ich trwałość. W okresie zimy są bezcennym źródłem witamin, minerałów i czynnych związków dbających o naszą wątrobę i serce, podnoszących odporność i przedłużających młodość. Wśrod nich znajdziemy marchew, seler, pietruszkę, buraki, pasternak, salsefię, topinambur i skorzonerę, a możemy też dodać kilka rzepowatych - brukiew, czarną rzepę i rzodkiew japońską. Niezwykle ważną grupą są warzywa cebulowe, gdyż posiadają sporo leczniczych zalet - chronią przed przeziębieniem, leczą anginę i inne schorzenia dróg oddechowych, podnoszą poziom HDL, a także zapobiegają nadmiernej lepkości krwi i szkodliwemu wpływowi zwierzęcego tłuszczu na funkcjonowanie układu krwionośnego. Zaliczamy do nich różne gatunki i odmiany cebuli, a także czosnek i por.

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, styczeń 2019, nr 1 (276)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 sierpnia 2020 r.

Zadaj pytanie on-line