Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Oświadczenie firmy Servier w sprawie leku Diaprel MR 60 mg

źródło: oświadczenie firmy, dodano: 15 lipca 2019 r.

Oświadczenie firmy Servier w sprawie leku Diaprel MR 60 mgW odpowiedzi na pojawiające się pytania ze strony pacjentów, przedstawicieli zawodów medycznych oraz mediów dotyczące decyzji Ministerstwa Zdrowia o usunięciu z dniem 1 lipca 2019 r. jednej z dwóch postaci leku Diaprel MR, (Diaprelu MR 60 mg) z listy leków refundowanych przedstawiamy najistotniejsze informacje od firmy Servier w tej sprawie.

Refundacja - stan faktyczny
  • Diaprel MR 60 mg w opakowaniach 30 tabletkowych nie jest refundowany od 1 lipca 2019
  • Diaprel MR 30 mg w opakowaniach 60 tabletkowych jest refundowany z odpłatnością wynoszącą 19,54 zł; jest również obecny na liście "S".
Konsekwencje decyzji Ministerstwa Zdrowia dla pacjentów leczonych Diaprelem MR 60 mg

Konsekwencją decyzji Ministerstwa Zdrowia o usunięciu Diaprelu MR 60 mg z wykazu leków refundowanych jest istotny wzrost ceny leku dla pacjentów. Do 30 czerwca tego roku koszt jednego opakowania leku dla pacjentów wynosił 19,79 zł. Usunięcie Diaprelu MR 60 mg z listy leków refundowanych prowadzi do wzrostu ceny leku nawet o 50%. Wynika to z braku refundacji i większych marż hurtowych i aptecznych stosowanych w przypadku leków nie znajdujących się na liście refundacyjnej.

W tej sytuacji kierując się dobrem pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy przyjmują Diaprel MR 60 mg, nierzadko od wielu lat, podjęliśmy zdecydowane kroki w celu zminimalizowania negatywnego wpływu tej decyzji Ministerstwa Zdrowia na dostęp pacjentów do terapii.

Bezwzględnym priorytetem firmy Servier jest zaoferowanie leku pacjentom w cenie przez nich akceptowalnej, dlatego firma utrzymała obniżkę ceny leku na poziomie zbliżonym do tej zaoferowanej Ministerstwu Zdrowia w procesie negocjacji. Dzięki tej decyzji, nawet pomimo braku refundacji cena leku Diaprel MR 60 mg dla pacjenta w aptece kształtuje się obecnie na poziomie od 19,00 - 24,99 złotych. Mamy nadzieję, że taki poziom ceny pozwoli na kontynuację terapii większości chorych z cukrzycą typu 2.

Obecność Diaprelu MR 30 mg na liście leków refundowanych jest opcją dla pacjentów, którzy chcieliby kontynuować terapię refundowanym lekiem, także tych korzystających z listy "S".

Pragniemy zapewnić pacjentów oraz środowisko medyczne, że firma Servier będzie robić wszystko aby zabezpieczyć chorych przed perturbacjami związanymi z usunięciem przez Ministerstwo Zdrowia Diaprelu MR 60 mg i zapewnić im kontynuację leczenia tym lekiem. Ponadto firma Servier analizuje możliwości działań formalnych w zaistniałej sytuacji.

Negocjacje z Ministerstwem Zdrowia

W toku negocjacji z Ministerstwem Zdrowia, których przedmiotem było przedłużenie decyzji refundacyjnej dla Diaprelu MR 60 mg, firma Servier przedłożyła 9 propozycji cenowych. Ostatnia z nich pozwoliłaby na istotną redukcję ceny Diaprelu MR 60 mg dla pacjentów o 17%, tj. o 3,40 zł. Niestety Ministerstwo Zdrowia odrzuciło każdą z 9-ciu ofert producenta i zdecydowało o usunięciu leku z listy refundacyjnej. Decyzja o usunięciu Diaprelu MR 60 mg przenosi pełne koszty terapii na pacjenta i skutkuje natychmiastowym wzrostem ceny leku w aptece.

Pragniemy przy tym podkreślić, że jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji cena leku Diaprel MR 60mg była niższa od średniej ceny europejskiej o 30% i niższa od ceny w krajach o podobnym PKB. Jednocześnie zaproponowana przez firmę, kilkunastoprocentowa redukcja ceny była 3-krotnie większa niż średnia obniżka dla wszystkich leków zawierających tę samą substancję czynną - gliklazyd, podczas ostatniej rundy renegocjacji zakończonej w grudniu 2018 roku.

Oświadczenie firmy Servier w sprawie leku Diaprel MR 60 mg

Informacje dodatkowe:

Cena leku Diaprel MR 60mg była akceptowalna przez 200 000 chorych, którzy mając alternatywę wyboru tańszego odpowiednika, preferowali terapię Diaprelem MR 60 mg.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem pacjent może wybrać w aptece tańszy odpowiednik, jednak tylko wtedy gdy zmiana zachodzi z leku refundowanego na lek refundowany. Decyzja Ministerstwa Zdrowia pozbawia pacjentów możliwości swobodnej wymiany terapii Diaprelem MR 60 mg na odpowiednik w aptece.

Zmiana dotycząca wyboru przez pacjenta innego leku niż Diaprel MR 60mg będzie wymagała od pacjentów wizyty u lekarza w celu wypisania recepty na nowy lek, biorąc pod uwagę liczbę chorych do tej pory leczonych Diaprelem MR 60 mg można się spodziewać dodatkowych kilkuset wizyt u lekarzy.

Substancja czynna Diaprelu MR pochodzi z Unii Europejskiej, co oznacza, że musi spełniać wysokie wymagania jakościowe nałożone przez Unię Europejską. Ma to szczególne znaczenie w kontekście doniesień medialnych w ostatnich tygodniach i miesiącach o rosnących problemach z jakością substancji czynnych pochodzących z Azji, które skutkowało zamknięciem ok. 400 fabryk substancji czynnych w Chinach.

Jak wynika z danych NFZ za rok ubiegły, udział leków odtwórczych wymienionych przez Ministerstwo Zdrowia jako alternatywy dla Diaprelu MR 60 mg nie przekraczał w sumie 3%, a dla jednego z nich w całym roku 2018 nie doszło do ani jednej transakcji sprzedaży.

Oczekiwana przez Ministerstwo Zdrowia redukcja ceny Diaprelu MR 60 mg nie miałaby żadnego wpływu na budżet NFZu, ponieważ Ministerstwo Zdrowia refunduje dany lek tylko do poziomu limitu.

Diaprel MR 60mg zapewnia około 70% udział w zabezpieczeniu potrzeb pacjentów na leki zawierające gliklazyd.

Utrzymanie Diaprelu MR60mg na liście leków refundowanych było postulowane przez stowarzyszenia pacjentów np. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków i Polską Unię Organizacji Pacjentów i środowiska Medyczne (m.in. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Informacje: Oświadczenie firmy Servier w sprawie leku Diaprel MR 60 mg
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 3 czerwca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line