Strona główna Skanuj telefonem! FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
Sobota, 24 sierpnia 2019 r. diabetyk24.pl
#mySense dla Eversense
Sklep dla diabetyków
OneTouch Reveal
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny
DME obrzęk plamki
Ciekawostki

Dodaj komentarz
Informacje

PODPISZ PETYCJĘ: Refundacja dla wszystkich bez podziałów wiekowych
źródło: oprac. własne, dodano: 15 sierpnia 2019 r.

Trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Nowelizacja rozporządzenia przewiduje częściową refundację FreeStyle Libre dla wybranej grupy społecznej, dzieci między 4 a 18 rokiem życia. Stowarzyszenie Słodka Jedynka przygotowało petycję, w której domaga się rozszerzenia refundacji bez podziałów wiekowych. Podpisz petycję!

Projekt rozporządzenia wprowadza do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie Czujnik do systemu monitorowania stężenia glukozy Flash. Przyjęto, iż osobami uprawnionymi do otrzymania zlecenia na ww. wyroby medyczne będzie populacja pacjentów z cukrzycą typu 1 w wieku od 4. do ukończenia 18. roku życia z bardzo dobrze monitorowaną glikemią, tj. przy co najmniej 8-krotnych pomiarach glikemii/dobę. Wskazano także, że FGM nie może być przepisywany pacjentom zaopatrzonym w czujnik CGM (ciągły monitoring glikemii). Pisaliśmy o tym tutaj.

"Od wielu lat obserwujemy podziały, jakie robione są w środowisku osób chorych na cukrzycę typu 1. Według danych Ministerstwa, dzieci i młodzi dorośli do 26-go roku życia mają pełny dostęp do terapii osobistymi pompami insulinowymi i systemów monitorowania glikemii CGM-RT. Rzeczywistość jest jednak całkiem inna. (...) Dla diabetyków typu 1 do 26-go roku życia, korzystających z terapii PENAMI nie ma środków na refundację jednorazowych igieł do penów, ale ten sam pacjent otrzyma refundację na zestawy infuzyjne i częściową refundację zbiorników do osobistej pompy insulinowej. Argumenty, jakoby brakowało środków na pokrycie refundacji wspomnianych igieł, są niedorzeczne w odniesieniu do zapewnienia refundacji zestawów infuzyjnych i zbiorników do pomp. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia nr z wykazu MZ 816 wskazuje na nowe podziały wiekowe, tym razem grupa potencjalnych pacjentów z cukrzycą typu 1 mogących korzystać z częściowej refundacji systemów monitorujących glikemię FGM, mieścić ma się w przedziale wiekowym od 4-go do 18-go roku życia." - czytamy w petycji Stowarzyszenie Słodka Jedynka.

Po zebraniu odpowiedniej ilości podpisów, petycja zostanie wydrukowana i osobiście złożona przez Zarząd Stowarzyszenia "Słodka Jedynka" na ręce Premiera i Ministra Zdrowia. Konsultacje w sprawie projektu rozporządzenia trwają do 22 sierpnia 2019 roku. Oprócz podpisania petycji można także wysłać e-maila na adres wm@mz.gov.pl i napisać swoje uwagi na temat rozporządzenia. Można również wysłać komentarz do projektu wchodząc na stronę internetową Rządowego Centrum Legislacji i klikając w "wyślij komentarz do projektu".

Stowarzyszenie "Słodka Jedynka" w swoim apelu pisze: "Pacjent chory na cukrzycę typu 1 bez względu na wiek, status społeczny, wyznanie czy kolor skóry ma równe prawa do korzystania z pomocy medycznych wydawanych na zlecenie, które nie tylko ułatwią mu życie z ciężką i nieuleczalną chorobą, ale i wyraźnie zredukują koszty powikłań, następstw braku środków na należyte prowadzenie terapii cukrzycowej. Dzieci kiedyś dorosną i stracą wszystkie przywileje, będą zmuszone do cofnięcia się w terapii, co niekorzystnie wpłynie na ich stan zdrowia. Obecni dorośli diabetycy typu 1 dziennie narażeni są na trudności w terapii spowodowane nie tylko brakami refundacyjnymi, ale i brakami edukacyjnymi. Świadomy brak pomocy refundacyjnej dla diabetyków po 26 roku życia, jest ewidentnym działaniem na niekorzyść pacjenta, oraz obciążaniem budżetu państwa kosztami wynikającymi z braku możliwości zatrudnienia z powodu niepotrzebnych powikłań cukrzycowych."

KLIKNIJ TUTAJ I PODPISZ PETYCJĘ!

PODPISZ PETYCJĘ: Refundacja dla wszystkich diabetyków typu 1 bez podziałów wiekowych


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj
i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~aneri50  IP: 79.185.35.xxx(2019-08-22 20:23:24)
To nie pierwsza i nie ostatnia pewnie petycja,która i tak nic nie daje,Rząd robi ,jak mu pasuje a nie nam, diabetycy 18+ i 26+ sie nie liczą bo zdrowieją ,, Po ostatniej petycji ""poprawiono wiek"" na do 18,,,a co dalej? Dalej diabetyku lecz sie sam jak cie stać a że większości z nas nie stać na 100 % płatności za pompe< CGM i Free Style Libre,to zostajemy przy penach , strzykawkach,,, glukometrach---"'nowinkach w PL a dawno wycofanych z zachodu jako starocie. diabetyk ze słodkim stażem 56 lat,


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Informacje: PODPISZ PETYCJĘ: Refundacja dla wszystkich bez podziałów wiekowych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Dana Diabecare R
Contour Plus One
Newsletter
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Polecamy
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 22 sierpnia 2019 r.

Zadaj pytanie on-line