Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jakich dolegliwości możemy uniknąć, jedząc zdrowo?

Artykuł partnera, dodano: 4 września 2019 r.

Zdrowe jedzenie to podstawa sprawnie działającego organizmu. Wszystkie produkty zawarte w pożywieniu są metabolizowane i w dużej większości wchłaniane, dlatego tak ważne jest, aby nasze pożywienie było odpowiednio zbilansowane. Wśród składników pokarmowych wyróżniamy białka, tłuszcze i cukry, które powinny być spożywane w ilościach ściśle przystosowanych do pracy całego organizmu. Jeżeli nasza dieta jest mało zróżnicowana, skupia się na przetworzonym jedzeniu i brakuje w niej świeżych warzyw i owoców, to w takiej sytuacji jesteśmy narażeni na nagromadzenie szkodliwych substancji, ale także nadmiaru jednego ze składników pokarmowych kosztem drugiego.

Niestrawność

Niestrawność, bardziej rzeczowo zwana dyspepsją, to bardzo popularna dolegliwość, która w zdecydowanej większości ma związek z nieprawidłowym odżywianiem i trybem życia. Charakteryzuje się uporczywym piekącym bólem w obrębie nadbrzusza, któremu towarzyszy uczucie wczesnej sytości podczas jedzenia oraz uczucie pełności po spożyciu posiłku. Aby chronić się przed dyspepsją, należy unikać tłustych potraw, obciążających żołądek i spowalniających trawienie oraz ostrych przypraw, które mogą podrażniać śluzówkę żołądka. Warto także ograniczyć spożywanie kawy, alkoholu oraz palenia papierosów. Ponadto zaleca się spożywanie od 3 do 5 małych posiłków, które powinny być przeżuwane dokładnie i bez pośpiechu. Dodatkowo, aby doraźnie zwalczyć niestrawność Iberogast może być dobrym rozwiązaniem.

Jakich dolegliwości możemy uniknąć, jedząc zdrowo?

Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą związaną z zaburzeniem w gospodarce węglowodanowej. Wyróżnia się dwa typy cukrzycy - typ I i typ II. W przypadku typu I dużą rolę odgrywa predyspozycja genetyczna, natomiast w typie II czynniki środowiskowe, w tym otyłość i mała aktywność fizyczna. Zdrowe odżywianie, uwzględniające ograniczoną podaż słodyczy i innych węglowodanów oraz tłuszczów, stanowi jeden z ważniejszych elementów zapobiegających cukrzycy. Wraz ze wzrostem otyłości brzusznej rośnie ryzyko wystąpienia cukrzycy. Dodatkowo nadmiar tkanki tłuszczowej, zgromadzonej na skutek zbyt dużej podaży kalorycznej w stosunku do zapotrzebowania, przyczynia się do uwalniania szkodliwych kwasów tłuszczowych, które mają bardzo niekorzystny wpływ na metabolizm glukozy.

Zaparcia

Zaparcia to bardzo częsty problem z tendencją do występowania u kobiet. Związane są ze zbyt małą częstotliwością wypróżnień (mniej niż 2 na tydzień), powiązane z trudnością w ich zapoczątkowaniu oraz uczuciem niepełnej defekacji. Bardzo ważnym elementem warunkującym zaparcia jest dieta. Ocenia się, że największy udział w poprawnym oddawaniu stolca ma dobowe spożycie błonnika, które według WHO (World Health Organization) powinno wynosić 20-40 gramów. Błonnik znajdziemy między innymi w świeżych owocach i warzywach (głównie rośliny strączkowe), produktach zbożowych (kasze, płatki owsiane, otręby, pieczywo pełnoziarniste, orzechy). Błonnik ma ogromne znaczenie nie tylko w redukcji zaparć, ale także w obniżeniu stężeń trójglicerydów we krwi i ciśnienia tętniczego, redukcji poziomu glukozy we krwi oraz rozwoju korzystnych bakterii jelitowych.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Jakich dolegliwości możemy uniknąć, jedząc zdrowo?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Reducan Diabet
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 29 maja 2020 r.

Zadaj pytanie on-line