Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo

Pogadajmy o cukrzycy - OGLĄDAJ NA ŻYWO od godz. 20.00!

Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, styczeń 2020, nr 1 (288)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 8 stycznia 2020 r.

Diabetyk

W najnowszym styczniowym numerze DIABETYKA o tym, jak działają flozyny, czyli leki, które po wielu staraniach środowiska diabetologicznego w końcu trafiły na listę leków refundowanych. O tym, jak łączyć wysiłek fizyczny z insulinoterapią. Poza tym w numerze 1 opisujemy rolę błonnika pokarmowego w regulacji glikemii, przybliżamy zasady włączenia insuliny do leczenia osób z cukrzycą typu 2, a także zajmujemy się wątkiem współistnienia cukrzycy i arytmii sercowej.

Osobom sięgającym beztrosko po leki przeciwbólowe polecamy lekturę artykułu na ten temat, ponieważ fakt, iż wiele z nich sprzedawanych jest bez recepty nie znaczy, że można je stosować dowolnie i bez refleksji. Zachęcamy też do pozytywnie wpływających na wzrok ćwiczeń mięśni oczu oraz poznania wyjątkowych właściwości mniszka lekarskiego. Spróbujcie wypróbować nasze kuracje domowe dla skóry dłoni, nie są wymagające w przygotowaniu, a mimo to działają (także u mężczyzn, jeśli już uda się ich przekonać do nałożenia papki z siemienia lnianego na dłonie i niemarudzenia z tego powodu).

DiabetykPOCZYTALNIA
4 Plan obniżenia kosztów insuliny
Aktywność fizyczna jest...
Prace nad tabletką z insuliną
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
6 Obchody Światowego Dnia Cukrzycy 2019
DIABETYK POLECA
8 Jak połączyć wysiłek z insulinoterapią? (cz. 1)
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
12 Cukrzyca i arytmia - groźny duet
14 Poznaj flozyny - wreszcie są refundowane!
16 Błonnik reguluje glikemię
POD LUPĄ
18 Ostrożnie z lekami przeciwbólowymi
21 Panowie badajcie prostatę
24 Naczyniowe choroby mózgu
ABC INSULINOTERAPII
26 Gdy nadchodzi czas na insulinoterapię
LEKARZ ODPOWIADA
28 Czy cukrzyca powoduje arytmię serca?
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Co jeść przy niedoczynności tarczycy?
33 Bulwy na stół
36 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
38 Naturalne sposoby na zdrowe oczy
40 Niezłe ziółko... Mniszek lekarski
ZADBAJ O SIEBIE
41 Alabastrowe dłonie
44 Apteki
46 Roz(g)rywka
47 Prenumerata

DIABETYK POLECA
Jak połączyć wysiłek z insulinoterapią? (cz. 1)
Nieprawdą jest, iż bardziej intensywny wysiłek bardziej obniża glikemię. Większa jego intensywność może powodować zwiększoną produkcję hormonu noradrenaliny, co skutkuje wzrostem stężenia glukozy we krwi (często dochodzi do tego w wyniku ćwiczeń beztlenowych, np. oporowych, siłowych). Obniżeniu glikemii najbardziej sprzyja długotrwały wysiłek o średnim natężeniu (długi trucht, jazda na rowerze). Istnieją doniesienia, że dodanie krótkotrwałego intensywnego wysiłku (np. sprint) po długotrwałym wysiłku o średnim natężeniu (po sesji biegowej), powoduje, że glikemia przestaje się obniżać. Mieszanie rodzajów wysiłku (np. gry zespołowe, jak piłka nożna, w których trochę się odpoczywa, trochę intensywnie biega) wiąże się z mniejszym spadkiem glikemii niż sam wysiłek aerobowy (nawet spacer).

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Poznaj flozyny - wreszcie są refundowane!
Współistnienie cukrzycy i schorzeń sercowo-naczyniowych zwiększa ryzyko hospitalizacji pacjentów z powodu niewydolności krążenia. Ogłoszone w 2018 roku, podczas kongresu American College of Cardiology, wyniki badania klinicznego The DECLARE-TIMI 58 wskazują, że możliwe jest zmniejszenie ryzyka hospitalizacji pacjentów leczonych flozynami. Badanie przeprowadzono w 882 miastach 44 krajów. Uczestniczyło w nim ponad 17 160 pacjentów z cukrzycą. Pacjenci leczeni dapagliflozyną byli o 38% rzadziej hospitalizowani z powodu niewydolności krążenia w porównaniu z pacjentami zażywającymi inne leki.

Na podstawie wyników badań DEPICT-1 oraz DEPICT-2 rozszerzono wskazania dla dapagliflozyny do stosowania u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 1. Dotychczas dapagliflozyna, inhibitor SGLT-2, miała zarejestrowane wskazania tylko do leczenia cukrzycy typu 2. Ponieważ flozyny zwiększają ilość glukozy wydalanej w moczu, mogą sprzyjać infekcjom dróg moczowych i rodnych, dlatego podczas ich stosowania niezbędna jest staranna higiena okolicy narządów moczowo-płciowych.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Błonnik reguluje glikemię
Roli błonnika w organizmie nie da się wycenić, wpływa bowiem na wiele różnych procesów wpływających na nasze zdrowie, począwszy od regulacji pracy przewodu pokarmowego, przez działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwhiperglikemiczne, a kończąc na profilaktyce chorób nowotworowych.

Mimo iż błonnik pokarmowy nie jest rozkładany przez enzymy trawienne ani nie jest przyswajany przez organizm odgrywa bardzo ważną rolę w zachowaniu dobrego stanu zdrowia. Ponieważ produkty zawierające błonnik są trudniej strawne i wolniej ulegają rozkładowi, glukoza z nich pochodząca przenika do krwiobiegu powoli i równomiernie. Dlatego poziom glukozy we krwi nie rośnie gwałtownie, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie stabilnej glikemii po posiłku. Produkty bogate w błonnik w mniejszym stopniu podnoszą stężenie glukozy we krwi niż posiłki o niewielkiej jego zawartości. Tak więc, więcej błonnika w diecie oznacza niższe glikemie.

ABC INSULINOTERAPII
Gdy nadchodzi czas na insulinoterapię
Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego kładą duży nacisk na indywidualizację leczenia. Powinno być ono dostosowane m.in. do wieku pacjenta, czasu trwania cukrzycy, możliwości percepcyjnych, osobistych preferencji. Ma to bardzo duże znaczenie z punktu widzenia skuteczności leczenia, a co za tym idzie prewencji powikłań i zachowania zdrowia w chorobie. Istotne jest tutaj nie tylko wybranie odpowiedniego schematu leczenia - w czym udział ma zarówno lekarz, jak i pacjent - ale i preparatów insuliny, których zasady stosowania będą akceptowalne i przestrzegane przez głównego zainteresowanego, czyli pacjenta.

Idea indywidualizacji leczenia jest efektem wyników wielu badań naukowych. Dzięki nim doszło do liberalizacji celów wyrównania metabolicznego cukrzycy u osób po 70. r.ż., z cukrzycą trwającą powyżej 20 lat. Okazało się bowiem, że w ich przypadku ograniczenie incydentów niedocukrzenia (hipoglikemii), będących skutkiem ubocznym insulinoterapii, jest istotniejsze niż uzyskanie ogólnie rekomendowanej (jako prawidłowej) wartości hemoglobiny glikowanej równej, poniżej 7%.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Co jeść przy niedoczynności tarczycy?
Strategia żywieniowa w terapii pacjenta z chorobą tarczycy obejmuje kilka elementów, w tym ocenę zwyczajowego sposobu żywienia, diagnozę żywieniową, zaplanowanie interwencji żywieniowej oraz monitorowanie sposobu żywienia i osiąganych efektów. Nie są zalecane diety rygorystyczne, niskoenergetyczne, oparte na znacznej eliminacji któregokolwiek z makroskładników (białek, tłuszczów czy węglowodanów).

Niekiedy pacjenci, szukając skutecznej terapii w redukcji masy ciała, znacząco ograniczają w diecie podaż tłuszczów, tymczasem należy zdecydowanie wystrzegać się niskotłuszczowych diet, które mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego i niewystarczające wchłanianie, zwłaszcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Najbardziej korzystną modyfikacją będzie zwiększenie spożycia tłuszczów zawierających kwasy tłuszczowe nienasycone (oleje roślinne, orzechy, awokado, pestki, ryby). Dodatkowo, planując dietę, należy uwzględnić zaburzenia gospodarki węglowodanowej, a zatem ograniczyć podaż węglowodanów, i wybierać jedynie te, które nie będą znacząco wpływały na wzrost stężenia glukozy i insuliny, czyli węglowodany o niskim indeksie glikemicznym.

ZADBAJ O SIEBIE
Alabastrowe dłonie
W dzisiejszych czasach jesteśmy zwolnieni z wielu czynności postarzających nasze dłonie. Jednak utrzymanie skóry rąk w dobrej kondycji jest o wiele trudniejsze z powodu bardzo groźnych detergentów i chemii stosowanej na co dzień. Wskazane jest używanie kremów przeznaczonych tylko do pielęgnacji rąk (po każdym ich myciu). Zarówno w dni słoneczne, jak i w te pochmurne czy mroźne powinno pokrywać się dłonie kremem lub środkiem z dużym filtrem.

Cukrzyca także robi swoje: diabetycy bardzo często skarżą się na nadmierną suchość skóry. Z myślą o współczesnych zagrożeniach firmy kosmetyczne wprowadzają coraz doskonalsze produkty. Mogą mieć działanie pielęgnacyjne lub regenerujące. Do pierwszej grupy zaliczamy kremy wzmacniające skórę suchą, hamujące utratę wody i nawilżające. Takich kosmetyków powinniśmy używać przed każdym wyjściem z domu i po każdym myciu rąk.

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, styczeń 2020, nr 1 (288)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 10 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line