Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jakie powikłania niesie cukrzyca typu 2.?

Artykuł partnera, dodano: 10 stycznia 2020 r.

Na hasło "powikłania cukrzycy" wielu osobom przypominają się opowieści o amputacji nogi. Rzeczywiście, to jedno z możliwych powikłań, ale znacznie częstsze są powikłania kardiologiczne. Produkowana w trzustce insulina obniża poziom cukru we krwi w zdrowym organizmie. Gdy organizm jest chory na cukrzycę, oznacza to, że ten mechanizm zawodzi. W cukrzycy typu 1. trzustka w ogóle nie produkuje insuliny, natomiast w cukrzycy typu 2. produkuje jej za mało. Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia i prowadzić do licznych powikłań.

Badania dla cukrzyków

Największe problemy dotyczą osób, które nie leczą się lub nie badają. Przy odpowiednim trybie życia i diagnostyce wiele poważnych problemów cukrzycowych można wyeliminować. Przykładowo cukrzycy, którzy mają historię problemów z sercem, są bardzo narażeni na zawały czy udary. Ryzyko ich wystąpienia znacznie spada przy zachowaniu odpowiedniej profilaktyki. Regularne wykonywanie badań krwi i wątroby może wykryć zmiany i nie dopuścić do tego, by pojawiły się powikłania kardiologiczne.

Razem daje to profil, który ułatwia lekarzowi leczenie, a cukrzykowi daje informację na temat ryzyka pojawienia się chorób. Powikłania kardiologiczne po cukrzycy dzielą się na wczesne, które mają zazwyczaj ostry przebieg, i przewlekłe, które występują później, ale mogą mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia.

Hipoglikemia i hiperglikemia - częste powikłania cukrzycy

Hipoglikemia oznacza gwałtowne obniżenie ilości cukru we krwi, w wyniku m.in. za dużej dawki lekarstw (dotyczy to już głównie leków starej generacji). Większość nowych leków nie tylko obniża poziom cukru, ale zmniejsza też ryzyko sercowo-naczyniowe. Z kolei hiperglikemia to nadmiar cukru we krwi. Zdarza się częściej, bo łatwo do niej dopuścić, lekceważąc zalecenia lekarza lub zapominając o lekarstwach. Niektórzy zmagają się z hiperglikemią również w sytuacji stresowej. Hiperglikemia może doprowadzić do objawów skórnych w cukrzycy typu 2., takich jak wybroczyny. Innym skutkiem hiperglikemii może być kwasica ketonowa.

Jakie powikłania niesie cukrzyca typu 2.?

Kwasica - jedno z powikłań cukrzycy

Wśród wczesnych powikłań cukrzycy często wymienia się kwasicę. Kwasica ketonowa objawia się:
 • bólem brzucha,
 • pragnieniem,
 • nudnościami,
 • bólami głowy,
 • zmęczeniem,
 • parciem na pęcherz,
 • brzydkim zapachem z ust.
Kwasica najczęściej występuje w cukrzycy typu 1., ale może też zdarzyć się chorującym na cukrzycę typu 2., gdy pacjenci nieuważnie stosują się do zaleceń lub całkowicie rezygnują z leczenia. Nieleczona kwasica może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, a w efekcie - do śmierci.

Kwasica mleczanowa to kolejny, bardzo rzadko występujący rodzaj kwasicy. Jest efektem ubocznym przyjmowania leków przeciwcukrzycowych u osób z niektórymi schorzeniami.

Cukrzyca typu 2. - powikłania kardiologiczne

Powikłania kardiologiczne cukrzycy typu 2. rozwijają się długo, ale mogą być śmiertelne. Należy do nich np. choroba niedokrwienna serca, która jest najczęściej występującym powikłaniem kardiologicznym w cukrzycy typu 2. Cukrzycy częściej dostają też zawału i są bardziej narażeni na udar mózgu. Oczywiście staranne leczenie i badanie się sprawiają, że ryzyko występowania powikłań cukrzycy typu 2. znacząco spada. Nieleczona cukrzyca to poważne zagrożenie dla zdrowia zarówno w krótkiej perspektywie, jak i pod kątem groźnych chorób przewlekłych, takich jak właśnie powikłania kardiologiczne.

Późne powikłania cukrzycowe

Wśród innych, późnych, bardzo groźnych powikłań cukrzycowych należy wymienić również:
 • nefropatię cukrzycową, czyli uszkodzenia nerek,
 • neuropatię cukrzycową, czyli uszkodzenia nerwów,
 • retinopatię cukrzycową, czyli uszkodzenia wzroku lub oślepnięcie,
 • zespół stopy cukrzycowej, czyli owrzodzenia lub amputacja nogi,
 • nieprawidłowy przebieg ciąży,
 • infekcje grzybicze i zakażenia,
 • nasiloną próchnicę i choroby dziąseł.
Centrum Medyczne Synexus oferuje m.in. konsultacje ze specjalistą, bezpłatne badanie wątroby na urządzeniu FibroScan® oraz pakiet badań krwi (lipidogram, morfologia, kreatynina, glukoza) dla osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. oraz powikłaniami kardiologicznymi. Pacjenci mogą poznać nowe możliwości terapeutyczne w ramach prowadzonych programów badań klinicznych.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Jakie powikłania niesie cukrzyca typu 2.?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Reducan Diabet
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 29 maja 2020 r.

Zadaj pytanie on-line