Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo Oferta specjalna!
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Dlaczego cukrzyk powinien mieć w domu rower stacjonarny?

dodano: 10 marca 2020 r.

Cukrzyca nie bez powodu zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Jak wskazują statystyki, na tę chorobę cierpi coraz większa liczba osób. Diabetycy muszą ściśle przestrzegać codziennej diety, aby choroba przebiegała łagodniej, a samopoczucie było na odpowiednim poziomie. Niezwykle istotna w przypadku cukrzycy jest również aktywność fizyczna, zwłaszcza jazda na rowerze. Ważnym jest tutaj fakt, aby do sportu stosować rowerek treningowy.

Dlaczego cukrzycy muszą dbać o kondycję?

Wyniki licznych badań wskazują, iż diabetycy powinni szczególnie zadbać o codzienną aktywność. Regularny ruch wzmacnia serce, poprawia krążenie krwi, reguluje ciśnienie, a nawet może wpłynąć na zmniejszenie poziomu cukru we krwi oraz poziomu złego cholesterolu. Sport przyczynia się również do podwyższenia zdrowego cholesterolu HDL, który pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Warto wiedzieć, że u diabetyków z cukrzycą typu 2, którzy wprowadzą do życia ruch, możliwe jest zmniejszenie dawki przyjmowanej insuliny.

Rower stacjonarny, a cukrzyca

Ciekawostką i zarazem istotną informacją dla cukrzyca jest to, iż na jego zdrowie najlepiej wpływa jazda na rowerku stacjonarnym. Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle, a także szwedzcy badacze wykazali, że krótsze serie intensywnych ćwiczeń, do których wykorzystuje się rower treningowy, mogą znacznie poprawić zdrowie cukrzyka. Przede wszystkim tego typu sport wpływa na pracę serca oraz ułatwia kontrolę cukru we krwi.

Niezwykle ważne jest tutaj odbywanie treningu interwałowego, który polega na wykonywaniu intensywnych ćwiczeń aerobowych w krótszym czasie. W badaniu wzięły udział osoby chorujące na cukrzycę typu 2, które zostały poddane ćwiczeniom na rowerze stacjonarnym przez okres 12 tygodni. Po tym czasie wszyscy przeszli różnorodne badania, zwłaszcza rezonans magnetyczny oraz pomiar cukru we krwi.

Jak wskazały wyniki badań, krótszy trening na rowerku wpłynął na lepszą pracę serca, zwłaszcza lewej komory, która w przypadku cukrzyków nie działa prawidłowo. Spadło również stężenie glukozy i poziom otłuszczenia wątroby.

Trening HIT na rowerze stacjonarnym - jak go wykonać?

Ćwiczenia wystarczy wykonywać kilka razy w tygodniu przez około 20-25 minut. Najlepiej podzielić je na 6 sprintów, z czego każdy trwa 30 sekund. Odpoczynek z kolei przeprowadzamy przez 4 minuty po każdym sprincie. Warto pamiętać, że ww. odpoczynek wcale nie wiąże się z zaprzestaniem jeżdżenia. W tym czasie nadal pedałujemy, jednak w wolniejszym tempie, który pozwoli nam uspokoić oddech i mięśnie.

Rowerek treningowy nie tylko może wpłynąć na poziom cukru we krwi i lepszą pracę układu sercowo-naczyniowego, ale również poprawi sylwetkę i polepszy samopoczucie. Regularny ruch działa jak swoisty „hamulec” na produkcję kortyzolu, którzy wytwarzany jest pod wpływem sytuacji nerwowych.

Jak wybrać rower treningowy?

W doborze odpowiedniego rowerka pomoże nam sklep sportowy, w którym będziemy mogli przetestować sprzęt oraz dopasować go nie tylko do swojego wzrostu i wagi, ale również do swoich predyspozycji i preferencji. Pracownik sklepu będzie mógł udzielić nam porady i odpowiedzieć na nasze pytania. Warto wiedzieć, że na rynku jest dostępnych wiele modeli rowerów stacjonarnych, w tym rowery magnetyczne, mechaniczne, czy też elektromagnetyczne, które różnią się parametrami technicznymi.

Dlaczego cukrzyk powinien mieć w domu rower stacjonarny?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Lusii  IP: 46.169.113.xxx(2020-03-11 00:01:40)
Ja choruje 27 lat i rower jest na topie dziennym Praca w ogródku i mycie okien to mogę nawet zjeść czekolade


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Dlaczego cukrzyk powinien mieć w domu rower stacjonarny?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 11 sierpnia 2020 r.

Zadaj pytanie on-line