Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Czytelnia

Jedz dobrze i nie tyj - Zbigniew Młynarski

dodano: 24 czerwca 2020 r.

Dlaczego czasami tak trudno jest przestać za dużo jeść? Czy menu przy cukrzycy musi oznaczać mniejszą satysfakcję z jedzenia? Co zrobić, aby organizm wysyłał dobre sygnały i podpowiadał, kiedy i co jeść? Jak sprawdzić, czy unikanie "chemii" zawsze prowadzi do zdrowego odżywiania? Książka Zbigniewa Młynarskiego "Jedz dobrze i nie tyj" podpowie, jak odnaleźć drogę do zdrowego odżywiania.

Jadamy za dużo, bo zbyt często chcemy jeść, a jak już zaczniemy, trudno jest nam przestać. Tkwi w nas jakaś przemożna siła, która sprawia, że chce nam się jeść. Często nie potrafimy się jej przeciwstawić. Można ją porównać do żywiołu. Niekiedy staramy się z nią walczyć, zmuszając się do jedzenia mniej oraz wyrzekania się niektórych produktów. Niestety, nazbyt często głównym skutkiem tych wysiłków jest obniżenie przyjemności jedzenia.

Jedz dobrze i nie tyj - Zbigniew Młynarski

Zamiast walczyć z żywiołem, lepiej go ujarzmić i wykorzystać dla swojego dobra. Zbigniew Młynarski, autor książki "Jedz dobrze i nie tyj" opracował receptę na to, jak zmienić ukierunkowanie tej tkwiącej w nas siły. Książka ta powstała z inicjatywy i namowy nieżyjącego już Profesora Janusza Kellera, będącego jedną z najwybitniejszych postaci w historii polskiej nauki o żywieniu człowieka. Pan Profesor powtarzał autorowi wielokrotnie: "opanował pan bardzo dobrze tajniki dietetyki, zdobywając wiedzę dla siebie, a nie w celu wykonywania zawodu. Patrzy pan na zasady odżywiania z innej perspektywy niż osoby parające się tym zawodowo. Jest pana obowiązkiem podzielenie się częścią swoich przemyśleń z wszystkimi osobami, które pragną wyregulować swoje poczucie apetytu, żeby móc zawsze jeść to, na co im przyjdzie ochota, a jednocześnie odżywiać się zdrowo i czerpać z jedzenia możliwie najwięcej przyjemności".

Powstała zatem książka, która nie pretenduje do roli podręcznika naukowego, lecz prezentuje wiedzę o odżywianiu podaną przystępnie, adresowaną do wszystkich zainteresowanych. Informacje zawarte w tej publikacji mają solidne podstawy naukowe i poparte są racjonalną wiedzą o odżywianiu. "Jedz dobrze i nie tyj" jest pozycją bardzo użyteczna także dla praktykujących dietetyków, ponieważ ułatwia lepsze zrozumienie problemów osób, którym pomagają.

Fragment książki:

Sięganie po więcej
Są osoby, które trapi głód emocjonalny, ponieważ nie potrafią na co dzień znajdować w jedzeniu odpowiedniej przyjemności. Stąd po niektórych posiłkach ich organizm uczuciem niedosytu domaga się czegoś jeszcze, aby wyrównać brak oczekiwanej przyjemności. Uczucie to zna również wiele osób z nadwagą. Spożywają posiłki z obawą, że od jedzenia tyją. Chociaż nie zawsze sobie to uświadamiają, po posiłku gdzieś w głębi ducha mają żal, że z głodu jednak coś zjadły i przybyło im tkanki tłuszczowej. Powstaje wtedy nieśmiałe: "oj tam, zjem jeszcze coś słodkiego dla samej przyjemności".


Książkę można nabyć tutaj https://bit.ly/3erYMZv

Jedz dobrze i nie tyj - Zbigniew Młynarski


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Czytelnia: Jedz dobrze i nie tyj - Zbigniew Młynarski
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 9 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line