Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Opowiadania

Opowiadanie Marty


dn. 22.08.2006 roku.

Cześć mam na imię Marta. Nie choruję na cukrzycę, ale regularnie odwiedzam tę stronkę. Każdy dziwi się i pyta co tu robię. Otóż miałam chłopaka z cukrzycą, dzięki któremu zrozumiałam czym jest cukrzyca. I zauważyłam, że bardzo mało ludzie wiedzą o tej chorobie. Dlatego ja postanowiłam poznać tę chorobę bliżej... Może to dziwne, lecz myślę, że ta wiedza przyda mi się w przyszłości i w głębi duszy czuję że znalazłam swoje powołanie.

"Pomoc diabetykom" to nie znaczy tylko;
"podawanie insuliny, stosowanie właściwej diety".
"Pomoc diabetykom" to zaakceptować ich takimi jakimi są.

Jest jednak coś, co mnie przytłacza... Otóż moja rodzina nie może rozumieć, jak w ogóle mogę myśleć w taki sposób; nie biorą tego na poważnie. Nie chcą nawet o tym słyszeć. Wiem jest to choroba na całe życie. Chorym nieraz wydaje się przekleństwem-mają ją i nie mogą się jej pozbyć "Jest z Nimi na dobre i złe", ale można z nią żyć i w związku z partnerem dobrze funkcjonować.

Co mnie dziwi i zastanawia - prognozy badań wskazują, że coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę i jak ostatnio czytałam, ta liczba rośnie z każdym rokiem. Wiedza Polaków jest bardzo mała, a dla osób postronnych wręcz bardzo trudna do zdobycia. Nie rozumiem dlaczego nie ma kursów przybliżających ten problem osobom zdrowym, ale potrzebującym tego typu wiedzy. Jeżeli prawdą jest, że coraz więcej osób zapada na tę chorobę trzeba coś zrobić, uświadomić społeczeństwu, że życie z cukrzycą zmieni się, ale będąc oswojonymi z tym schorzeniem, nie będzie tak przerażające. Bez wiedzy tej także związek dwójki ludzi może się rozpaść. Dziecko które ma cukrzycę jest źle traktowane przez innych gdyż ludzie nie wiedzą nic o tej chorobie. Społeczeństwo nasze nie jest przygotowane do stanięcia oko w oko z nią. Większość ludzi boi się osób z ta chorobą gdyż jest bardzo ograniczona wiedza w tej materii.

Owszem są opisane ważne rzeczy w internecie, ale to nie do końca to. Trzeba uświadomić społeczeństwu, że to nic złego - cukrzyk to też człowiek. A nasza wiedza nie może kończyć się na tym, że jak przeczytamy w internecie o cukrzycy to wystarczy. Jak osoba postronna w razie spotkanie z diabetykiem, który akurat zasłabł, ma się zachować?

Napisałam to po to, aby ludzie wiedzieli, że świat w jakim żyją diabetycy jest tym samym, ,zdrowym" światem i każdy powinien również pomyśleć o nich, gdyż po jakimś czasie będą Oni potrzebowali pomocy drugiej osoby.

"Wysyłając dziecko do szkoły czy jesteśmy pewni, że w razie konieczności nauczyciel, koleżanka lub kolega pomogą Jemu".

"Czy w kościele lub na ulicy ktoś będzie potrafił podać pomocną dłoń, jak będzie potrzebna".

Marta
GG: 7052791.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Opowiadania: Opowiadanie Marty
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 14 lipca 2020 r.

Zadaj pytanie on-line