Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Połączyła ich górska pasja i... cukrzyca. 5000 metrów nad poziomem cukru

źródło: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, dodano: 23 września 2015 r.

Choroba to nie wyrok - udowadniają pacjenci prof. Tomasza Klupy, którzy pod opieką lekarzy i doświadczonych przewodników górskich zdobywają kolejne szczyty w ramach projektu "5000 metrów nad poziomem cukru". Z okazji zakończenia jednego z etapów akcji - wyprawy w Alpy - w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie odbyła się konferencja prasowa.

Konferencja rozpoczeła się o godz. 11 w sali odpraw Oddziału Chorób Metabolicznych. Obecni byli na niej zarówno organizatorzy akcji: prof. Tomasz Klupa, podróżnik Wojciech Wiltos oraz dr Andrzej Gawrecki, jak również pacjenci - uczestnicy wyprawy. Ze strony mediów gościliśmy dziennikarzy Gazety Krakowskiej, Radia Kraków, Radia Eska oraz Zet Gold. Po wspólnym oglądaniu fimu z wyprawy, nadszedł czas na pytania. Dziennikarzy interesowało przede wszystkim to, jak chorzy radzili sobie w trudnych warunkach górskich oraz czy zechcą poszerzyć zakres swojej aktywności fizycznej np. o jazdę na nartach czy udział w maratonach biegaczy.

Sama akcja "5000 m n.p. cukru" to wyraz nowoczesnego spojrzenia na chorych z cukrzycą. Dziś bowiem ważne jest już nie tylko kontrolowanie poziomu cukru, ale przede wszystkim utrzymanie możliwie wysokiej jakości życia chorego, jego aktywności zawodowej i fizycznej. Ponieważ w zachowaniu tej ostatniej najlepiej sprawdza się wysiłek tlenowo-interwałowy, jakiego dostarczają górskie wycieczki, profesor Tomasz Klupa z Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wpadł na innowacyjny pomysł. Wraz z podróżnikiem i alpinistą - Wojciechem Wiltosem - postanowił stworzyć zespół złożony z lekarzy oraz pacjentów z cukrzycą typu I, który mają wspólnie przygotowywać się do zdobycia jednego z pięciotysięczników.

- Nasza akcja to ukłon w stronę diabetyków, którym chcemy powiedzieć, że cukrzyca to nie koniec świata i da się z nią żyć. Z drugiej strony to przesanie do środowisk medycznych,by nie zabraniali swoim pacjentom aktywności fizycznej - mówił podczas spotkania prof. Tomasz Klupa.

Akcja trwa od zeszłego roku i przebiega etapami. Pierwszą wspólną "wyprawą" była jesienna wycieczka w Gorce trasą Maratonu Gorczańskiego. Uczestnicy w ciągu 2 dni przeszli 42 km po górach. Żaden z pacjentów nie miał większych problemów z kontrolą glikemii a grupa świetnie się zintegrowała. Następnym krokiem był "Zimowy obóz przetrwania", także w Gorcach, który odbywał się w lutym br. Jego najważniejszym celem była nauka poruszania się w górach zimą i biwakowania na śniegu. Nabycie takich umiejętności było niezbędne przy wyprawach w wyższe góry.

Połączyła ich górska pasja i... cukrzyca. 5000 metrów nad poziomem cukru

Ostatnio grupa pacjentów wybrała się w Alpy by, w bardzo trudnych warunkach pogodowych, zdobywać szczyty o wysokości ponad 3000 metrów n.p.m. Wyprawa trwała cztery dni.

Zwieńczeniem całego projektu ma być zdobycie pięciotysięcznika, na przełomie czerwca i lipca 2016 roku. Najprawdopodobniej będzie to góra Ararat. Swoje doświadczenia uczestnicy wyprawy opiszą w specjalnym przewodniku dla osób z cukrzycą.

Kierownikiem wszystkich wypraw jest p. Wojciech Wiltos - alpinista i podróżnik, zdobywca nagrody podróżniczej Kolosa za wyprawę do Chile - Atacama 2000. Patronat honorowy objął Bogdan Wenta - słynny trener piłki ręcznej. W wyprawie bierze udział 25 osób, przeważnie w wieku od 20 do 30 lat. Większość z nich nie miała żadnego wcześniejszego doświadczenia wyprawach górskich.

Maria Włodkowska
rzecznik prasowy SU w Krakowie




Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~L.R.  IP: 83.27.145.xxx(2015-09-24 14:59:13)
Brawo,brawo,brawo,tak trzymać chłopaki


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: Połączyła ich górska pasja i... cukrzyca. 5000 metrów nad poziomem cukru
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line