Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Brak ruchu - brak zdrowia. Podsumowanie Programu PoZdro! we Wrocławiu

źródło: Fundacja Medicover, dodano: 27 czerwca 2017 r.

Po-zdroWe Wrocławiu zakończyła się druga edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover. W roku szkolnym 2016/2017 przebadanych zostało 2340 uczniów (72 proc. badanej populacji), z czego 326 znalazło się w grupie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu 2. W sumie w ciągu dwóch edycji Program objął 4453 dzieci (66,6 proc. ogółu uczniów), a 607 zaproszonych zostało do udziału w specjalistycznej opiece indywidualnej.

Wyniki badań wskazują na wyraźny problem: wrocławscy nastolatkowie mają trudności z wydolnością fizyczną - prawie 18 proc. nie może wykonać testu sprawnościowego.

W drugiej edycji Programu PoZdro! Fundacji Medicover realizowanej w roku szkolnym 2016/2017 2340 uczniów (aż 72 proc. badanej populacji) klas pierwszych z 35 wrocławskich gimnazjów zostało przebadanych pod kątem występowania czynników ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. 326 dzieci (14 proc.) znalazło się w grupie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu 2. W sumie w ciągu dwóch lat trwania inicjatywy badaniami przesiewowymi objętych zostało 4453 nastolatków (66,6 proc. populacji), z czego aż 607 zostało zaproszonych do konsultacji z interdyscyplinarnym zespołem specjalistów: lekarza, dietetyka, trenera i psychologa.

- Wysoka frekwencja dzieci w naszych badaniach nie byłaby możliwa bez wzorcowej wręcz współpracy ze szkołami we Wrocławiu, jak również wsparciu Departamentu Edukacji, Wydziału Gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych - podkreśliła Katarzyna Kostuch, Koordynator Lokalny Programu PoZdro! Fundacji Medicover we Wrocławiu. - Dla chętnych szkół dotychczas biorących udział w Programie przygotowaliśmy specjalne tablice edukacyjne, które w pigułce przekazują wiedzę na temat groźnej choroby, jaką jest otyłość, w prosty i przejrzysty sposób pokazują zasady zdrowego żywienia oraz uświadamiają młodzieży jak ważna jest aktywność fizyczna w naszym życiu.

Brak ruchu - brak zdrowia. Podsumowanie Programu PoZdro! we Wrocławiu

Analiza danych z badań w obu edycjach Programu wyraźnie pokazuje alarmujący trend - spadek liczby młodzieży z bardzo dobrą i dobrą wydolnością fizyczną (z 35,9 proc. do 30 proc.), wzrost liczby dzieci z wydolnością bardzo słabą, słabą oraz dostateczną (z 59 proc. do 61,2 proc.) oraz odsetek młodzieży, która nie może wykonać testu sprawnościowego (prawie 18 proc!).

- Wyniki II edycji Programu we Wrocławiu potwierdzają, że u wrocławskiej młodzieży problem zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi istnieje. Odsetek dzieci z nadwagą i otyłością jest najniższy wśród wszystkich miast, w których Program jest prowadzony, jednak ponad 94 proc. przebadanych uczniów ma wady postawy i jest to najwyższy wskaźnik z miast PoZdro! (średnia dla Polski: 77,8%) - podkreśliła dr Ewa Rutkowska, lekarz ZOI. - Bardzo niepokojący jest również odsetek badanych, którzy ze względu na problemy zdrowotne nie może nawet wziąć udziału w prostym teście sprawnościowym oraz tych, u których to badanie musiało zostać przerwane ze względu na zbyt wysokie tętno.

Szczegółowe wyniki drugiej edycji:
  • Nadwaga i otyłość występują u 18,7% przebadanych nastolatków (17,5% w I edycji).
  • Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u 27,6% jego uczestników (30% w I edycji).
  • Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 61,2% badanych (59% w I edycji).
  • W związku z bardzo słabą wydolnością fizyczną test sprawnościowy musiało przerwać aż 8,8% uczniów a kolejne 9% w ogóle nie wzięło udziału w badaniu ze względu na trwałe dolegliwości zdrowotne!
  • Nieprawidłową postawę ciała ma aż 94,1% badanych (93,6% w I edycji).
  • Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 13% badanych uczniów niebędących pod opieką okulisty (12% w I edycji).
Badania oraz specjalistyczna opieka dla osób znajdujących się w grupie ryzyka to tylko jeden z elementów Programu. Od startu Programu we Wrocławiu we wrześniu 2015 roku, Fundacja Medicover zrealizowała 11 warsztatów edukacyjnych obejmujących tematykę zdrowotną i dedykowanych rodzinom, w których wzięło udział 611 osób. Ponad 950 osób poprawiało swoją wydolność fizyczną na zajęciach sportowych organizowanych przez Fundację, a 82 wzorowych uczestników Programu PoZdro! nauczyło się przygotowywać zdrowe i smaczne posiłki na specjalnych warsztatach kulinarnych. Z pakietu Lekcji Multimedialnych PoZdro! skorzystało 39 szkół gimnazjalnych na terenie Wrocławia.

Brak ruchu - brak zdrowia. Podsumowanie Programu PoZdro! we Wrocławiu

Efekty działań Programu są widoczne - wiele rodzin zmienia swój styl życia podczas cyklu dwuletnich spotkań ze specjalistami Fundacji Medicover.

- Syn od ponad roku spotyka się ze specjalistami w Programie PoZdro! i widać efekty tej pracy. Kuba gubi zbędne kilogramy, waga pokazuje już ponad 6 kilogramów mniej; zmienia się jego skład ciała - w ciągu roku zgubił ponad 10 kg tkanki tłuszczowej, zbudował masę mięśniową. Kuba więcej się rusza, poprawił swoją wydolność fizyczną, która teraz jest doskonała. Cała rodzina zmienia nawyki i świetnie się z tym czujemy, a specjaliści z Fundacji Medicover dodatkowo motywują Nas do pracy nad sobą. Dzięki warsztatom z dietetykiem mamy większą świadomość, jaka żywność nam szkodzi, jakie produkty są zdrowe, robiąc zakupy czytamy etykiety. Kuba bardzo pilnuje tego, co je; ograniczył spożywanie cukru, jest spokojniejszy, w szkole ze skupieniem bierze udział w lekcjach. Przed badaniami PoZdro! w szkole sami próbowaliśmy zachęcić Kubę do zgubienia zbędnych kilogramów, niestety bez sukcesu, dlatego bardzo się cieszę, że trafiliśmy do Programu - powiedziała Wioletta Wojtkowska, Mama 15-letniego Kuby, który od ponad roku jest uczestnikiem Programu PoZdro!

- Aby uchronić pokolenie naszych dzieci, muszą działać wspólnie - samorządy, szkoły, organizacje pozarządowe - tylko w ten sposób możemy przygotować solidny fundament dla zdrowej przyszłości naszych dzieci - powiedział Jarosław Delewski, Dyrektor Departamentu Edukacji. - Miasto Wrocław jest gospodarzem World Games 2017. Jest to idealna okazja do tego, aby Ci, którzy nie połknęli jeszcze bakcyla sportu, odkryli nową pasję.

- We Wrocławiu realizować będziemy kolejną edycję badań, którą rozpoczynamy już we wrześniu - powiedział Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover. - Ze względu na reformę szkolnictwa i likwidację gimnazjów, badania przeprowadzać będziemy w szkołach podstawowych. Wszystkie dzieci, które znalazły lub znajdą się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych, będą objęte opieką indywidualną naszych specjalistów w dotychczasowym kształcie.

Brak ruchu - brak zdrowia. Podsumowanie Programu PoZdro! we Wrocławiu


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Brak ruchu - brak zdrowia. Podsumowanie Programu PoZdro! we Wrocławiu
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 16 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line