Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Będzie pilotaż programu opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej

źródło: na podstawie informacji PAP, Rynek Zdrowia, Co w Zdrowiu, dodano: 15 czerwca 2023 r.

Ministerstwo Zdrowia planuje pilotaż programu opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej. Celem programu pilotażowego jest sprawdzenie leczenia prowadzonego przez zespół, w którego skład wchodzą specjaliści z oddziałów zabiegowego (chirurgia ogólna) i zachowawczego (chorób wewnętrznych). Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił w do konsultacji. Ośrodkiem odpowiedzialnym za prowadzenie pilotażu będzie Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Szamotułach.

Liczba wysokich amputacji w Polsce (tuż poniżej lub tuż powyżej kolana) wynosi ok. 4,5 tys. rocznie. W Polsce wskaźniki wysokich amputacji przewyższają 2-3 krotnie odpowiednie wskaźniki amputacji we Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Włoch. Polska w statystykach amputacji stopy cukrzycowej plasuje się w niechlubnej czołówce na tle innych krajów europejskich.

Według danych NFZ, w 2018 roku z Polsce koszt wszystkich wysokich amputacji u osób z cukrzycą wyniósł około 44 mln zł, a tzw. wtórne amputacje, czyli amputacje po interwencji naczyniowej stanowią od 26,5 proc. do 44,6 proc.

Podstawą opieki nad pacjentami z zespołem stopy cukrzycowej co do zasady są świadczenia ambulatoryjne, jednak istnieje znaczący odsetek pacjentów, którzy wymagają leczenia w warunkach szpitalnych.

Celem programu pilotażowego jest ocena leczenia pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej przez zespoły oddziałów chorób wewnętrznych i chirurgii, połączonego z pooperacyjną kontrolą procesu gojenia. Obowiązujące obecnie przepisy uniemożliwiają sumowanie świadczeń realizowanych w trakcie jednej hospitalizacji na obu oddziałach.

Ośrodkiem odpowiedzialnym za prowadzenie pilotażu będzie Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Szamotułach, który przy akceptacji konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii opracował i prowadzi leczenie pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej.

W ocenie lekarzy diabetologów i pacjentów olbrzymim problemem chorych jest ograniczenie dostępu do kompleksowej opieki specjalistycznej, która pozwoliłaby na odpowiednie opatrzenie rany w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej, a w sytuacjach konieczności hospitalizacji pozwoliłaby wdrożyć leczenia szpitalne dające szansę na uchronienie chorego przed amputacją kończyny. Dodatkowy olbrzymi problem i trudność w leczeniu chorych z zespołem stopy cukrzycowej, jak podnosi resort, stanowią ciężkie infekcje, nierzadko spowodowane wielolekoopornymi patogenami.

Kto kwalifikuje się do programu?

Realizacja programu potrwa 17 miesięcy i zostanie nim objętych nie więcej niż 200 ośrodków. Udział w pilotażu będzie mógł wziąć pełnoletni pacjent, który ma rozpoznaną cukrzycę typu 1 (E10) lub 2 (E11), lub klasy 3 (E13), z towarzyszącym owrzodzeniem na stopie w lokalizacji poniżej kostek (L97) i spełnia co najmniej jeden z poniższych warunków:
  • występuje u niego ciężka lub umiarkowana infekcja (w przypadku braku postępu leczenia ambulatoryjnego),
  • występuje u niego infekcja patogenem wymagającym zastosowania antybiotyku dożylnego,
  • występuje u niego infekcja patogenem alarmowym wymagającym zastosowania antybiotyku dożylnego, a także izolacji chorego,
  • występuje u niego przewlekła infekcja z towarzyszącym zapaleniem kości wymagającym jej resekcji,
  • istnieje u niego wskazanie do wykonania przeszczepu skóry celem przyspieszenia całkowitego wygojenia rany,
  • nie stwierdzono u niego krytycznego niedokrwienia stopy, wymagającego leczenia rewaskularyzującego albo jest już po skutecznym leczeniu rewaskularyzacyjnym,
  • rokuje odzyskanie funkcji podporowej stopy,
  • został poinformowany przez ośrodek pilotażowy o zakresie i zasadach realizacji świadczeń opieki zdrowotnej przewidzianych w programie pilotażowym oraz wyraził zgodę na udział.

Zakres świadczeń

Program pilotażowy obejmuje:
  1. leczenie szpitalne, nie krótsze niż 11 dni, w trakcie którego opiekę zapewniają we współpracy oddział chorób wewnętrznych oraz oddział chirurgii ogólnej, w ramach której:
    a) wykonuje się niezbędne badania diagnostyczne,
    b) ustala i prowadzi leczenie w zakresie niezbędnym do stabilizacji cukrzycy,
    c) ustala i prowadzi antybiotykoterapię,
    d) ustala zakres leczenia chirurgicznego,
    e) przeprowadza zabieg operacyjny stopy w niezbędnym zakresie,
    f) prowadzi terapię miejscową z wykorzystaniem co najmniej 3 opatrunków podciśnieniowych,

  2. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, obejmującą sześć wizyt kontrolnych w Gabinecie Stopy Cukrzycowej w ramach funkcjonującej Poradni Diabetologicznej, które odbywają się pomiędzy 2. a 21. tygodniem od zakończenia hospitalizacji. Dwie z tych wizyt mogą odbyć się z wykorzystaniem telemedycyny.
Program pilotażowy realizowany będzie przez 21 miesięcy i będzie składał się z trzech etapów:
  1. etapu organizacyjnego, który trwa 1 miesiąc,
  2. etapu realizacji, który trwa 17 miesięcy,
  3. etapu ewaluacji, który trwa 3 miesiące.
Program pilotażowy zakończy raport końcowy, który będzie opracowany na etapie ewaluacji programu pilotażowego. W ramach prac nad raportem zostanie dokonana analiza mierników oraz wskaźników efektywności i jakości realizowanych świadczeń w ramach programu pilotażowego. Analiza ta pozwoli na dokonanie oceny organizacji opieki oraz na ocenę, czy zastosowany model organizacyjny wpływa na poprawę jakości, ciągłości i efektywności opieki nad pacjentami z zespołem stopy cukrzycowej.

Pełna treść projektu Rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej z dnia 13 czerwca 2023 r.


Image by kroshka__nastya on Freepik


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Będzie pilotaż programu opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 16 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line