Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Debata Wprost na Forum Ekonomicznym: W chorobach cywilizacyjnych jest znaczna poprawa leczenia

źródło: Wprost, dodano: 20 września 2023 r.

Wiele zmieniło się w ostatnich latach, jeśli chodzi o możliwości leczenia w Polsce takich chorób cywilizacyjnych jak niewydolność serca, cukrzyca, choroba otyłościowa - podkreślali eksperci obecni na debacie podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Wciąż są wyzwania. - Staramy się rozwiązywać problemy dla pacjentów - zaznaczał wiceminister Maciej Miłkowski.

Skok cywilizacyjny w diabetologii

Tak określiła to, co zadziało się w leczeniu cukrzycy w Polsce, prof. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Flozyny, inkretyny zatrzymały rozwój cukrzycy typu 2; być może w wielu przypadkach dzięki temu nie jest to już choroba progresywna, ale wręcz regresywna. Skokiem cywilizacyjnym jest też wypieranie glukometrów, jeśli chodzi o kontrolowanie choroby - mówiła prof. Myśliwiec. Przypomniała, że dzieci już od 2018 roku mają dostęp do systemów monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym, a od 2019 roku poprzez skanowanie. - Dzięki decyzjom wiceministra Miłkowskiego dziś wszyscy pacjenci na intensywnej insulinoterapii, także powyżej 18. roku życia, mają dostęp do systemów monitorowania glikemii poprzez skanowanie, a są zapowiedzi, że od 1 stycznia 2024 będą mogły z nich korzystać także wszystkie kobiety z cukrzycą ciążową - mówiła prof. Myśliwiec.

Już samo monitorowanie glikemii daje efekt terapeutyczny, ponieważ pacjent dokładnie wie, jak jego sposób życia wpływa na poziom glikemii, może go skorygować, a dane są przekazywane lekarzowi. - Skokiem cywilizacyjnym są też systemy monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym połączone z osobistą pompą insulinową. Mamy refundowane pompy insulinowe, które zatrzymują podawanie insuliny, gdy cukier się obniża, dzięki temu pacjenci już nie obawiają się hipoglikemii. Technologia poszła jednak dalej: są już systemy zaawansowanej zamkniętej pętli hybrydowej: pompa nie tylko zatrzymuje podawanie insuliny, gdy cukier się obniża. Przez kilka tygodni "uczy się" pacjenta, a później, gdy poziom glikemii zbytnio wzrośnie, system sam zaczyna podawać pacjentowi insulinę. To ogromna zmiana: dzięki temu osiągamy bardzo dobre wyrównanie cukrzycy. Bardzo byśmy chcieli, by nasi pacjenci mieli możliwość korzystania także z tych najnowocześniejszych systemów hybrydowych - zaznaczała prof. Myśliwiec.

Zwróciła też uwagę, że inwestycje w nowoczesne technologie opłacają się - co już widać po dzieciach: dzieci chore na cukrzycę w Polsce są najlepiej "wyrównane" pod względem leczenia na świecie. - To pokazuje, że odważne decyzje wiceministra Miłkowskiego dały ogromne efekty: to prewencja powikłań, ale też znacząca poprawa jakości życia - pacjent z cukrzycą na intensywnej insulinoterapii może normalnie żyć, nie myśląc cały czas o chorobie - podkreślała prof. Myśliwiec.

Zmiany w leczeniu cukrzycy chwalił też dr Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Obecnie lekarze POZ mogą obejmować chorych na cukrzycę oraz pacjentów w stanie przedcukrzycowym opieką koordynowaną. Ogromną zmianę przyniosły systemy monitorowania glikemii metodą skanowania. - Zanim weszły do refundacji, korzystali z nich tylko pojedynczy chorzy, teraz jest ich znacznie więcej. Na pewno poprawi to jakość opieki nad pacjentami, choć na pewno lekarze rodzinni potrzebują czasu, by nauczyć się korzystać z systemów monitorowania glikemii i nauczyć korzystać z nich pacjentów - mówił dr Zieliński. Zaznaczył też, że potrzebny będzie kolejny krok w postaci integracji tych systemów z IKP, ew. poprzez Domową Opiekę Medyczną.

Zwrócił też uwagę na to, że systemy monitorowania glikemii metodą skanowania są znakomitym narzędziem edukacyjnym dla chorych na cukrzycę, dlatego ważne byłoby, żeby mogli z nich korzystać także pacjenci z nowo rozpoznaną cukrzycą. - Dzięki temu nauczyliby się zależności między tym, co zjedli a poziomem glikemii, między aktywnością fizyczną a poziomem glikemii. Być może warto byłoby również, by z systemów mogli korzystać pacjenci ze stanem przedcukrzycowym, z otyłością. Dzięki temu mogliby przekonać się, jak ich styl życia ma wpływ na poziom glikemii, co może zapobiec rozwinięciu się cukrzycy - mówił dr Zieliński.

W panelu Wprost o chorobach cywilizacyjnych. Sukcesy i wyzwania: perspektywa pacjentów, ekspertów, systemu ochrony zdrowia wzięli udział:
  • Maciej Miłkowski, Wiceminister Zdrowia
  • Prof. Małgorzata Myśliwiec, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Prof. Paweł Bogdański, Kierownik Katedry i Zakładu Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej UM w Poznaniu, Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
  • Mgr Hubert Godziątkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych
  • Prof. Maciej Kupczyk, Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
  • Prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
  • Dr Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie
  • Prof. Jacek Wysocki, Kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej UM w Poznaniu, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii

Całość debaty można obejrzeć tutaj:



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Debata Wprost na Forum Ekonomicznym: W chorobach cywilizacyjnych jest znaczna poprawa leczenia
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 16 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line